Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Historyczne fundamenty odkopane przy handlowcu


Trwają roboty ziemne wokół mławskiego „handlowca” prowadzone w ramach rewitalizacji tego obszaru. Ich zakończenie zaplanowane jest na październik 2018 rok. Obecny etap to wymiana sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Właśnie w trakcie prowadzenia głębokich wykopów natrafiono na ciekawe  znalezisko.

Sprzedam Piec


– W trakcie prac budowlanych na pl. 3 Maja natrafiliśmy na fundamenty poniemieckiego kino-teatru, którego budowę rozpoczął okupant po 1939 roku, rozbierając wcześniejszy budynek.  Wykonano pierwszy etap badań archeologicznych, które umożliwiły wznowienie prac instalacyjnych (wodociąg) w tym rejonie – wyjaśnia sprawujący nadzór archeologiczny nad tą inwestycją Jakub Affelski.

Na fundamenty natrafiono na głębokości około 1 metra. Prace firmy budowlanej zostały wstrzymane na bardzo krótko, dodatkowe prace archeologiczne wykonane będą przy prowadzeniu dalszych wykopów związanych już z wymianą sieci kanalizacyjnej. Usytuowanie przedwojennych budynków w tym obszarze da się dość dokładnie odtworzyć na podstawie lotniczej fotografii niemieckiej wykonanej po bombardowaniu Mławy.

Ze strony internetowej jednego z pasjonatów mławskiej historii Jarosława Janiszewskiego zaczerpnęliśmy poniższe informacje

Budynek przedwojennego kina został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku. Na początku pełnił on funkcję spichlerza lub stodoły i był usytuowany przy dawnej ul. Tylno-Długiej (w okresie międzywojennym ul. Krucza a obecnie ul. Wigury). Działka na której stał spichlerz sięgała do ul. Ogrodowej (obecnie ul. Żeromskiego) i była odgrodzona od niej wysokim drewnianym płotem. Na działce tej oprócz murowanego spichlerza znajdowały się dwa mniejsze zabudowania drewniane.

Budynek funkcję spichlerza pełnił do wybuchu pierwszej wojny światowej. Niemcy po zdobyciu Mławy prawdopodobnie postanowili zamienić spichlerz na dużą salę w której mogłyby się odbywać różnego rodzaju spotkania.

Do byłego spichlerza dobudowano frontową część od  strony ul. Ogrodowej a z drugiej strony zamurowano bramę wjazdową i urządzono w tej części scenę. Od tego czasu główne wejście znajdowało się od ul. Ogrodowej a sam budynek był cofnięty głębiej od linii zabudowy innych budynków znajdujących się po tej samej stronie ulicy.

Sam pomysł przeróbki tego budynku mógł powstać pod wpływem zbliżającej się wizyty króla Saksonii Fryderyka Augusta III, który odwiedził Mławę 13 maja 1915 roku. W 1920 roku Antoni Brym otworzył w tym budynku kino-teatr pod nazwą „Miraż” na 150 miejsc, oprócz tego  z lewej strony dobudowano nowe pomieszczenia w których mieścił się zakład fotograficzny warszawskiego fotografa Karola Pęcherskiego następnie w latach trzydziestych zakład fotograficzny prowadził J. Bartkowski a w 1938 roku została otwarta kawiarnia „Zacisze”.

Wracając do kina „Miraż” to oprócz wyświetlanych filmów odbywały się tu uroczyste akademie, spotkania i odczyty. W 1929 roku właściciel kina Antoni Brym przeprowadził remont i zastosował kilka udoskonaleń technicznych do aparatu w celu dokładniejszego wyświetlania obrazu. Zamontowano również balkon co zwiększyło ilość miejsc do 200. Kolejny remont miał miejsce w 1938 roku, kiedy to wprowadzono następne przeróbki, odnowiono salę i balkon oraz zainstalowano nowe aparaty dźwiękowe w celu skasowania przerw w wyświetlaniu filmów.

Podczas ostrzału Mławy we wrześniu 1939 roku budynek kina ocalał bez żadnych uszkodzeń. Okupant miał jednak inną wizję własnego kina i w następnych latach rozebrał stary budynek kina „Miraż” i zaczął budowę nowego kina. Niestety niepowodzenia na froncie wschodnim wstrzymały budowę i zostały wykonane tylko fundamenty, które po wojnie zostały rozebrane.

JK

Źródło i opis: Jarosław Janiszewski www.janiss67.pl.tl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x