Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Zmagania radnych z techniką. Nowe technologie w radzie miasta


Głosowanie to ważny, najważniejszy element obrad naszych lokalnych parlamentów. Dużo ważniejszy niż dyskusja. Nie raz bowiem zdarzało się, że któryś z radnych energicznie podnoszący chwilę wcześniej wady proponowanego rozwiązania, już za moment za nim głosował.


Miejscy radni na ostatniej sesji rady,  głosowali w nowy „sejmowy” sposób. Otóż oprócz tradycyjnego podniesienia ręki w geście: „za”, „wstrzymuje się” lub „przeciw” wciskali odpowiedni przycisk na specjalnym pilocie, a wyniki głosowania wyświetlały się na monitorze, który chwilowo stał przy stole prezydialnym, a docelowo zawiśnie na ścianie sali obrad. Ta technika ma charakter eksperymentalny, nie przewiduje jej na razie statut miasta. Nie oznacza ona również, że niepotrzebny będzie sekretarz obrad, który dotychczas zliczał podniesione ręce radnych. Nadal radny musi podnieść rękę w odpowiednim momencie.

Jak na razie nie wiadomo też, czy ten elektroniczny system może zapewnić jawność głosowania – to znaczy, czy społeczeństwo może poznać od razu nazwiska radnych, głosujących „za”, „przeciw” czy wstrzymujących się od głosu w konkretnej sprawie. Jest to jeden z postulatów większej jawności przy podejmowaniu decyzji kolegialnych.

Na tej wtorkowej sesji każdy radny otrzymał pilota, podobnego do takiego jakim sterujemy wieloma domowymi urządzeniami elektronicznymi. Każdy pilot miał swój numer, a obserwatorzy z sali, a nawet chyba i sami radni wkrótce zaczęli się zastanawiać, który radny kryje się za którym numerem na pilocie. Przewodniczący rady kilka razy nawoływał do użycia pilota, np. „piątka” proszę zagłosować. I choć dociekliwym z sali wkrótce udało się przyporządkować nazwiska radnych do numerów, to nie wiadomo, czy na następnej sesji otrzymają tego samego pilota.

Na wspomnianej sesji, nie były to jedyne zmagania radnych z techniką. Od kilku miesięcy radni dysponują również nowym systemem nagłośnienia. Przed każdym z nich stoi mikrofon z sygnalizującą diodą. I choć nie ma on nic wspólnego z nowym systemem głosowania, na ostatniej sesji odmówił posłuszeństwa, co zmusiło przewodniczącego rady do zarządzenia przerwy technicznej. A nawet po niej jeszcze niektóre mikrofony nie działały sprawnie.

Całkowite przywrócenie ich sprawności nie skończyło się jednak szczęśliwie dla radnego Henryka Kacprzaka. Otóż w końcowej części sesji, przewodniczący rady odebrał mu głos i wyłączył mikrofon, uznając, że narusza on swoim zachowaniem porządek obrad.

Jako ciekawostkę podajemy numery pod jakimi kryli się radni na ostatniej sesji rady miasta.

1 – Waldemar Borowski

2 – Monika Brzozowska

3 – Arkadiusz Dłubisz

4 – Dariusz Dużmański

5 –  Henryk Kacprzak

6  – Michał Nowakowski

7 – Leszek Ośliźlok

8 – Michał Pol

9 – Leszek Prejs

10 – Ryszard Prusinowski

11 – Halina Pszczółkowska

12 – Jerzy Rakowski

13 – Elżbieta Rzodkiewicz

14 – Jacek Sych

15 – Joanna Tańska

16 – Krzysztof Wasiłowski

17 – Marian Wilamowski

18 – Janusz Wiśniewski

19 – Janusz Wojnarowski

20 – Waldemar Łaszczych

21 – Jarosław Zadrożny

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Romanowski Grzegorz
Romanowski Grzegorz
6 lata temu

Na co im to, do 21 nie potrafią policzyć? Jawna kpina, 2000diety, mikrofony, co chyba maja najtańsze baterie, i liczy dla jak w sejmie, i proponuje złote krzesła

Jarząbek
Jarząbek
6 lata temu

Samo życie, państwo radni to naprawdę teraz persony, prawie jak posłowie.
Sekretarz ma zaledwie 10 palców u rąk, a butów raczej nie będzie zdejmować żeby się wspomagać.
Też się zastanawiam na co te unowocześnienia – ale za nasze pieniądze można sobie pozwolić i na złote krzesła, wszak to nie z kieszeni naszych radnych, tylko z naszych kieszeni. Wszak oni mają diety, od których nie ma podatków, a więc forsę na owe fanaberie wyciągają z naszych kieszeni.

Jarząbek
Jarząbek
6 lata temu

No proszę, pięknie. Nie będzie się chciało słuchać któregoś z radnych opozycjonistów, bo za dużo będzie miał uwag i za dużo oczekiwań, to po prostu jaśnie pan przewodniczący wyłączy mu mikrofon i z głowy.
Super sprawa.
No tak i nadal pan sekretarz będzie liczył na paluszkach, paluszki radnych. Och, a już była nadzieja, że temu radnemu będzie można już podziękować, a tu masz babo placek – elektronice się nie wierzy i pan sekretarz obrad sie straci swojego stołka za głównym stołem.

Kuria Rzymska
Kuria Rzymska
6 lata temu

Skandalicznie zachowywał się Leszek Ośliźlok i Sławomir Kowalewski.
Za te odzywki burmistrza („biskupa”), skierowane do „niepokornej” parafianki, powinien on publicznie przeprosić tę niewinną kobietę, albowiem zostanie nałożona na niego anatema.
Nie przystoi wysokiemu rangą „duchownemu” tak naganne zachowanie.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x