Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wernisaż wystawy prac Zdzisława Kruszyńskiego w Ciechanowie


Do końca grudnia ciechanowianie mogą oglądać obrazy plenerowe, pejzaże i portrety wykonane w różnorodnej technice, pochodzące z okresu ostatnich kilkunastu lat twórczej pracy mławskiego malarza, rysownika i grafika Zdzisława Kruszyńskiego. W piątek 24 listopada w Galerii im. Bolesław Biegasa odbył się wernisaż tej wystawy. Na jej otwarcie licznie przybyli goście, wśród których nie zabrakło przyjaciół artysty również z Mławy.


Wśród zaprezentowanych w Ciechanowie prac sporą grupę stanowią portrety. Mławsko – ciechanowskim akcentem są tu niewątpliwie prace przedstawiające zespoły muzyczne:  „Babsztyl” ze Zbigniewem Hofmanem z Mławy i zespół „Zagan Acustic” z pochodzącym z Ciechanowa Pawłem Zagańczykiem.

Autor zaprezentował także portrety: Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Bolesława Biegasa, Józefa Skrzeka i Hanny Rudzkiej Cybisowej, Janusza Królika – wieloletniego dyrektora Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

– Specjalne znaczenie, mają dla mnie portrety nieżyjących już niestety osób: Janusza Królika, Janka Stępkowskiego i Stanisława Osieckiego. Osoba Janka Stępkowskiego – rzeźbiarza, wieloletniego przyjaciela sprowokowała mnie do wykonania portretu w nietypowej technice olejno-żywicznej. Moim zamysłem było to, aby praca przypominała płaskorzeźbę, nawiązującą do jego działalności. Portret ten był dla mnie wielkim eksperymentem i może tego nie widać, ale powstawał przez 4 lata. Za placami Janka są imiona i nazwiska osób z jego najbliższego otoczenia. Z kolei portret Stanisława Osieckiego wykonałem w jego ulubionej technice – akwareli – mówił o swoich pracach Zdzisław Kruszyński.

Na wystawie znalazła się też praca powstała w cyklu prezentacji postaci nagrodzonych statuetką imienia Longina Ostaszewskiego – tzw. nagrodą Mławianina Roku oraz rysunki z cyklu „z mławskiej ławeczki”.

Wernisaż uświetnili wokaliści ze Studia Piosenki „dEs” Grzegorza Chodkiewicza, Ilona Rudnicka i Bartek Praczukowski. Wystawa czynna będzie w Galerii im. Bolesława Biegasa w Ciechanowie do 26 grudnia.

JK

fot:prywatne

Zdzisław Kruszyński – malarz, rysownik, grafik. Urodził się w 1960 r. w Mławie, gdzie od 1984 r. prowadzi autorską Galerię „Z”. Specjalizuje się w malowaniu pejzaży, portretów i martwych natur, część jego prac dotyka też tematyki sakralnej. Uczestnik wielu plenerów oraz warsztatów malarskich w Polsce i za granicą. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest członkiem Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Jego prace znajdują się w wielu muzeach, kościołach, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. W 1995 r. został wyróżniony Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, a w 2004 r. Medalem „Zasłużony dla Miasta Mławy”. Obecna wystawa jest pokazem twórczości artysty z ostatnich 15 lat.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
terpentyna
terpentyna
4 lata temu

Gratuluję artystycznego dorobku i pięknej wystawy 🙂

Stefan
Stefan
4 lata temu

Nie jest to wielka sztuka, wielkie malarstwo ale w wymiarze lokalnym Zdzisław Kruszyński to ciekawy i ważny twórca.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x