Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Sławomir Kowalewski kandydat na burmistrza Mława 2018 samorządowcy Mława powiat mławski
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Wernisaż wystawy prac Zdzisława Kruszyńskiego w Ciechanowie


Do końca grudnia ciechanowianie mogą oglądać obrazy plenerowe, pejzaże i portrety wykonane w różnorodnej technice, pochodzące z okresu ostatnich kilkunastu lat twórczej pracy mławskiego malarza, rysownika i grafika Zdzisława Kruszyńskiego. W piątek 24 listopada w Galerii im. Bolesław Biegasa odbył się wernisaż tej wystawy. Na jej otwarcie licznie przybyli goście, wśród których nie zabrakło przyjaciół artysty również z Mławy.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Wśród zaprezentowanych w Ciechanowie prac sporą grupę stanowią portrety. Mławsko – ciechanowskim akcentem są tu niewątpliwie prace przedstawiające zespoły muzyczne:  „Babsztyl” ze Zbigniewem Hofmanem z Mławy i zespół „Zagan Acustic” z pochodzącym z Ciechanowa Pawłem Zagańczykiem.

Autor zaprezentował także portrety: Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Bolesława Biegasa, Józefa Skrzeka i Hanny Rudzkiej Cybisowej, Janusza Królika – wieloletniego dyrektora Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

– Specjalne znaczenie, mają dla mnie portrety nieżyjących już niestety osób: Janusza Królika, Janka Stępkowskiego i Stanisława Osieckiego. Osoba Janka Stępkowskiego – rzeźbiarza, wieloletniego przyjaciela sprowokowała mnie do wykonania portretu w nietypowej technice olejno-żywicznej. Moim zamysłem było to, aby praca przypominała płaskorzeźbę, nawiązującą do jego działalności. Portret ten był dla mnie wielkim eksperymentem i może tego nie widać, ale powstawał przez 4 lata. Za placami Janka są imiona i nazwiska osób z jego najbliższego otoczenia. Z kolei portret Stanisława Osieckiego wykonałem w jego ulubionej technice – akwareli – mówił o swoich pracach Zdzisław Kruszyński.

Na wystawie znalazła się też praca powstała w cyklu prezentacji postaci nagrodzonych statuetką imienia Longina Ostaszewskiego – tzw. nagrodą Mławianina Roku oraz rysunki z cyklu „z mławskiej ławeczki”.

Wernisaż uświetnili wokaliści ze Studia Piosenki „dEs” Grzegorza Chodkiewicza, Ilona Rudnicka i Bartek Praczukowski. Wystawa czynna będzie w Galerii im. Bolesława Biegasa w Ciechanowie do 26 grudnia.

JK

fot:prywatne

Zdzisław Kruszyński – malarz, rysownik, grafik. Urodził się w 1960 r. w Mławie, gdzie od 1984 r. prowadzi autorską Galerię „Z”. Specjalizuje się w malowaniu pejzaży, portretów i martwych natur, część jego prac dotyka też tematyki sakralnej. Uczestnik wielu plenerów oraz warsztatów malarskich w Polsce i za granicą. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest członkiem Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. Jego prace znajdują się w wielu muzeach, kościołach, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. W 1995 r. został wyróżniony Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, a w 2004 r. Medalem „Zasłużony dla Miasta Mławy”. Obecna wystawa jest pokazem twórczości artysty z ostatnich 15 lat.

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

1500
terpentyna

Gratuluję artystycznego dorobku i pięknej wystawy 🙂

Stefan

Nie jest to wielka sztuka, wielkie malarstwo ale w wymiarze lokalnym Zdzisław Kruszyński to ciekawy i ważny twórca.