Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

„Ty człowiekiem jesteś przecież ważnym i szacunku wartym” – o prawach dziecka w SP w Dębsku


Jeśli wierzyć symbolice kolorów, to niebieski informuje o potrzebie dokonania czegoś nowego, oryginalnego, uosabia ludzi pragnących pozostawić po sobie trwały ślad. Nic zatem dziwnego, że społeczność Szkoły Podstawowej w Dębsku już po raz kolejny obrała go sobie za patrona  Dnia Praw Dziecka. Klasy i korytarze zapełniły się więc niebiesko odzianymi postaciami, bo tak uczniowie  jak nauczyciele, przyodziani w garderobę tego koloru, identyfikowali się z ideą święta i  dawali dowody międzypokoleniowej integracji.


Dzień 20 listopada upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku, a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym, o czym miały przypominać tegoroczne działania Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Ewy Dzilińskiej.Dla spełnienia warunku wyposażenia w niezbędną wiedzę, uczniom przedstawione zostały prezentacje multimedialne zawierające rys historyczny i obrazujące współczesny wymiar święta. Dalej uroczysta akademia, gdzie słowa traktujące o prawach najmłodszych brzmiały tym dobitniej, że wyrażone zostały z artystycznym pietyzmem, w nastroju tworzonym przez popularne melodie, by zaowocować w postaci konkluzji  zamkniętej w słowach Janusza Korczaka: „Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi. Tak, ludźmi są, a nie lalkami. Można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam. Przemówmy do serca, odczują nas”.     Wymiar praktyczny przedsięwzięcia  realizowały konkursy pod hasłem „Znam swoje prawa” z podziałem na dwie grupy wiekowe. Ostatni punkt programu to puszczenie w niebo niebieskich baloników i przemarsz ulicami Dębska z transparentem zawierającym hasło – „TO ŻE NIE MÓWIĄ DO MNIE PROSZĘ PANA, NIE ZNACZY, ŻE NIE ZASŁUGUJĘ NA SZACUNEK – DZIEŃ PRAW DZIECKA” – kwintesencję całej uroczystości.

Źródło i fot. SP w Dębsku

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x