Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Wystawa malarstwa ks. Tadeusza Furdyny w Muzeum Diecezjalnym – 24 listopada 2017 r.


24 listopada br. (piątek) o godz. 17.00 w Muzeum Diecezjalnym w Płocku (Opactwo Pobenedyktyńskie) otwarta zostanie wystawa ks. Tadeusza Furdyny pt. „Przekroczyć próg”. Wystawa będzie czynna do 30 grudnia br.


Ks. Tadeusz Furdyna SDB urodził się 20 lutego 1930 roku w Tuszowie Narodowym koło Mielca. W 1947 roku wstąpił do nowicjatu zgromadzenia księży salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą. W latach 1951-1956studiował teologię w salezjańskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Jopa w kościele księży salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. W latach 1959-1964 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego.

W 1964 roku otrzymał dyplom malarstwa sztalugowego. Malarstwo monumentalne studiował w pracowni prof. Jacka Żuławskiego w PWSSP w Gdańsku. Naukę kontynuował na krakowskiej ASP. W latach 1963-1965, będąc jeszcze studentem, ks. Furdyna zrealizował pierwsze zamówienie na projekt wystroju świątyni w Woźniakowie koło Kutna. Po ukończeniu studiów zajmował się sztuką sakralną. Od 1968 roku ks. Furdyna pracował w zespole  Archidiecezjalnej Komisji ds. Budownictwa i Sztuki Sakralnej w Łodzi.

W latach 1982-2002 prowadził wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym ojców franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Przez następnych dziesięć lat pracował w Wyższym Seminarium Duchownym Salezjanów w Łodzi. W latach 1989-1994 był członkiem Komisji Sztuki Kościelnej przy Komisji Episkopatu Polski.

W Płocku odbyły się dwie wystawy malarstwa ks. Furdyny:w 1985 roku była to wystawa malarstwa sztalugowego w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, a w 1988 roku wystawa malarstwa sztalugowego i witraży w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Płocku.

W latach 1963-2013 ks. Furdyna wykonał projekty i realizacje 182 wnętrz sakralnych. W latach 2014-2015 stworzył nowotestamentowy cykl trzydziestu obrazów „Dobra nowina”, opublikowany z medytacjami ks. Piotra Przesmyckiego.

W latach 2015-2016 namalował dwanaście obrazów pt. „Credo”. Cykl został wydany z rozważaniami ks. Piotra Sosnowskiego. Ostatni cykl powstał w 2016 roku, jest to tzw. Pacierz, w skład którego wchodzą: „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i „Chwała Ojcu”.

źródło: Kuria Diecezjalna w Płocku

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x