Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Nowa nwestycja Osiedle Kameralne Mława GSM Investment
Logo
MediaExpert Mława Praca Doradca Klienta

Wystawa malarstwa ks. Tadeusza Furdyny w Muzeum Diecezjalnym – 24 listopada 2017 r.


24 listopada br. (piątek) o godz. 17.00 w Muzeum Diecezjalnym w Płocku (Opactwo Pobenedyktyńskie) otwarta zostanie wystawa ks. Tadeusza Furdyny pt. „Przekroczyć próg”. Wystawa będzie czynna do 30 grudnia br.

Słoneczne ogrody Mława

Ks. Tadeusz Furdyna SDB urodził się 20 lutego 1930 roku w Tuszowie Narodowym koło Mielca. W 1947 roku wstąpił do nowicjatu zgromadzenia księży salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą. W latach 1951-1956studiował teologię w salezjańskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Jopa w kościele księży salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. W latach 1959-1964 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego.

W 1964 roku otrzymał dyplom malarstwa sztalugowego. Malarstwo monumentalne studiował w pracowni prof. Jacka Żuławskiego w PWSSP w Gdańsku. Naukę kontynuował na krakowskiej ASP. W latach 1963-1965, będąc jeszcze studentem, ks. Furdyna zrealizował pierwsze zamówienie na projekt wystroju świątyni w Woźniakowie koło Kutna. Po ukończeniu studiów zajmował się sztuką sakralną. Od 1968 roku ks. Furdyna pracował w zespole  Archidiecezjalnej Komisji ds. Budownictwa i Sztuki Sakralnej w Łodzi.

W latach 1982-2002 prowadził wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym ojców franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Przez następnych dziesięć lat pracował w Wyższym Seminarium Duchownym Salezjanów w Łodzi. W latach 1989-1994 był członkiem Komisji Sztuki Kościelnej przy Komisji Episkopatu Polski.

W Płocku odbyły się dwie wystawy malarstwa ks. Furdyny:w 1985 roku była to wystawa malarstwa sztalugowego w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, a w 1988 roku wystawa malarstwa sztalugowego i witraży w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Płocku.

W latach 1963-2013 ks. Furdyna wykonał projekty i realizacje 182 wnętrz sakralnych. W latach 2014-2015 stworzył nowotestamentowy cykl trzydziestu obrazów „Dobra nowina”, opublikowany z medytacjami ks. Piotra Przesmyckiego.

W latach 2015-2016 namalował dwanaście obrazów pt. „Credo”. Cykl został wydany z rozważaniami ks. Piotra Sosnowskiego. Ostatni cykl powstał w 2016 roku, jest to tzw. Pacierz, w skład którego wchodzą: „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i „Chwała Ojcu”.

źródło: Kuria Diecezjalna w Płocku

 

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500