Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Szydłowo. Jedna uroczystość – trzy święta na raz


Odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci wysiedlonych przez niemieckiego okupanta mieszkańców Północnego Mazowsza, 20 – ta rocznica nadania Szkole Podstawowej w Szydłowie imienia 49 Pułku Piechoty oraz 4. rocznica ustanowienia herbu i flagi gminy Szydłowo – zbieg tych wszystkich wydarzeń stał się okazją do zorganizowania w dniu 15 listopada jednej, wspólnej uroczystości.

KSP Mława nabór

Uroczystości rozpoczęły  się od  apelu poległych, salwy honorowej, złożenia kwiatów i zniczy na grobie poległych żołnierzy 49 Pułku Piechoty, spoczywających na cmentarzu parafialnym w Szydłowie. Potem uczestnicy uroczystości przemaszerowali w ślad za wojskową orkiestrą i kompanią honorową do kościoła parafialnego pw. Św. Marii Magdaleny i św. Kazimierza w Szydłowie. Tam uroczystą mszę św. odprawił oraz wygłosił homilię Ks. Infułat prof. dr hab. Wojciech Góralski.

Podczas mszy św. została odsłonięta, wmurowana w bocznej nawie kościoła pamiątkowa tablica z napisem:

„Pamięci mieszkańców Północnego Mazowsza, masowo wysiedlonych, pozbawionych tożsamości , ograbionych z dorobku życia, maltretowanych i mordowanych, w niemieckich obozach  koncentracyjnych, przesiedleńczych i karnych obozach pracy.

Kombatanci i społeczeństwo gminy Szydłowo Listopad 2017 r.”

Tablicę odsłaniali prezes gminnego koła kombatantów ZKRPiBWP Barbara Jatczak, , wójt Wiesław Boczkowski, ks. proboszcz Cezary Maruszewski, Grzegorz Miałki (fundator tablicy), dyrektor SP w Szydłowie Janusz Żuchowski.

Trzecia i ostatnia część uroczystości odbyła się w gminnej hali sportowej.  Uczniowie szydłowskiej szkoły podstawowej, przygotowali patriotyczny program słowno – muzyczny.  Szczególnie wzruszający był moment, kiedy bardzo młody uczeń oddziału przedszkolnego recytował z przejęciem „katechizm polskiego dziecka” napisany przez Wojciecha Bełzę w 1900 roku.

Przy tak uroczystej okazji nie zabrakło podziękowań i wyróżnień. Pamiątkowe ryngrafy, poświęcone podczas mszy św. otrzymali: płk. Edmund Brzozowski – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie „Karpatczycy”, Tadeusz Kurcyk – wiceprezes Stowarzyszenia „Karpatczycy”,  prof. Ryszar Juszkiewicz, Maria Szczepaniec – prezes Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji „Monte Cassino”,  Włodzimierz Wojnarowski – starosta mławski, Stefan Sobczak – poprzedni dyrektor SP w Szydłowie i Barbara Jatczak – prezes Gminnego Koła Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Order komandorii Związku Kombatantów otrzymał wójt Wiesław Boczkowski, a płk. Wacław Szewczyk prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych okręgu ciechanowskiego otrzymał pamiątkowy medal Marszałka Województwa Mazowieckiego Pro Masovia.

Z kolei Zarząd Główny Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie „Karpatczycy” wyróżnił krzyżami pamiątkowymi 3. Dywizji Strzelców Karpackich dyr. Janusza Żuchowskiego i Janinę Różę Boczkowską.

JK

« 1 z 6 »
Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

53 - liczba komentarzy w artykule "Szydłowo. Jedna uroczystość – trzy święta na raz"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
widz
Gość

Pani Elu daruje sobie pani tę obłudę, a życzenie pani już się spełniło, ponieważ już wioski zafundowały (oprócz jednej) nam 14-tu takich potakiwaczy.

ela
Gość
To co piszecie o radnym jest kłamstwem . Piszecie to z zazdrości i zawiści . Pan Radny jest dobrym człowiekiem , wiem z własnego przykładu jak potrafi się zając cudzym dzieckiem , który wymaga opieki. Swój czas poświęca nie tylko na swoich najbliższych , ale także na osoby które tego potrzebują . moje dziecko jest chore i Pan Radny jako jedyny wyciągnął rękę , zabiera Go na mecze , przyjeżdża po Niego i odwozi do domu nie oczekując niczego w zamian . Jestem oburzona , jeśli macie jakieś zastrzeżenia do tej osoby to takie rzeczy mówi się w oczy a… Czytaj więcej »
Józek
Gość

A gdzie szanowny szambiarz Szydłowski nie zaprosili go ? Taka uroczystość bez niego jak to możliwe? Chyba coś podpadł w UG?

Gość II
Gość
Od kilku dni śledzę komentarze dotyczące bardzo podniosłej i zarazem wspaniale zorganizowanej uroczystości gminno-szkolnej. To naprawdę wysoki poziom nie tylko artystyczy, ale przede wszystkim organizacyjny. Szoda, drodzy Państwo, że niewielu komentujących( i to mieszkańców Szydłowa i gminy) zwróciło uwagę na istotę tego przedsięwzięcia, bo była to wspaniała lekcja patriotyzmu dla dzieci i dla dorosłych( niestety, nie dla wszystkich).Bardzo łatwo jest krytykować, obrzucać kłamstwami, a może warto coś zaproponować. Jestem mieszkańcem innej gminy i z wielką przyjemnością uczestniczyłem w tej uroczystości i trochę z zazdrością patrzyłem na kombatantów, żołnierzy,orkiestrę wojskową, zaproszonych gości i tych, którzy to wszystko przygotowali. Jestem pełen podziwu… Czytaj więcej »
Jarząbek
Gość

Po raz kolejny powiem
„prawdziwa cnota krytyk się nie boi”
Gościu pisz swoje powiedzenia w języku polskim, a nie chwalisz się łaciną. Trzeba było cały komentarz napisać po łacinie i wtedy by było super.

Gość III
Gość

Uroczystość jak każda tego typu była bardzo ładna, nikt temu nie przecży. Ludzie piszą, jak jest, szkoda że przy takiej okazji. Zamiast straszyć ich prokuraturą, wyciągnąć wnioski i z pokorą uderzyć się w piersi. Może rzeczywiście, coś jest na rzeczy, skoro są takie komentarze. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

Obserwator
Gość

No pewnie prokuratura mławska niema nic do roboty tylko czeka aby zająć się plotkami i bzdetami którymi obrzucają się niespełnieni geniusze,WSTYD

wpDiscuz