Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
MUZEUM ZIEMI ZAWKRZEŃSKIEJ W MŁAWIE zaprasza na otwarcie wystawy „Skarby archeologiczne Zawkrza. 45 lat badań Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie”, które odbędzie się 15 listopada 2017 r. (środa) o godz. 12.00 w sali wystaw czasowych.
Przedstawiamy Państwu efekty badań archeologicznych. W trakcie prowadzonych prac uratowano tysiące zabytków archeologicznych, numizmatycznych i innych.
Wiele odkryć i pozyskanych przedmiotów nie znalazłoby się w zbiorach muzealnych bez współpracy z członkami Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Mławie, z właścicielami pól, na których prowadzono badania, a także z wieloma mieszkańcami naszego powiatu. Pokazane zabytki, rekonstrukcje i zdjęcia przybliżają prace terenowe oraz ciekawsze odkrycia na przestrzeni 45 lat. Odkryte zabytki poddane konserwacji i opracowaniu w zdecydowany sposób poszerzyły naszą wiedzę o najdawniejszych dziejach Ziemi Zawkrzeńskiej, w tym miasta Mławy i powiatu mławskiego.
W latach 1971–2016 ilość odkrytych stanowisk i uratowanych zabytków archeologicznych zwiększyła się prawie stukrotnie w porównaniu z wcześniejszym okresem,
natomiast zabytków numizmatycznych około 50 razy. Obecnie na terenie Ziemi Zawkrzeńskiej, głównie w powiecie mławskim i żuromińskim, znanych jest ponad 700 stanowisk archeologicznych. Ogólna liczba zabytków od reaktywowania powojennego muzeum w 1963 r. wzrosła prawie 25-krotnie.
Na 16 600 pozycji wpisanych do ksiąg inwentarzowych ponad połowę stanowią zabytki archeologiczne i numizmatyczne, w tym archeologia – 3 528, natomiast numizmatyka – 5 622.
Badania terenowe były dofinansowywane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz przez Zarząd Powiatu Mławskiego.
źródło:MZZ