Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Szymon Chmielewski Michał Pol kandydat do Rady Miasta Mława wybory samorządowe 2018
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Wystawa 45 lat badań Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie


Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

MUZEUM ZIEMI ZAWKRZEŃSKIEJ W MŁAWIE zaprasza na otwarcie wystawy „Skarby archeologiczne Zawkrza. 45 lat badań Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie”, które odbędzie się 15 listopada 2017 r. (środa) o godz. 12.00 w sali wystaw czasowych.

Przedstawiamy Państwu efekty badań archeologicznych. W trakcie prowadzonych prac uratowano tysiące zabytków archeologicznych, numizmatycznych i innych.

Wiele odkryć i pozyskanych przedmiotów nie znalazłoby się w zbiorach muzealnych bez współpracy z członkami Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Mławie, z właścicielami pól, na których prowadzono badania, a także z wieloma mieszkańcami naszego powiatu. Pokazane zabytki, rekonstrukcje i zdjęcia przybliżają prace terenowe oraz ciekawsze odkrycia na przestrzeni 45 lat. Odkryte zabytki poddane konserwacji i opracowaniu w zdecydowany sposób poszerzyły naszą wiedzę o najdawniejszych dziejach Ziemi Zawkrzeńskiej, w tym miasta Mławy i powiatu mławskiego.

W latach 1971–2016 ilość odkrytych stanowisk i uratowanych zabytków archeologicznych zwiększyła się prawie stukrotnie w porównaniu z wcześniejszym okresem,
natomiast zabytków numizmatycznych około 50 razy. Obecnie na terenie Ziemi Zawkrzeńskiej, głównie w powiecie mławskim i żuromińskim, znanych jest ponad 700 stanowisk archeologicznych. Ogólna liczba zabytków od reaktywowania powojennego muzeum w 1963 r. wzrosła prawie 25-krotnie.
Na 16 600 pozycji wpisanych do ksiąg inwentarzowych ponad połowę stanowią zabytki archeologiczne i numizmatyczne, w tym archeologia – 3 528, natomiast numizmatyka – 5 622.
Badania terenowe były dofinansowywane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz przez Zarząd Powiatu Mławskiego.

źródło:MZZ

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500