Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Niemal 40 proc. ankietowanych przedsiębiorców zatrudnia pracowników zza granicy


Polski, a więc i mławski rynek pracy w ostatnim czasie przechodzi poważne zmiany.  Brakuje rąk do pracy a jednocześnie tej pracy szukamy. Zachodzące zmiany monitorują zarówno urzędy i instytucje, ale też organizacje pracodawców.


Na prośbę Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Business Centre Club przekazał listę 24 deficytowych zawodów, w których należałoby wprowadzić ułatwienia w dostępie do rynku pracy. Obecnie brakuje rąk do pracy w niemal wszystkich branżach, a braki kadrowe w szczególności widoczne są wśród pracowników wykonujących dorywcze prace proste.

Business Centre Club przeprowadził we wrześniu wśród swoich członków badanie ankietowe dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Obecnie niemal 40 proc. ankietowanych przedsiębiorców zatrudnia pracowników zza granicy, a blisko 60 proc. zamierza zatrudniać cudzoziemców. Główny powód, dla którego pracodawcy decydują się na zatrudnienie pracownika zza granicy to brak polskich pracowników o wymaganych kwalifikacjach – 88,2%. Przeważają pracownicy z Ukrainy, lecz nie brakuje również pracowników narodowości białoruskiej, kazachskiej, bułgarskiej, włoskiej.

Wyniki przeprowadzonego badania potwierdzają również obserwowane od kilku lat zjawisko zwiększenia zainteresowania przedsiębiorców zatrudnieniem cudzoziemców. Obecnie, wydaje się, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie niektórych branż – takich jak np. przetwórstwo owocowo-warzywne, budownictwo czy gastronomia – bez korzystania z pracy cudzoziemców.

Co więcej, można prognozować, że w przyszłości lista branż, które będą w coraz większym stopniu rekrutować pracowników z zagranicy, będzie się stale zwiększać.

Jako przyczyny takiego trendu należy wskazać rosnące u polskich pracodawców potrzeby kadrowe, za którymi nie podąża jednak podaż pracowników. Przeprowadzone przez BCC badanie potwierdza, że wskazana nierównowaga jest najczęściej „rozwiązywana” poprzez zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy, zwłaszcza z Ukrainy czy Białorusi. I choć zastosowanie tego modelu wiąże się z pewnymi utrudnieniami wynikającymi z konieczności przejścia procedur legalizacji zatrudnienia cudzoziemca, co przedłuża proces rekrutacji, to jednak pracodawcy decydują się na niego, ponieważ często w ten sposób udaje im się pozyskać wykwalifikowanego i efektywnie pracującego pracownika, którego oczekiwania finansowe są nierzadko mniejsze, niż pracownika z Polski.

Dodatkowo, z badania wynika również, że choć obecnie cudzoziemcy są zatrudniani głównie w celu wykonywania pracy w Polsce, to pracodawcy – w związku ze zwiększeniem skali prowadzonej przez siebie działalności – coraz częściej chcą delegować tych pracowników zagranicę, w szczególności do Niemiec.

24 zawody, które zaproponował BCC wynikają z analizy rynku pracy przeprowadzonej wśród przedsiębiorców, dostępnych powszechnie informacji, w tym publikowanych ogłoszeń oraz informacji urzędów oraz danych pracowników poszukiwanych przez agencje pracy tymczasowej, do których przedsiębiorcy zwracają się jeżeli własnymi siłami nie mogą uzupełnić kadry na lokalnym rynku pracy.

Lista zawodów oraz stanowisk, które BCC proponuje uwzględnić w projektowanej regulacji:

 1. Inżynier elektryk
 2. Spawacz
 3. Ślusarz
 4. Elektryk oraz elektryk budowlany
 5. Opiekun, Opiekun domowy
 6. Ekspedient w punkcie usługowym (sprzedawca)
 7. Pielęgniarka
 8. Kierowca
 9. Informatyk
 10. Inżynier budownictwa
 11. Magazynier
 12. Pracownik fizyczny gospodarstwa rolnego
 13. Kasjer
 14. Rzeźnik -wędliniarz
 15. Sprzedawca
 16. Operator wózka widłowego
 17. Stolarz
 18. Pracownik produkcji
 19. Cieśla
 20. Lakiernik
 21. Malarz budowlany
 22. Mechanik samochodowy
 23. Kucharz
 24. Cukiernik

A jakie jest zapotrzebowanie mławskiego rynku pracy?

Aktualnie mławski urząd pracy zamieszcza ogłoszenia pracodawców, którzy oferują zatrudnienie dla 138 osób. Poszukiwani są pracownicy m.in. o takich specjalnościach jak: technik – kontroler jakości, elektryk, operator maszyny do produkcji opakowań tekturowych, asystent działu, pracownik działu innowacji, obuwnik montażysta, spawacz, elektryk – mechanik samochodowy, specjalista ds. deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji, operator wózka widłowego, księgowa/y, specjalista ds.systemów jakości,  ratownik wodny, piekarz, terapeuta zajęciowy,  logopeda, operator urządzenia przeciskowego, cieśla szalunkowy, dekarz, sprzedawca – magazynier,  sprzedawca- kasjer, kierowca, doradca klienta.

Jest kilka ofert dla stanowisk kierowniczych jak: kierownik i zastępca kierownika marketu, zastępca kierownika wydziału zakupów i sprzedaży,  kierownik ds. jakości, dyrektor ds. produkcji.

Są też oferty pracy nie wymagające wyższych kwalifikacji dla: pracowników fizycznych, gospodarczych i robotników budowlanych.

W Polsce stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku 6,6 proc. i w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,2 pkt. proc. W powiecie mławski na koniec października 2017 w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy pozostawało 2202 osoby, jest to o 100 mniej niż na koniec września br.

źródło: Serwis PAP/PUP Mława

oprac.red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
3 lata temu

Taak.. więcej kasy nie dostaniesz, a jesteś i pracujesz we własnym kraju Podrożały podstawowe produkty żywnościowe (i nie tylko). Pracuj na własny garb. .A miało być tak pięknie !

Profesjonalista
Profesjonalista
3 lata temu

Jest jeszcze przemilczana kwestia ejdżyzmu. Dla pracodawcy może być kiepski fuszer aby był tylko tani. Chciwość.

Jarząbek
Jarząbek
3 lata temu

Dzieje się to samo co jakiś czas temu na zachodzie Europy. Polacy nie chcą pracować za najniższą krajową i być non stop do dyspozycji szefa, to zatrudnia się Ukraińców, którzy przyjeżdżają tu zarobić kasę, wymienić ją na twardą walutę i wywieźć do swojego kraju, czy to jest dobre dla interesu naszego państwa? – nie sądzę.
Dochodzi do tego, że dzięki takiej polityce, pracodawcy w ogóle nie szanują pracowników, mają ich za nic i zmieniają ich jak rękawiczki, co z tego, że zmniejszają tym wydajność, ważne że mało płacą i to im się opłaca.
Doskonałym przykładem może być mławskie LG i firmy z nim kooperujące – pracownik jest dla nich naprawdę nic nie liczącym się trybikiem, który zawsze można wymienić na nowy, jak trybikowi coś nie odpowiada.

Olka
Olka
3 lata temu
Reply to  Jarząbek

Dobrze gadacie Jarząbek.

Tak, nie, tak
Tak, nie, tak
3 lata temu

Dochodzi tez do takiej sytuacji, ze Polak chce pracowac u przedsiebiorcy, ale przedsiebiorca zatrudnia pracownika ze wschodu, nie dlatego ze jest tanszy, ale dlatego, ze ten pracownik ze wschodu moze pracowac po 12 godzin a nawet wiecej.
Polski pracownik, ktory ma rodzine, nie zawsze moze wykonywac prace swiadczona do 12 godzin dziennie.
Zreszta pozniej niech pracodawcy nie placza, ze Polakom robic sie nie chce.
Trzeba miec na uwadze jedna rzecz, jedno madre zdanie, powiedzenie: ” Z niewolnika nie bedzie pracownika”.

Tak, nie, tak
Tak, nie, tak
3 lata temu

Tylnymi drzwiami wprowadza cudzoziemcow, dzieki czemu Polska bedzie multi-kulti.
Pracodawcy narzekaja na braki kadrowe…
Nie ma sie co dziwic, poniewaz ludzie nie chca pracowac za marne grosze, ktore nie pozwalaja egzystowac na dobrym poziomie.
Chciwosc przedsiebiorcow, nieokielznana sila szybkiego zarobku prowadzi do tej sytuacji jaka mamy na rynku pracy.

Spawacz
Spawacz
3 lata temu

Ręce do roboty znajdą się gdy dacie Polakom zarobić, a nie najniższa krajowa i ewentualnie (w budowlance) reszta pod stołem i zapie… 12 godzin. A taki Pan z Ukrainy lub dalej ze wschodu…. 2000 zł = 550 USD papieru $ i jest KING OF LIFE.

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x