Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Henryk Marcinkiewicz we wspomnieniach i pamiątkach. Wystawa w bibliotecePoczątek listopada to dni bardzo szczególne dla nas. Wtedy to wspominamy osoby które znaliśmy, które odeszły z tego świata. Czasami bardzo znane i zasłużone dla Mławy i nie zawsze za życia docenione. Takim człowiekiem dla mnie jest i będzie Henryk Marcinkiewicz  – nauczyciel, bibliotekarz, poeta. Był osobą, z którą przez ostatnie lata jego życia przyjaźniłem się i spotykałem. Znajomość ta dużo mnie nauczyła w sprawach ludzkich i artystycznych.  Jego  spokój, uśmiech i wrażliwa dusza była  ukojeniem w trudnych chwilach mojego życia. Dlatego postanowiłem  przypomnieć postać przyjaciela w formie wyjątkowej wystawy, którą możecie Państwo zobaczyć  w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. B Prusa w Mławie ul. 3-go Maja 5.

Na półpiętrze w gablotach można obejrzeć ponad sto pamiątek związanych z jego życiem i twórczością. Mamy tu zdjęcia ze spotkania poety z Janem Pawłem II w Watykanie (kiedy papieżowi podarował swój tomik wierszy), stare fotografie szkolne, rodzinne  i te ostatnie z różnych imprez, promocji, wystaw, biesiad itp. Są tu autorskie tomiki poezji, prozy ,almanachy i zbiorowe tomiki oraz nigdzie nie wydane rękopisy opowiadań, scenariuszy teatralnych i filmowych  a także pamiętniki i wiersze pisane na maszynie. Wycinki prasowe i teksty które pisywał do lokalnych gazet. Dyplomy, nagrody, podziękowania, odznaczenia, legitymacje itp. A nawet kasety magnetofonowe i płyty CD z ulubioną muzyką klasyczną.

Henryk Marcinkiewicz urodził się 21 stycznia 1930r w  Kuczborku,  w rodzinie szewca. Tam mieszkał do 1938r. Później  zamieszkał z rodziną w Laskach koło Warszawy. Szkołę podstawową ukończył w Mościskach. Wroku 1944 uczęszczał na tajne komplety w gimnazjum w Laskach prowadzone przez mgr. Janinę Krauze. Religii  w II klasie uczył go ks. S. Wyszyński, późniejszy  Prymas Tysiąclecia. W 1945r rodzina zamieszkała w Mławie. Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego ukończył w 1950r. Następnie zaczął pracować jako nauczyciel w Kuczborku i Przasnyszu. W międzyczasie ukończył w 1954r studia pedagogiczne. Później były szkoły w Bieżuniu i w Mławie (ekonomik) i w innych miejscowościach. W latach 1964-88 pracował jako nauczyciel polonista, bibliotekarz Technikum Budowlanego w Mławie, aż do chwili pójścia na emeryturę. Magisterium otrzymał w 1983r na Wydziale Zaocznym.

Wiersze zaczął pisać w czasie Powstania Warszawskiego, ale debiutował dopiero w roku 1977. Wydał 5 zbiorów poezji i kilka prozy oraz drukowany był  w wielu gazetach, almanachach i zbiorowych tomikach w Mławie i na Mazowszu. Wielokrotnie nagradzany za swoją pracę zawodową, społeczną  i  artystyczną. Człowiek wielu stowarzyszeń społeczno-kulturalnych. Uwielbiał nauki humanistyczne przede wszystkim filozofię. Jego drugą pasją była muzyka. Grał na skrzypcach i wiele lat śpiewał w chórze kościelnym.

Został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Wawrzyńca w Mławie 5 lutego 2014r. Jak powiedział żegnając zmarłego Jarosław Trześniewski-Kwiecień. „To postać barwna, nietuzinkowa, trwale zapisał się w pejzaż kultury Mławy. Cześć jego pamięci.

Dziękuje Pani  Beacie za udostępnienie  pamiątek po ojcu.

Wystawę można oglądać do 9 grudnia br.

Fot i tekst Janusz Dębski

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x