Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mławska Stacja Caritas bez kontraktu na gabinet rehabilitacyjny


Narodowy Fundusz Zdrowia nie przyznał kontraktu mławskiej Stacji Caritas na świadczenia w ramach gabinetu rehabilitacyjnego. Nie pomogło złożenie odwołania od tej decyzji poparte tysiąc czterystoma podpisami pacjentów. Wszystko wskazuje na to, że od września tego roku przez najbliższe cztery lata dotychczasowi pacjenci mieszkający na Osiedlu Książąt Mazowieckich, którzy do gabinetu mieli kilka kroków, muszą tu za zabiegi zapłacić, lub skorzystać z innej placówki w Mławie. Choć pojawiły się głosy, że stacja Caritas jest likwidowana, nie jest to prawdą. Stacja działa, ma zakontraktowane usługi opiekuńczo – pielęgniarskie. Ma nadzieję, że za jakiś czas, wrócą tu refundowane – czyli bezpłatne dla pacjenta usługi rehabilitacyjne.


– Rehabilitację prowadziliśmy tu od 2000 roku. W tym roku NFZ nie przyznał nam kontraktu. Podjęliśmy więc taki protest, było ogłoszenie w kościele i zebraliśmy około 1400 podpisów pacjentów, które załączyliśmy do złożonego odwołania, niestety bezskutecznie. W związku z tym nieodpłatne dla pacjenta usługi świadczyliśmy zasadniczo do końca września. Konsekwencją braku kontraktu było odejście z pracy 3 osób, które znalazły sobie pracę w innych gabinetach. Nadal jednak mamy jednego fizjoterapeutę i są osoby, które nawet odpłatnie chcą korzystać z naszych usług – mówi Justyna Stachowicz kierownik Stacji Opieki – Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego Caritas Diecezji Płockiej w Mławie.

– Pacjenci bardzo żałują, że tak się stało, my też mamy taki żal po tej decyzji. Nie wiemy czym kierował się fundusz przyznając w Mławie akurat trzy a nie cztery kontrakty – dodaje Justyna Stachowicz.

O powody takiej decyzji zapytaliśmy Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ w Warszawie.

– Caritas Diecezji Płockiej w Mławie złożył ofertę w konkursie dotyczącym rehabilitacji; placówka zajęła jednak pozycję w rankingu uniemożliwiającą zawarcie umowy. Oferent nie uzyskał punktów rankingujących między innymi z powodu braku specjalisty w dziedzinie fizjoterapii, braku zapewnienia konsultacji lekarza specjalisty w dziedzinie rehabilitacji, braku urządzenia wytwarzającego impulsowe pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, wanien do masażu kończyn górnych i kończyn dolnych, zestawu do kriostymulacji parami azotu, basenu, kriokomory i nie wykonywania w przeszłości świadczeń na rzecz dzieci – wyjaśnia Piotr Kalinowski z zespół prasowego NFZ Mazowsze.

NFZ podaje również kryteria i zasady jakimi kierował się rozstrzygając konkurs na takie świadczenia.

„Ogłoszenie w czerwcu br. konkursu ofert o zawarcie umów w rodzaju rehabilitacja lecznicza w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej poprzedzone było analizą poziomu dostępności do przedmiotowych świadczeń na terenie poszczególnych powiatów. Analiza wykazała duże dysproporcje poziomu zabezpieczenia świadczeń. Ogłaszając w czerwcu 2017 roku konkurs ofert na świadczenia w przedmiotowym zakresie, MOW NFZ dążył do zapewnienia równomiernej dostępności do świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej na wszystkich obszarach kontraktowania. Dokonując wyboru oferentów do zawarcia umowy, również na terenie powiatu mławskiego, komisja kierowała się wyłącznie kryteriami wskazanymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Komisja konkursowa zweryfikowała oferty działając w oparciu o zapisy wymienionych aktów prawnych, a do zawarcia umów wybrała oferentów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów rankingujących (tj. od pozycji 1 do 4), do wyczerpania kwoty postępowania. Do tej pory na terenie powiatu mławskiego usługi miały zakontraktowane trzy podmioty, obecnie mają cztery – trzy w Mławie i jedna w Strzegowie.” – czytamy w odpowiedzi NFZ.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x