Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Bezpodstawne wzbogacenie


Jak stanowi art. 405 Kodeksu Cywilnego kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.


O bezpodstawnym wzbogaceniu możemy mówić gdy:

1) nastąpiło wzbogacenie jednej osoby

2) wzbogacenie to odbyło się kosztem drugiej osoby

3) istnieje związek pomiędzy wzbogaceniem jednej osoby, a zubożeniem drugiej

4) wzbogacenie nastąpiło bez podstawy prawnej

Wzbogacenie może polegać na uzyskaniu korzyści majątkowej dowolnego rodzaju. Może to być np. omyłkowe otrzymanie pieniędzy, darmowe korzystanie ze świadczonej usługi, zwolnienie z posiadanego długu albo nabycie innych praw. Istotne jest aby takie wzbogacenie nastąpiło bez podstawy prawnej w postaci np. umowy pisemnej czy ustnej, orzeczenia sądu, przepisu ustawy. Ponadto aby nastąpiło bezpodstawne wzbogacenie u jednej osoby musi nastąpić jakiś ubytek w majątku np. poprzez omyłkowe przelanie pieniędzy na niewłaściwe konto bankowe, a u drugiej wzbogacenie poprzez otrzymanie takich pieniędzy mimo braku podstawy do tego.

Osoba, która uległa zubożeniu w wyniku bezpodstawnego wzbogacenia może dochodzić zwrotu świadczenia od osoby która uzyskała korzyść. Zwrot taki powinien nastąpić w naturze to znaczy poprzez oddanie tego co się uzyskało. Jeżeli zwrot w naturze nie jest możliwy z tego powodu, że np. świadczenie miało postać wykonania jakiejś usługi, możliwe jest dochodzenie wartości tej rzeczy określonej w pieniądzu. Dotyczy to zasadniczo świadczeń niepieniężnych w postaci przedmiotów, usług itp.

Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu. Dotyczy to sytuacji gdy nie jesteśmy już wzbogaceni wskutek np. kradzieży świadczenia które otrzymaliśmy. Należy jednak pamiętać, że obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości będzie istniał dalej, jeśli mogliśmy liczyć się z tym, że świadczenie trzeba będzie oddać, nawet pomimo jego utraty. Ponadto w przypadku bezpłatnego przekazania korzyści innej osobie, to ta osoba będzie zobowiązana do zwrotu bezpłatnie otrzymanej korzyści. Ma to na celu ochronę osób zubożałych w wyniku bezpodstawnego wzbogacenia przed uchylaniem się osób wzbogaconych od zwrotu otrzymanej korzyści.

Roszczenie o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia przedawnia się z upływem 10 lat. Natomiast jeśli z roszczeniem takim wychodzi osoba prowadząca działalność gospodarczą np. bank, termin przedawnienia ulega skróceniu do 3 lat.

Wszystkie artykuły z działu prawnego znajdziesz TUTAJ.

Łukasz Zabłocki– Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W okresie nauki odbył półroczne studia na uczelni Universitat de Valencia w Hiszpanii. Obecnie odbywa on aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie. Od 2015 r. prowadzi rodzinną Kancelarię Prawną w Mławie przy ul. Padlewskiego 1/13 we współpracy z wieloletnim radcą prawnym Waldemarem Zabłockim i adwokatem Sebastianem Zabłockim.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x