Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Marcin Burchacki kandydat na burmistrza Mława 2018 samorządowcy Mława powiat mławski
Logo
Czarnecka Bielska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 pamiętają o swoim patronie doktorze Józefie Ostaszewskim


Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest na całym świecie, jest  to wyjątkowy dzień, dlatego też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3  postanowili kolejny już raz  wspomnieć swojego patrona, odwiedzając jego grób na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Józef Longin Ostaszewski urodził się. 15 marca 1875 w Staninie, natomiast zmarł 25 czerwca 1942. Był lekarzem medycyny (absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego), działaczem społecznym, regionalistą, malarzem.
Od 1910 r. mieszkał i pracował w Mławie. W 1935 r. przeszedł na emeryturę. Działał we władzach m.in. Polskiej Macierzy Szkolnej, Polskim Związku Zachodnim, Towarzystwie Dobroczynności, Stowarzyszeniu Młodzieży Akademickiej, Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. Był także długoletnim działaczem założonego w 1901 roku Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.
Patron Gimnazjum nr 2 przyczynił się do powstania w Mławie muzeum regionalnego (1926), współtworzył Towarzystwo Miłośników Miasta Mławy (1937), był autorem kilku książek. We wrześniu 1939 r. opuścił Mławę i zamieszkał u swego syna w Warszawie. W 1941 r. podjął pracę w Długosiodle. Zmarł w wyniku powikłań po operacji wyrostka robaczkowego.

Imię Ostaszewskiego nosi w Mławie nie tylko Szkoła Podstawowa nr 3, ale i ulica. Prace malarskie Ostaszewskiego znajdują się w kolekcji Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie oraz w zbiorach prywatnych.

25 października 2017 roku uczniowie pod opieką nauczycieli, pojechali do Warszawy, gdzie spoczywa patron naszej szkoły. Nie tylko odwiedzali miejsce pamięci, ale przede wszystkim pojechali zapalić znicz i tym samym oddać cześć patronowi ,przed zbliżającym się Świętem Zmarłych. Jak widać na zdjęciach naszym odwiedzinom przyglądały się dwie urokliwe wiewiórki.
Jest to jedno z najbardziej refleksyjnych świąt, dlatego jak co roku i tym razem uczniowie oddali się zadumie nad grobem patrona swojej szkoły.

źródło i fot: SP nr 3 w Mławie

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500