Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 pamiętają o swoim patronie doktorze Józefie Ostaszewskim


Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest na całym świecie, jest  to wyjątkowy dzień, dlatego też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3  postanowili kolejny już raz  wspomnieć swojego patrona, odwiedzając jego grób na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.


Józef Longin Ostaszewski urodził się. 15 marca 1875 w Staninie, natomiast zmarł 25 czerwca 1942. Był lekarzem medycyny (absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego), działaczem społecznym, regionalistą, malarzem.
Od 1910 r. mieszkał i pracował w Mławie. W 1935 r. przeszedł na emeryturę. Działał we władzach m.in. Polskiej Macierzy Szkolnej, Polskim Związku Zachodnim, Towarzystwie Dobroczynności, Stowarzyszeniu Młodzieży Akademickiej, Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. Był także długoletnim działaczem założonego w 1901 roku Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.
Patron Gimnazjum nr 2 przyczynił się do powstania w Mławie muzeum regionalnego (1926), współtworzył Towarzystwo Miłośników Miasta Mławy (1937), był autorem kilku książek. We wrześniu 1939 r. opuścił Mławę i zamieszkał u swego syna w Warszawie. W 1941 r. podjął pracę w Długosiodle. Zmarł w wyniku powikłań po operacji wyrostka robaczkowego.

Imię Ostaszewskiego nosi w Mławie nie tylko Szkoła Podstawowa nr 3, ale i ulica. Prace malarskie Ostaszewskiego znajdują się w kolekcji Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie oraz w zbiorach prywatnych.

25 października 2017 roku uczniowie pod opieką nauczycieli, pojechali do Warszawy, gdzie spoczywa patron naszej szkoły. Nie tylko odwiedzali miejsce pamięci, ale przede wszystkim pojechali zapalić znicz i tym samym oddać cześć patronowi ,przed zbliżającym się Świętem Zmarłych. Jak widać na zdjęciach naszym odwiedzinom przyglądały się dwie urokliwe wiewiórki.
Jest to jedno z najbardziej refleksyjnych świąt, dlatego jak co roku i tym razem uczniowie oddali się zadumie nad grobem patrona swojej szkoły.

źródło i fot: SP nr 3 w Mławie

Nie wybrano galeria lub galeria została usunięta

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x