Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Chcieli kupić 50 ton wysłodków. Zostali nabici w butelkę na serwisie OLX


20 października  do  Komendy Policji  w Chorzelach zgłosiło się dwóch mieszkańców powiatu przasnyskiego, którzy zgłosili, że za pomocą portalu internetowego OLX zostali  oszukani przy zakupie  wysłodków buraczanych w ilości 50 ton.  Pomimo dokonanej przedpłaty  pokrzywdzeni  nie otrzymali zamówionego  towaru.


Na popularnych portalach aukcyjnych oszustwa wcale nie należą do rzadkości. Chyba najnowszą metodę oszustwa właśnie na serwisie OLX opisywał portal niebezpiecznik.pl. Polega ona na wysyłaniu przez sprzedającego linku na spreparowanej stronie w celu opłacenia kuriera.

Tak swoją przygodę na portalu niebezpiecznik.pl. opisuje jeden  z użytkowników serwisu OLX, który chciał kupić grę. “Po krótkiej korespondencji pani poprosiła o numer telefonu i adres e-mail, żeby wpisać dla kuriera i wysłać grę za pobraniem”.

Po czym kupujący otrzymał maila z linkiem do opłacenia kuriera. Na podany wcześniej numer telefonu przyszedł też SMS, rzekomo od firmy kurierskiej. Oczywiście podana strona była pułapką, a wpłacone pieniądze trafiłyby do oszustów.

Jak się przed nową metodą chronić? Zachować zdrowy rozsądek przy zawieraniu transakcji. Nie opłacać kuriera w imieniu sprzedających. I dokładnie sprawdzać, na jakie strony wchodzimy. Jak zauważyła jedna z niedoszłych ofiar, można dostrzec, że spreparowana strona, podana w linku, różni się od prawdziwej, z której normalnie się korzysta:

“Moją czujność wzbudził dopiero fakt, gdy po podaniu loginu w postaci nr klienta wyświetliło się pole do wpisania hasła. Zabrakło tam obrazka, który jest zawsze przypisany do konta. Poza tym nie było gwiazdek. W Aliorze nigdy nie wymagają podania całego hasła, tak jak to miało miejsce w tym przypadku” – serwis niebezpiecznik.pl cytował jedną z osób, która zorientowała się, że transakcja to próba oszustwa.

źródło: KPP Przasnysz/niebezpiecznik.pl

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu

co za ludzie tyle sie muwi i pisze a oni jak dzieci

Zombie
Zombie
5 lata temu

no to sie chopy wpierdzieliły ciekawe ile za tonę dali

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x