Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Dziś w nocy popatrz w niebo i pomyśl życzenie


fot. pixabay

KSP Mława nabór

W nocy 21 października przypada apogeum jednego z kilkunastu w ciągu kalendarzowego roku wyjątkowych zjawisk astronomicznych. Mowa tu o deszczu spadających Orionidów. Z pewnością wart on jest zobaczenia – o ile oczywiście pozwoli na to stan październikowego nieba. Ale i tak, wierząc astronomom możemy spojrzeć w niebo i pomyśleć jakieś życzenie. Ilość spadających gwiazd jest tak duża, że szanse na jego spełnienie są naprawdę astronomiczne.

Rój Orionidów związany jest bezpośrednio z kometą Halleya i jest widoczny na niebie od 2 października do 7 listopada, jednak to jego maksimum jest najbardziej widowiskowe. Gdzie na niebie szukać spadających Orionidów? Radiant roju znajduje się w konstelacji Oriona i Bliźniąt, czyli w okolicy wschodniego horyzontu.

Noc spadających gwiazd w 2017 roku wystąpi aż 11 razy, ale nie zawsze stan nieba pozwala ucieszyć oczy takim niezwykłym widokiem. Oprócz październikowej szansy, spadające gwiazdy z roju Geminidów i Ursydów oglądać będzie można w tym roku  jeszcze na grudniowym niebie.

red.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz