Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dziś w nocy popatrz w niebo i pomyśl życzenie


fot. pixabay


W nocy 21 października przypada apogeum jednego z kilkunastu w ciągu kalendarzowego roku wyjątkowych zjawisk astronomicznych. Mowa tu o deszczu spadających Orionidów. Z pewnością wart on jest zobaczenia – o ile oczywiście pozwoli na to stan październikowego nieba. Ale i tak, wierząc astronomom możemy spojrzeć w niebo i pomyśleć jakieś życzenie. Ilość spadających gwiazd jest tak duża, że szanse na jego spełnienie są naprawdę astronomiczne.

Rój Orionidów związany jest bezpośrednio z kometą Halleya i jest widoczny na niebie od 2 października do 7 listopada, jednak to jego maksimum jest najbardziej widowiskowe. Gdzie na niebie szukać spadających Orionidów? Radiant roju znajduje się w konstelacji Oriona i Bliźniąt, czyli w okolicy wschodniego horyzontu.

Noc spadających gwiazd w 2017 roku wystąpi aż 11 razy, ale nie zawsze stan nieba pozwala ucieszyć oczy takim niezwykłym widokiem. Oprócz październikowej szansy, spadające gwiazdy z roju Geminidów i Ursydów oglądać będzie można w tym roku  jeszcze na grudniowym niebie.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x