Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ponad 100 strażaków gasiło pożar lasu! Spokojnie, to tylko ćwiczenia.


W dniu 26 września 2017 roku na terenie Nadleśnictwa Ciechanów w leśnictwie Sójki w powiecie mławskim odbyły się ćwiczenia manewrowe pod kryptonimem „SÓJKI  2017” z udziałem Kompanii Gaśniczej „Mława” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu mławskiego oraz plutonu ratowniczego „POŻAR – LAS” z powiatu ciechanowskiego.


Ćwiczenia poprzedziła inspekcja kompanii gaśniczej przeprowadzona przez zespół inspekcyjny Komendy Wojewódzkiej  Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Następnie strażacy zostali zapoznani z charakterystyką pożarową obszarów leśnych Nadleśnictwa Ciechanów. W trakcie spotkania omówiono również założenia do ćwiczeń oraz główne cele do osiągnięcia w toku części praktycznej. Według przyjętych założeń na terenie obszaru leśnego leśnictwa Sójki doszło do podpalenia. Pożar rozprzestrzenił się na sąsiednie obszary zalesione, a także stanowił zagrożenie dla znajdującego się w sąsiedztwie zakładu zwiększonego ryzyka, powstanie poważnej awarii przemysłowej (ZZR). W zakładzie tym składuje się gaz płynny w zbiornikach nadziemnych w ilości 93 ton. Zadaniem ćwiczących zastępów było ograniczenie możliwości rozprzestrzenienia się pożaru oraz jego ugaszenie. Zadanie to realizowały siły i środki powiatu mławskiego wspierane przez pluton ratowniczy „POŻAR – LAS” z powiatu ciechanowskiego.

W trakcie prowadzonych działań  doszło jednak do następnego podpalenia w obszarze sąsiedniego kompleksu, co spowodowało potrzebę ewakuacji części sił i środków. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na wodę do celów gaśniczych, uruchomiono punkt czerpania wdowy na naturalnym zbiorniku wodnym z wykorzystaniem agregatu popowego M/108. Początkowo ćwiczono dostarczanie wody poprzez dowożenie. W końcowej fazie ułożono dwie linie magistralne W 110 o długości około 750 m  każda, którymi tłoczono wodę ze zbiornika do stanowisk gaśniczych.  Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie dostarczania wody na duże odległości oraz system łączności radiowej.

W ćwiczeniach wzięło udział 115 strażaków oraz 29 pojazdów. Przejazd kolumny zabezpieczał patrol Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

opracował: bryg. Marek Augustynowicz
zdjęcia: mł. bryg. Tomasz Podgórski

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu

autor felietonu powinien zwrocic wieksza uwage na slownictwo a wlasciwie bledy w wyrazach

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x