Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Ponad 100 strażaków gasiło pożar lasu! Spokojnie, to tylko ćwiczenia.


W dniu 26 września 2017 roku na terenie Nadleśnictwa Ciechanów w leśnictwie Sójki w powiecie mławskim odbyły się ćwiczenia manewrowe pod kryptonimem „SÓJKI  2017” z udziałem Kompanii Gaśniczej „Mława” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu mławskiego oraz plutonu ratowniczego „POŻAR – LAS” z powiatu ciechanowskiego.

KSP Mława nabór

Ćwiczenia poprzedziła inspekcja kompanii gaśniczej przeprowadzona przez zespół inspekcyjny Komendy Wojewódzkiej  Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Następnie strażacy zostali zapoznani z charakterystyką pożarową obszarów leśnych Nadleśnictwa Ciechanów. W trakcie spotkania omówiono również założenia do ćwiczeń oraz główne cele do osiągnięcia w toku części praktycznej. Według przyjętych założeń na terenie obszaru leśnego leśnictwa Sójki doszło do podpalenia. Pożar rozprzestrzenił się na sąsiednie obszary zalesione, a także stanowił zagrożenie dla znajdującego się w sąsiedztwie zakładu zwiększonego ryzyka, powstanie poważnej awarii przemysłowej (ZZR). W zakładzie tym składuje się gaz płynny w zbiornikach nadziemnych w ilości 93 ton. Zadaniem ćwiczących zastępów było ograniczenie możliwości rozprzestrzenienia się pożaru oraz jego ugaszenie. Zadanie to realizowały siły i środki powiatu mławskiego wspierane przez pluton ratowniczy „POŻAR – LAS” z powiatu ciechanowskiego.

W trakcie prowadzonych działań  doszło jednak do następnego podpalenia w obszarze sąsiedniego kompleksu, co spowodowało potrzebę ewakuacji części sił i środków. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na wodę do celów gaśniczych, uruchomiono punkt czerpania wdowy na naturalnym zbiorniku wodnym z wykorzystaniem agregatu popowego M/108. Początkowo ćwiczono dostarczanie wody poprzez dowożenie. W końcowej fazie ułożono dwie linie magistralne W 110 o długości około 750 m  każda, którymi tłoczono wodę ze zbiornika do stanowisk gaśniczych.  Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie dostarczania wody na duże odległości oraz system łączności radiowej.

W ćwiczeniach wzięło udział 115 strażaków oraz 29 pojazdów. Przejazd kolumny zabezpieczał patrol Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

opracował: bryg. Marek Augustynowicz
zdjęcia: mł. bryg. Tomasz Podgórski

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "Ponad 100 strażaków gasiło pożar lasu! Spokojnie, to tylko ćwiczenia."

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Anonimowo
Gość

autor felietonu powinien zwrocic wieksza uwage na slownictwo a wlasciwie bledy w wyrazach

wpDiscuz