Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Szymon Chmielewski Michał Pol kandydat do Rady Miasta Mława wybory samorządowe 2018
Logo
Cezary Kądrzycki kandydat do Rady Miasta Mława
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Ponad 100 strażaków gasiło pożar lasu! Spokojnie, to tylko ćwiczenia.


W dniu 26 września 2017 roku na terenie Nadleśnictwa Ciechanów w leśnictwie Sójki w powiecie mławskim odbyły się ćwiczenia manewrowe pod kryptonimem „SÓJKI  2017” z udziałem Kompanii Gaśniczej „Mława” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu mławskiego oraz plutonu ratowniczego „POŻAR – LAS” z powiatu ciechanowskiego.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Ćwiczenia poprzedziła inspekcja kompanii gaśniczej przeprowadzona przez zespół inspekcyjny Komendy Wojewódzkiej  Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Następnie strażacy zostali zapoznani z charakterystyką pożarową obszarów leśnych Nadleśnictwa Ciechanów. W trakcie spotkania omówiono również założenia do ćwiczeń oraz główne cele do osiągnięcia w toku części praktycznej. Według przyjętych założeń na terenie obszaru leśnego leśnictwa Sójki doszło do podpalenia. Pożar rozprzestrzenił się na sąsiednie obszary zalesione, a także stanowił zagrożenie dla znajdującego się w sąsiedztwie zakładu zwiększonego ryzyka, powstanie poważnej awarii przemysłowej (ZZR). W zakładzie tym składuje się gaz płynny w zbiornikach nadziemnych w ilości 93 ton. Zadaniem ćwiczących zastępów było ograniczenie możliwości rozprzestrzenienia się pożaru oraz jego ugaszenie. Zadanie to realizowały siły i środki powiatu mławskiego wspierane przez pluton ratowniczy „POŻAR – LAS” z powiatu ciechanowskiego.

W trakcie prowadzonych działań  doszło jednak do następnego podpalenia w obszarze sąsiedniego kompleksu, co spowodowało potrzebę ewakuacji części sił i środków. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na wodę do celów gaśniczych, uruchomiono punkt czerpania wdowy na naturalnym zbiorniku wodnym z wykorzystaniem agregatu popowego M/108. Początkowo ćwiczono dostarczanie wody poprzez dowożenie. W końcowej fazie ułożono dwie linie magistralne W 110 o długości około 750 m  każda, którymi tłoczono wodę ze zbiornika do stanowisk gaśniczych.  Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie dostarczania wody na duże odległości oraz system łączności radiowej.

W ćwiczeniach wzięło udział 115 strażaków oraz 29 pojazdów. Przejazd kolumny zabezpieczał patrol Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

opracował: bryg. Marek Augustynowicz
zdjęcia: mł. bryg. Tomasz Podgórski

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

1
KOMENTARZE

1500
Anonimowo

autor felietonu powinien zwrocic wieksza uwage na slownictwo a wlasciwie bledy w wyrazach