Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Katechetka z Wólki ukarana dyscyplinarnie


Komisja dyscyplinarna przy Wojewodzie Mazowieckim w środę 27 września br. zakończyła postępowanie w sprawie Haliny Pszczółkowskiej, katechetki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mławie, której zarzucono naruszenie godności oraz nietykalności cielesnej uczniów. Orzeczeniem komisji katechetka została ukarana karą nagany z ostrzeżeniem. To najniższy z możliwych wymiar kary dyscyplinarnej, jaką orzeka się wobec nauczycieli. Orzeczenie komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji nie jest ostateczne. Ukaranej przysługuje prawo odwołania się do komisji dyscyplinarnej odwoławczej.


Zarzuty wobec Haliny Pszczółkowskiej, katechetki w SP nr 4 będącej jednocześnie radną miejską pojawiły się w kwietniu br. Dokładnie 25 kwietnia br. do rzecznika dyscyplinarnego przy wojewodzie wpłynął wniosek o wszczęcie postępowania, złożony przez dyrektor szkoły Janinę Wyszkowską. Postępowanie prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego zakończyło się skierowaniem wniosku do komisji dyscyplinarnej o ukaranie katechetki.

Komisja dyscyplinarna w trakcie prowadzonego postępowania przesłuchała kilkunastu świadków, w tym rodziców i nauczycieli oraz zbadała okoliczności sprawy i zakończyła je wydaniem orzeczenia uznającego winę katechetki. Ukarana już zapowiedziała złożenie odwołania od orzeczenia komisji dyscyplinarnej odwoławczej przy Ministrze Edukacji Narodowej.

– Nie znam jeszcze uzasadnienia takiego rozstrzygnięcia. W momencie jego otrzymania zapoznam się z nim, ale na pewno będę się od orzeczenia odwoływać. Obecnie kończy mi się zwolnienie lekarskie i czuję się na siłach, by wrócić do pracy – mówi Halina Pszczółkowska.

Jak już pisaliśmy, komisja dyscyplinarna orzekła najniższy z możliwych wymiar kary. Oprócz nagany z ostrzeżeniem komisja mogła orzec zwolnienie z pracy, zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego nauczyciela przez okres 3 lat od ukarania oraz wydalenie z zawodu nauczyciela. Wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie orzeczenia – nie oznacza to jednak, że dyrektor szkoły przywróci do pracy nauczyciela, jeżeli ten został uprzednio zawieszony. W przypadku Haliny Pszczółkowskiej zawieszana była trzykrotnie, dwie decyzje dyrektor szkoły zostały uchylone. Od trzeciej decyzji o zawieszeniu również zostało złożone odwołanie.

Niezależnie  od postępowania dyscyplinarnego toczy się w mławskiej prokuraturze postępowanie w kierunku znęcania się i naruszenia nietykalności cielesnej przez uczniów. Prokuratura w ramach tego postępowania przesłuchuje ewentualnych świadków, w tym dzieci i rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 4.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
4 lata temu

Jestem w szoku czas na zmianę szkoły rodzice rozmawiają a nic nie robią by nie dopuścić do jej powrotu do pracy

Gość
Gość
4 lata temu

I ta Pani chce jeszcze do pracy wrócić. Strach posyłać dzieci na religię jak ona faktycznie wróci.

Gość
Gość
4 lata temu
Reply to  Gość

Wraca jutro !!!

Danuta
Danuta
4 lata temu

Uwazam,ze ta kara powinna byc surowsza,poniewaz przewinienie dotyczylo dzieci.Tam gdzie w gre wchodzi krzywda dziecka,wszelkie komisje dyscyplinarne,sady powinny stosowac,zawsze surowe kary,aby wykluczyc w przyszlosci podobne zachowania.

Czardasz
Czardasz
4 lata temu

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka

mławianin
mławianin
4 lata temu

Te decyzje komisji można skomentować przysłowiem KRUK KRUKOWI OKA NIE WYKOLE warto dodać że jest to druga kara, pierwszą zastosował Pan Burmistrz, pozbawiając Panią Pszczółkowską po wielu latach stanowiska Przewodniczącej bardzo ważnej komisji Rady. Trzeba zadać także pytanie jakie przygotowanie ma Pani Pszczółkowska aby wykonywać zawód nauczyciela ???

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x