Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nie masz Karty Mławiaka? Za bilet w MKM-ce zapłacisz 100 % drożej


Od 1 stycznia 2018 roku o sto procent wzrosną ceny biletów normalnych i ulgowych dla osób korzystających z komunikacji miejskiej w Mławie, ale nie posiadających Karty Mławiaka. Dla tych osób również o sto procent wzrośnie cena biletu miesięcznego normalnego i ulgowego. Burmistrz Sławomir Kowalewski zapowiada też wynajęcie zewnętrznej firmy i nasilenie kontroli biletów i Kart Mławiaka w autobusach MKM.


Tak więc kupując normalny bilet autobusowy od nowego roku pasażer zapłaci 4 zł (dotychczas – 2 zł), a za bilet ulgowy zapłaci 2 zł (dotychczas 1 zł). Bilety miesięczne normalne wzrosną z 60 zł do 120 i analogicznie ulgowe z 30 do 60 zł.

Samo uzasadnienie zapisane w uchwale rady miasta, którą podjęli na dzisiejszej sesji radni jest bardzo lakoniczne.

„Podjęcie uchwały związane jest ze zmianą ceny usług przewozowych komunikacją miejską w Mławie. Zmienione ceny biletów, będą dotyczyły osób nieposiadających prawa do bezpłatnego przejazdu pojazdami Mławskiej Komunikacji Miejskiej. W związku z powyższym podjęcie uchwały jest w pełni uzasadnione.”

Nieco więcej światła na motywy tej decyzji rzuca odpowiedź burmistrza Kowalewskiego na zadane przez radnego Jerzego Rakowskiego pytanie, czy sporządzona była analiza ekonomiczna działania MKM.

Umowa na świadczenie usługi komunikacji miejskiej przez firmę Mobilis kończy się 9 października 2017 r. Miasto płaciło przewoźnikowi  za te usługi 650 tys. rocznie. Według tej umowy przychody ze sprzedaży biletów jednorazowych i miesięcznych trafiały również do Mobilisu. Burmistrz podjął decyzję o przedłużeniu tej umowy do końca roku 2017. Według szacunków urzędu miasta przychód ze sprzedaży biletów to kwota 150 – 200 tys. zł.

W tej chwili ratusz przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na świadczenie tych usług od 1 stycznia 2018 r.

– Ponieważ chcemy wydłużyć przebieg trasy, zwiększyć częstotliwość, wcześniej rozpoczynać kursowanie i później kończyć, w związku z tym uznaliśmy, że wtedy usługa będzie droższa niż obecnie. Szacowaliśmy, że właściwym będzie, żeby dochody ze sprzedaży biletów za przejazdy jednorazowe i miesięczne trafiały do budżetu miasta. Jest dużo osób, które osiedlają się w naszym mieście i mieszka tymczasowo, było dużo zapytań o możliwość wykupywania biletów miesięcznych, żeby mogły je kupować te osoby i korzystać z komunikacji miejskiej. Uznaliśmy, że warto wprowadzić takie zmiany. Dystrybucją biletów najprawdopodobniej zajmie się ratusz – wyjaśniał burmistrz Kowalewski.

Komunikacja miejska wciąż pozostanie bezpłatna dla posiadaczy Karty Mławiaka – podkreślił burmistrz.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
23 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu

Zaczynają się już odzywać klakierzy włodarza. Nasze dyskusje co niektórym już nie pasują i chcą nas zdyskredytować.
Tak, tak burmistrz jest wspaniały, ładnie się do was uśmiecha i klaszcze z radości, ze go wychwalacie pod niebiosa. Mam pytanie: gdzie pracujecie? – w ratuszu czy w którejś spółce UM?

Ktoś
Ktoś
2 lata temu
Reply to  Jarząbek

Czy ty masz obsesję na puncie burmistrza?

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu
Reply to  Ktoś

Nie lubię jak ktoś się uśmiechając do mnie, wyciąga mi kasę z portfela i jak się okazuje robi to niejednokrotnie niezgodnie i to nie tylko z etyką, ale również i prawem

nikoś
nikoś
2 lata temu

Teraz wiem, dlaczego burmistrz Kowalewski zwiększył zatrudnienie o nowych kilkudziesięciu pracowników. Będą zajmować się dystrybucją biletów firmy Mobilis. Niech przyjmie drugie tyle do obsługi strefy płatnego parkowania City Park i LG pójdzie z torbami.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lata temu

Brawo, brawo, powodzenia. Pojazdy brudne, kopcące, może wystarczy teraz na myjnię, ale i tez by wydłużyć trasę do ul. Majowej?????

Marek
Marek
2 lata temu

Przypomnę tylko, ze wprowadzenie komunikacji miejskiej miało również na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji wydzielanych przez samochody. Osoby przyjeżdzające do Mlawy na zakupy, miały korzystać z komunikacji i dlatego ceny biletów były niskie. Teraz ta koncepcja nie jest juz jak widac wogóle brana pod uwagę:). Nie przedstawiono zadnego raportu o ile zmniejszył się ruch samochodowy w Mławie. Jezeli pozostał na tym samym poziomie, nalezy zastanowić się nad słusznością tej polityki i zamiast utrzymywać prywatną spółkę, zakupić własny tabor i wprowadzić minimalne opłaty za transport. Dlaczego opłaty? Bo za darmo, to niczego nie ma i klient musi to wiedzieć.

Okolice Mławy
Okolice Mławy
2 lata temu

Mławska komunikacja droższa niż w wielkich miastach gdzie np za 3.20 zł może przejechać z jednego końca Gdańska na drugi a tu 4 zł . A różnica w kilometrach bardzo duża . Oby tak dalej panie burmistrzu .

Madzia
Madzia
2 lata temu

No teraz bedziemu musieli zaplacic za tych ktorzy jeżdżą za darmo z kartą Mlawiaka,przeciez to bylo do przewidzenia ze chcac jezdzic bez karty bedziemy musieli placic o 100% wiecej

Beata
Beata
2 lata temu

4 zł. bilet normalny zgłupieli chyba ja juz na pewno przestane jeżdzić bo nie jestem mławiakiem i nie mam darmowego przejazdu ale nie będę tyle płacić. Bardzo często kożystaliśmy z tych przejazdów i cena 2 zł była kożystna.

Lech Pe
Lech Pe
2 lata temu
Reply to  Beata

To nie jeździj. Dofinansowanie jest dla mieszkańców Mławy.

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu

„Tak więc kupując normalny bilet autobusowy od nowego roku pasażer zapłaci 4 zł (dotychczas – 2 zł), a za bilet ulgowy zapłaci 2 zł (dotychczas 1 zł). Bilety miesięczne normalne wzrosną z 60 zł do 120 i analogicznie ulgowe z 30 do 600 zł.” na końcu jest o jedno zero za dużo, które należałoby usunąć 🙂 – badrzo proszę o niezamieszczanie tego komentarza.

Czardasz
Czardasz
2 lata temu
Reply to  Jarząbek

Płakać i płacić. A co to za obyczaj? Za darmo już było!!!

anka
anka
2 lata temu

Tylko dlaczego panie prowadzące MKM-y rozmawiają przez telefon ???

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu
Reply to  anka

Nie tylko rozmawiają przez telefon, ale również dyskutują z pasażerami

mlawianin
mlawianin
2 lata temu
Reply to  Jarząbek

i nie zatrzymują się na przystankach, zostawiając pasażerów.

Dyspozytor
Dyspozytor
2 lata temu
Reply to  mlawianin

Bajki opowiadasz

lok
lok
2 lata temu
Reply to  anka

Wina burmistrza.

Dyspozytor
Dyspozytor
2 lata temu
Reply to  anka

Bo dostaja powiadomienia od dyspozytora i jeśli Pani Ania by zauważyła korzystaja z zestawów glosno mowiących. Ktore same zakupily

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu

„Burmistrz Sławomir Kowalewski zapowiada też wynajęcie zewnętrznej firmy i nasilenie kontroli biletów i Kart Mławiaka w autobusach MKM.” – następne pieniądze wyciągane z kieszeni mławian.
Uważam, że taniej by było, gdyby komunikacja miejska była dla wszystkich darmowa i bez żadnych Kart Mławiaka (ciekawe ile się wydaje na same karty, na ich obsługę a teraz jeszcze i na kontrolę.
Panie burmistrzu czy to chodzi kolejne etaty dla krewnych i znajomych królika?

Lech Pe
Lech Pe
2 lata temu
Reply to  Jarząbek

Chyba ci ciasno, Jarząbek. A może seksu ci potrzeba.

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu
Reply to  Lech Pe

Widać co Cię gnębi 😀 Każdy mówi o tym co mu najbardziej dolega…

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu

Czyżby następna uchwała szykowała się do zaskarżenia?