Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Morawy. To musi być poprawione, żeby można było wjechać i wyjechać z naszych posesji


Przebudowa powiatowej drogi biegnącej przez Morawy (gm. Stupsk), zamiast ucieszyć tych bardzo spokojnych na co dzień mieszkańców, sprawiła że się po prostu zbuntowali. Z jakiego powodu?

KSP Mława nabór

Otóż droga została zaprojektowana i wykonana w taki sposób, że nie mogą teraz ani wjechać, ani wyjechać ze swoich posesji. Po przebudowie poziomu gruntu w dotychczas istniejących bramach wjazdowych a poziom górnej krawędzi obrzeża chodnika w pasie drogowym dzieli w skrajnym przypadku grubo ponad pięć dziesięciocentymetrowa różnica wysokości. To sprawia, że wjazd czy wyjazd autem jest niemożliwy. Przez taki próg trudno byłoby przejechać nawet ciągnikiem, a i przechodząc pieszo trzeba się dobrze wspinać.

– Nasze Morawy były zawsze spokojne, z niczym się nie buntowały i nigdy nie było z nami takich problemów, ale to po prostu mus jest – mówiła jedna z mieszkanek.

Aby znaleźć jakieś rozwiązanie tej trudnej sytuacji w czwartek 26 września z mieszkańcami Moraw spotkali się Leszek Ślubowski dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Mławie, przedstawiciele wykonawcy robót firmy Strabag oraz wójt gminy Stupsk Jacek Świderski.

– Kto to projektował, że zaprojektował pół metra do góry, zamiast w dół? Co pan nam proponuje? – pytali mieszkańcy.

– W tej dokumentacji są pewne niedociągnięcia, ale akurat to rozwiązanie nie jest błędne. Jest zgodnie z rozporządzeniem ministra. Spadek na chodniku musi być zachowany w stronę jezdni, żeby opadowa nie wpływała na posesje – bronił projektu drogi Leszek Ślubowski dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Mławie.

Dla mieszkańców przywiózł propozycję zniwelowania różnicy poziomów poprzez podsypanie w bramach wjazdowych kruszywa i ewentualnie przespawanie i podniesienie bram wjazdowych. Tam gdzie we wjazdach jest kostka, zaproponował jej przełożenie.

Na takie rozwiązanie nie godzili się właściciele posesji.

– Co pan tu uzupełni. Proszę jak tu wysoko. Trzeba obniżyć kostkę, a nie podsypać – mówiły niezadowolone z tej oferty mieszkanki.

Podnosiły kwestię, że jeżeli mają być podniesione, to całe ogrodzenia, a nie tylko bramy. Po dłuższych dyskusjach okazało się, że niedużo brakowało, aby do porozumienia z mieszkańcami doszło. Zabrakło tylko 5 centymetrów. Po szacunkowych obliczeniach dyrektor Ślubowski zaproponował, że we wjazdach chodnik uda się opuścić o ok. 20 cm. To okazało się jednak o kilka centymetrów za mało. Padło też żądanie, aby na miejsce przyjechał projektant, żeby zobaczyć swoje dzieło.

Choć deklaracje kompromisu składał zarówno dyrektor Ślubowski i taką wolę deklarowali mieszkańcy, to na tym spotkaniu nie udało się znaleźć takiego rozwiązania, które byłoby do przyjęcia przez obie strony.  Dyrektor podkreślał, że droga przebudowywana jest ze środków unijnych i musi być zgodna z projektem. Mieszkańcy gotowi byli na kompromis, ale taki, który pozwoli na pozbawione uciążliwości korzystanie z wjazdów. Pomimo mediacyjnej roli wójta Świderskiego, tego impasu nie udało się przełamać na tym spotkaniu. Sprawa będzie więc miała swój dalszy ciąg.

RK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

14 - liczba komentarzy w artykule "Morawy. To musi być poprawione, żeby można było wjechać i wyjechać z naszych posesji"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Zośka
Gość

Troglo, to tylko tępe urzędasy.

Troglo
Gość

Trzeba nazwać rzecz po imieniu, co za debil to zaprojektował i co za debil wydał zgodę na budowę

Troglo
Gość

Ale cyrk, myślę że mieszkańcy powinni zbiorowy pozew wytoczyć Inwestorowi, zapomnieli przy projektowaniu że droga jest dla ludzi, projektanta ukarać, niech na swój koszt przebudowuje drogę, urzędnikom jak zwykle zabrakło wyobraźni

endo
Gość

Porażka 🙁 Jak mogło coś takiego w ogóle powstać. 21 wiek…

Po sąsiedzku
Gość

Szanowni mieszkańcy Moraw. Super okazja ! Tylko brać dobrego prawnika. Zagrożenie utraty zdrowia, uszkodzenie mienia, uchuuu, można dobrą kasę wyciągnąć. A jeszcze jedno, zadzwońcie do telewizji Polsat, program „Interwencja” oni kochają takie historie.

wpDiscuz