Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Morawy. To musi być poprawione, żeby można było wjechać i wyjechać z naszych posesji


Przebudowa powiatowej drogi biegnącej przez Morawy (gm. Stupsk), zamiast ucieszyć tych bardzo spokojnych na co dzień mieszkańców, sprawiła że się po prostu zbuntowali. Z jakiego powodu?

Otóż droga została zaprojektowana i wykonana w taki sposób, że nie mogą teraz ani wjechać, ani wyjechać ze swoich posesji. Po przebudowie poziomu gruntu w dotychczas istniejących bramach wjazdowych a poziom górnej krawędzi obrzeża chodnika w pasie drogowym dzieli w skrajnym przypadku grubo ponad pięć dziesięciocentymetrowa różnica wysokości. To sprawia, że wjazd czy wyjazd autem jest niemożliwy. Przez taki próg trudno byłoby przejechać nawet ciągnikiem, a i przechodząc pieszo trzeba się dobrze wspinać.

– Nasze Morawy były zawsze spokojne, z niczym się nie buntowały i nigdy nie było z nami takich problemów, ale to po prostu mus jest – mówiła jedna z mieszkanek.

Aby znaleźć jakieś rozwiązanie tej trudnej sytuacji w czwartek 26 września z mieszkańcami Moraw spotkali się Leszek Ślubowski dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Mławie, przedstawiciele wykonawcy robót firmy Strabag oraz wójt gminy Stupsk Jacek Świderski.

– Kto to projektował, że zaprojektował pół metra do góry, zamiast w dół? Co pan nam proponuje? – pytali mieszkańcy.

– W tej dokumentacji są pewne niedociągnięcia, ale akurat to rozwiązanie nie jest błędne. Jest zgodnie z rozporządzeniem ministra. Spadek na chodniku musi być zachowany w stronę jezdni, żeby opadowa nie wpływała na posesje – bronił projektu drogi Leszek Ślubowski dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Mławie.

Dla mieszkańców przywiózł propozycję zniwelowania różnicy poziomów poprzez podsypanie w bramach wjazdowych kruszywa i ewentualnie przespawanie i podniesienie bram wjazdowych. Tam gdzie we wjazdach jest kostka, zaproponował jej przełożenie.

Na takie rozwiązanie nie godzili się właściciele posesji.

– Co pan tu uzupełni. Proszę jak tu wysoko. Trzeba obniżyć kostkę, a nie podsypać – mówiły niezadowolone z tej oferty mieszkanki.

Podnosiły kwestię, że jeżeli mają być podniesione, to całe ogrodzenia, a nie tylko bramy. Po dłuższych dyskusjach okazało się, że niedużo brakowało, aby do porozumienia z mieszkańcami doszło. Zabrakło tylko 5 centymetrów. Po szacunkowych obliczeniach dyrektor Ślubowski zaproponował, że we wjazdach chodnik uda się opuścić o ok. 20 cm. To okazało się jednak o kilka centymetrów za mało. Padło też żądanie, aby na miejsce przyjechał projektant, żeby zobaczyć swoje dzieło.

Choć deklaracje kompromisu składał zarówno dyrektor Ślubowski i taką wolę deklarowali mieszkańcy, to na tym spotkaniu nie udało się znaleźć takiego rozwiązania, które byłoby do przyjęcia przez obie strony.  Dyrektor podkreślał, że droga przebudowywana jest ze środków unijnych i musi być zgodna z projektem. Mieszkańcy gotowi byli na kompromis, ale taki, który pozwoli na pozbawione uciążliwości korzystanie z wjazdów. Pomimo mediacyjnej roli wójta Świderskiego, tego impasu nie udało się przełamać na tym spotkaniu. Sprawa będzie więc miała swój dalszy ciąg.

RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zośka
Zośka
2 lata temu

Troglo, to tylko tępe urzędasy.

Troglo
Troglo
2 lata temu

Trzeba nazwać rzecz po imieniu, co za debil to zaprojektował i co za debil wydał zgodę na budowę

Troglo
Troglo
2 lata temu

Ale cyrk, myślę że mieszkańcy powinni zbiorowy pozew wytoczyć Inwestorowi, zapomnieli przy projektowaniu że droga jest dla ludzi, projektanta ukarać, niech na swój koszt przebudowuje drogę, urzędnikom jak zwykle zabrakło wyobraźni

endo
endo
2 lata temu

Porażka 🙁 Jak mogło coś takiego w ogóle powstać. 21 wiek…

Po sąsiedzku
Po sąsiedzku
2 lata temu

Szanowni mieszkańcy Moraw. Super okazja ! Tylko brać dobrego prawnika. Zagrożenie utraty zdrowia, uszkodzenie mienia, uchuuu, można dobrą kasę wyciągnąć. A jeszcze jedno, zadzwońcie do telewizji Polsat, program „Interwencja” oni kochają takie historie.

Z Moraw
Z Moraw
2 lata temu

Kolejne pieniądze z naszych podatków poszły w błoto. Co to kuźwa jest ? Tor przeszkód ? Jak można wykonać taki bubel. Myślałam że czasy Bareji skończyły się… Tak to jest jak tylko kawkę popija się, jeździ na zakupy w godzinach pracy, a potem klepać na oślep bez sprawdzenia w terenie. Może inne „napoje” wchodziły tu w rachubę podczas projektowania i ustalania…

Drogowiec
Drogowiec
2 lata temu

Panie inżynierze Ślubowski wglądasz blado. Powiatowy Inspektor Nadzoru w Mławie powinien wstrzymać budowę ze względu na bezpieczeństwo ludzi. Mieszkańcy Morow winni zgłosić sprawę do Prokuratury w Mławie. Wiwat głupota drogowa.

mławianin
mławianin
2 lata temu
Reply to  Drogowiec

Pierwszą rzeczą jako władze powinny zrobić w tym przypadku, to natychmiast odwołać tego nieudacznika, tylko kto ma to zrobić skoro Starosta Wojnarowski powiedział że tak ma być a sprawą tego inż z przypadku, powinna zająć się Prokuratura z Urzędu, aby w następnej osadzie nie wywinął lepszych numerów, i drogę wybuduje na równi z ogrodzeniem domostw, będzie tłumaczył że to projekt Unijny, i tak musi być, człowieku w UNII to już dawno by z tobą zrobily porządek, dopiero tam nauczyli by cię porządku.

Anka
Anka
2 lata temu
Reply to  Drogowiec

Panie Drogowiec szanujący się drogowiec powinien wiedziec że prace powinny być wykonane przede wszystkim zgodnie ze sztuką budowlaną a na etapie wykonawczym można wychwycić pewne niuanse i zrobic zmiany w projekcie

niezależny
niezależny
2 lata temu

Przypominam o oddaniu głosu na Pana Konrada w zbliżających się wyborach :p

Amelia
Amelia
2 lata temu
Reply to  niezależny

Młody, przebojowy i energiczny, i do tego przystojny Konrad na burmistrza Mławy.
Idealna opcja w zbliżających się wyborach samorządowych.

niezależny
niezależny
2 lata temu

Przyciśnijmy władze 🙂 idą wybory to wszystko zrobią żebyśmy byli zadowoleni :p po co wszystkie inwestycje powiatowe kończą się w roku wyborczym? :p

majster
majster
2 lata temu

Jak można było coś takiego zaprojektować???

mlawianin
mlawianin
2 lata temu
Reply to  majster

Można tylko dodać — a gdzie byli mieszkańcy, że pozwolili taką drogę i chodniki budować, widząc takie kwiaty winni natychmiast to zablokować, a teraz płacz ale przy takich fachowcach jak ten Pan Ślubowski, ciężko będzie coś naprawić, temu Panu zabrakło 5 cm, chyba rozumu, jak takie miernoty zostają Dyrektorami, przy takim fachowcu można wszystko zaprojektować.