Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pamięć o nich nie zaginie. Uroczystości w białuckim lesie


Tak jak dzieję się to od wielu lat, tak i w tym roku ci, którzy chcą pamiętać o  12 tysiącach więźniów niemieckiego  obozu w Działdowie zamordowanych przez  hitlerowców i pogrzebanych właśnie w białuckim lesie spotkali się w niedzielę 24 września pod ustawionym tu memoriałem. W tym roku z inicjatywy wójta gminy Iłowo –  Osada Sebastiana Cichockiego pomnik i jego otoczenie zostały gruntownie wyremontowane. Te działania wsparły finansowo m.in. samorządy Miasta Mława i powiat mławski.


24 września pod pomnik w białuckim lesie przybyły m.in. delegacje władz samorządowych  głównie z powiatu działdowskiego, służby mundurowe, leśnicy, sołtysi, nauczyciele i młodzież szkolna, harcerze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, kapłani, leśnicy i strażacy. Powiat mławski reprezentowali starosta Włodzimierz Wojnarowski i przewodniczący rady Henryk Antczak, miasto Mława nie wydelegowało swojego przedstawiciela. Na miejsce niemieckich zbrodni dotarli również uczestnicy Zawkrzeńskiego Rajdu Rowerowego, którzy też złożyli pod pomnikiem kwiaty.

Uroczystości rozpoczęła orkiestra dęta działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Iłowie  – Osadzie odegraniem hymnu narodowego. Pod pomnikiem młodzi harcerze wystawili wartę honorową, a delegacje oddały hołd poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej oraz złożyły pod pomnikiem wieńce, kwiaty i znicze. W okolicznościowych wystąpieniach mówcy przypominali historię tamtego tragicznego okresu. W tych wspomnieniach przewinęły się również wątki osobiste i rodzinne. Wójt Sebastian Cicholski podziękował wszystkim samorządom, które udzieliły wsparcia finansowego, dzięki któremu udało się odnowić płytę pomnika i jego otoczenie.

W dalszej części uroczystości młodzież Zespołu Szkół nr 1 w Iłowie-Osadzie przygotowała wymowny program artystyczny, którego charakter podkreślony został starannie dobraną scenografią. Pierwszą część uroczystości zakończyła orkiestra dęta wiązanką piosenek patriotycznych. Całość uroczystości dopełniła msza święta celebrowana w intencji ofiar, odprawiona pod przewodnictwem ks. Grzegorza Malinowskiego, proboszcza parafii Białuty.

Pomnik w białuckim lesie został odnowiony dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowania przez samorządy gminy Iłowo – Osada, Działdowa, Płośnicy, Rybna, jak też samorządów powiatu działdowskiego, mławskiego i Miasta Mława.

Stojący w lesie od 1955 r. memoriał przypomina o miejscu spoczynku ponad 12 tysięcy zamordowanych przez  hitlerowców więźniów niemieckiego  obozu w Działdowie. Być może, że tam pogrzebano ciała obu biskupów płockich, błogosławionych Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego – od 2009 roku oficjalnych, obok św. Katarzyny Aleksandryjskiej,  patronów miasta Działdowo.

JK

« 1 z 3 »

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments