Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czy kupiłeś choć jedną książkę w tym roku?


Przeciętne wydatki na zakup książek w 2016 r. wyniosły 23,64 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym. To o 3,7 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z danych GUS.


Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, średnie roczne wydatki na zakup artykułów i usług kulturalnych w 2016 r. sięgnęły 347,40 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym. W porównaniu z 2015 r. zwiększyły się nominalnie o 7,32 zł (tj. 2,2 proc.). Udział kosztów poniesionych na kulturę w łącznych rozchodach gospodarstw domowych wyniósł, podobnie jak w roku poprzednim, 2,6 proc.

Prawie 1/3 rocznych wydatków gospodarstw domowych na kulturę w 2016 r. stanowiły opłaty za korzystanie z mediów. Rachunki za telewizję cyfrową i kablową, a także abonament radiowy i telewizyjny wyniosły przeciętnie na jedną osobę w gospodarstwach domowych 110,16 zł, czyli o 2,8 proc. mniej niż w 2015 r.

Na gazety i czasopisma w polskim domu wydano przeciętnie na jedną osobę 29,16 zł, co stanowiło 8,4 proc. ogółu wydatków gospodarstw domowych na kulturę. Na książki i inne wydawnictwa, nie licząc podręczników szkolnych, przeznaczono przeciętnie na jedną osobę 23,64 zł, tj. o 3,7 proc. więcej niż w 2015 r. Łącznie z podręcznikami kwota ta wyniosła 44,04 zł i w porównaniu z rokiem poprzednim zmniejszyła się o 18,4 proc.

Według GUS, nadal widoczne jest zróżnicowanie między miastem a wsią. W miastach wydatki na zakup gazet i czasopism wyniosły średnio 35,28 zł, a na wsi – 19,80 zł. Na książki gospodarstwa miejskie wydały 32,04 zł, tj. 7,9 proc. średnich wydatków na kulturę. Natomiast gospodarstwa wiejskie przeznaczyły na ten cel przeciętnie 10,8 zł, czyli 3,9 proc.

W 2016 r. na bilety wstępu do teatrów, instytucji muzycznych i kina wydano przeciętnie na jedną osobę 31,92 zł, czyli o 16,7 proc. więcej niż w 2015 r. Także w tym aspekcie zaobserwować można wyraźne różnice między mieszkańcami miast i wsi. Jak podkreśla GUS, są one spowodowane głównie ograniczonym dostępem ludności wiejskiej do instytucji kultury. Gospodarstwa w miastach przeznaczyły na bilety wstępu 42,60 zł, tj. 10,5 proc. łącznych wydatków na kulturę, a na wsi – 15,00 zł, czyli 5,8 proc.

Publikacja GUS pt. „Kultura w 2016 r.” przedstawia wybrane obszary działalności instytucji kultury w Polsce oraz wskaźniki dotyczące uczestnictwa w przedsięwzięciach kulturalnych.

Źródłem danych wykorzystanych w opracowaniu jest roczna sprawozdawczość Głównego Urzędu Statystycznego, informacje statystyczne Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej i Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

źródło: dap/pap

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
4 lata temu

książki kupuję cały czas ponieważ uwielbiam je mieć tylko swoje i czasami do nich wracam. W tym roku kupiłam ich co najmniej 50 teraz w marketach czy innych promocjach można kupić ciekawe tytuły za naprawdę nieduże pieniądze i stworzyć własną biblioteczkę

plumplum
plumplum
4 lata temu

Nie kupuję książek, bo do nich nie wracam. Wolę wypożyczyć, przeczytać i oddać.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x