Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Tomasz Gralewicz Jerzy Rakowski kandydat do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo
Cezary Kądrzycki kandydat do Rady Miasta Mława
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Czy kupiłeś choć jedną książkę w tym roku?


Przeciętne wydatki na zakup książek w 2016 r. wyniosły 23,64 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym. To o 3,7 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z danych GUS.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, średnie roczne wydatki na zakup artykułów i usług kulturalnych w 2016 r. sięgnęły 347,40 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym. W porównaniu z 2015 r. zwiększyły się nominalnie o 7,32 zł (tj. 2,2 proc.). Udział kosztów poniesionych na kulturę w łącznych rozchodach gospodarstw domowych wyniósł, podobnie jak w roku poprzednim, 2,6 proc.

Prawie 1/3 rocznych wydatków gospodarstw domowych na kulturę w 2016 r. stanowiły opłaty za korzystanie z mediów. Rachunki za telewizję cyfrową i kablową, a także abonament radiowy i telewizyjny wyniosły przeciętnie na jedną osobę w gospodarstwach domowych 110,16 zł, czyli o 2,8 proc. mniej niż w 2015 r.

Na gazety i czasopisma w polskim domu wydano przeciętnie na jedną osobę 29,16 zł, co stanowiło 8,4 proc. ogółu wydatków gospodarstw domowych na kulturę. Na książki i inne wydawnictwa, nie licząc podręczników szkolnych, przeznaczono przeciętnie na jedną osobę 23,64 zł, tj. o 3,7 proc. więcej niż w 2015 r. Łącznie z podręcznikami kwota ta wyniosła 44,04 zł i w porównaniu z rokiem poprzednim zmniejszyła się o 18,4 proc.

Według GUS, nadal widoczne jest zróżnicowanie między miastem a wsią. W miastach wydatki na zakup gazet i czasopism wyniosły średnio 35,28 zł, a na wsi – 19,80 zł. Na książki gospodarstwa miejskie wydały 32,04 zł, tj. 7,9 proc. średnich wydatków na kulturę. Natomiast gospodarstwa wiejskie przeznaczyły na ten cel przeciętnie 10,8 zł, czyli 3,9 proc.

W 2016 r. na bilety wstępu do teatrów, instytucji muzycznych i kina wydano przeciętnie na jedną osobę 31,92 zł, czyli o 16,7 proc. więcej niż w 2015 r. Także w tym aspekcie zaobserwować można wyraźne różnice między mieszkańcami miast i wsi. Jak podkreśla GUS, są one spowodowane głównie ograniczonym dostępem ludności wiejskiej do instytucji kultury. Gospodarstwa w miastach przeznaczyły na bilety wstępu 42,60 zł, tj. 10,5 proc. łącznych wydatków na kulturę, a na wsi – 15,00 zł, czyli 5,8 proc.

Publikacja GUS pt. „Kultura w 2016 r.” przedstawia wybrane obszary działalności instytucji kultury w Polsce oraz wskaźniki dotyczące uczestnictwa w przedsięwzięciach kulturalnych.

Źródłem danych wykorzystanych w opracowaniu jest roczna sprawozdawczość Głównego Urzędu Statystycznego, informacje statystyczne Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej i Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

źródło: dap/pap

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

1500
Ewa

książki kupuję cały czas ponieważ uwielbiam je mieć tylko swoje i czasami do nich wracam. W tym roku kupiłam ich co najmniej 50 teraz w marketach czy innych promocjach można kupić ciekawe tytuły za naprawdę nieduże pieniądze i stworzyć własną biblioteczkę

plumplum

Nie kupuję książek, bo do nich nie wracam. Wolę wypożyczyć, przeczytać i oddać.