Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dzień Sybiraka w Mławie


Jak co roku mławski oddział Związku Sybiraków upamiętnia tych, którzy nie wrócili z „nieludzkiej ziemi”. W Mławie uroczystości  z okazji 78 rocznicy napaści sowieckiej na Polskę obchodzone były w poniedziałek 18 września.


Rozpoczęła je msza św. w kościele pw. Świętej Trójcy. Przewodniczył jej proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM ks. Ryszard Kamiński. Następnie delegacje – a wśród nich m.in. przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz kombatanci – udały się na cmentarz parafialny, by u stóp pomnika poświęconego Sybirakom złożyć wieńce i zapalić znicze.

Mławskie obchody Dnia Sybiraka zwieńczyło spotkanie w sali kina Miejskiego Domu Kultury. Licznie przybyli uczestnicy wysłuchali „Marszu Sybiraków” (pieśń jest hymnem Związku Sybiraków) oraz Apelu Poległych w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 4 i akompaniującego młodzieży nauczyciela Pawła Stawińskiego. Historię napaści sowieckiej na Polskę oraz tragicznych losów zesłańców syberyjskich przybliżyli Grzegorz Dzikowski i mławski historyk prof. Ryszard Juszkiewicz. Do dziejów tych odwołała się również w odczytanym tego dnia liście poseł Anna Cicholska.

– Dzisiejsze spotkanie to szczególna lekcja historii, to okazja do poznania dramatycznych wydarzeń naszej pięknej, kochanej Ojczyzny, jakże doświadczonej – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski. Jak przypominał, nie zawsze była krajem suwerennym. – W związku z tym trzeba bardzo mocno cenić to, co mamy dzisiaj: wolność i niepodległość – podkreślał. Apelował, zwłaszcza do licznie zgromadzonych w sali kina przedstawicieli młodego pokolenia, o budowanie przyszłości w zgodzie i pokoju. Podziękował też osobom zaangażowanym w organizację poniedziałkowych uroczystości.

Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną przybliżającą wstrząsające fakty z historii okupowanej Polski i zsyłek na Sybir. Wzruszające programy słowno-muzyczne zaprezentowali uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego.

źródło i fot. UMM

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x