Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Szydłowo. Opłaty za odbiór odpadów bez zmian – ale odbiór dwukrotnie rzadziej


Gmina Szydłowo od kilku lat utrzymuje opłaty, które płacą mieszkańcy za odbiór odpadów, na nie zmienionym poziomie. Tak jest również od lipca tego roku, kiedy to gmina podpisała nową umowę z firmą odbierającą odpady – spółką NOVAGO z Mławy. W nowej umowie jednak zamiast odbioru odpadów dwa razy w miesiącu, obowiązuje już odbiór tylko raz w miesiącu. Nie wszyscy mieszkańcy są z tego powodu zadowoleni.


– U mnie śmieci nie mieszczą się w pojemnikach. Muszę dostawić worki. Zastanawiam się czy nie będę musiał kupić dodatkowych pojemników. Poza tym długo składowane śmieci nie zdobią mi posesji, zlatują się ptaki, a trzeba uważać, żeby jakieś zwierzęta nie rozszarpywały worków – opowiada jeden z mieszkańców gminy.

Dlaczego gmina podjęła taką decyzję?

– Zmniejszenie częstotliwości odbierania odpadów komunalnych w przetargu podyktowane było przyjęciem przez Radę Gminy Szydłowo nowego Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie. Zmiana częstotliwości miała na celu zmniejszenie wydatków związanych z odbiorem odpadów z nieruchomości zamieszkałych z terenu naszej gminy. Celem władz gminy było zachowanie istniejących stawek i uniknięcie znacznego zwiększenia opłat spowodowanych m.in. zwiększeniem kosztów transportu odpadów w związku z przyjęciem nowego Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami zmieniającego dotychczasowe Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) jak i zbilansowania się wydatków z tytułu utrzymania systemu odbioru odpadów do uzyskanych wpłat od mieszkańców – tłumaczy sekretarz gminy Katarzyna Opasińska.

Gmina Szydłowo zawiera umowy na odbiór odpadów ogłaszając przetarg na okres półtoraroczny. Poprzednio zawarta umowa obowiązywała do 30 czerwca 2017 roku, ta ostatnio zawarta – do 31.12.2018 r. Praktycznie jedynym kryterium w takim przetargu jest cena, „waży” ona 90 %. Pozostałe 10% to termin płatności faktury przez gminę. Do przetargów staje już, zresztą nie tylko na terenie gminy Szydłowo, już tylko jedna firma – spółka Novago.

Gmina Szydłowo z tytułu odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych

w 2016 – zapłaciła firmie Novago 388.800,00 zł. , a do czerwca 2017 roku  – 194.400,00 zł.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ktoś
Ktoś
5 lata temu

Wszędzie jest po 6 zł lub po 7 zł za niesegregowane a tu po 10 zł i wywóz tylko raz ,gdzie tu sprawiedliwość !!!!Wójt popisał się w negocjacjach .

Emila
Emila
5 lata temu
Reply to  Ktoś

Chinczycy robia biznes, a nie dokladaja do niego.

dron
dron
5 lata temu

Jeżeli za te same pieniążki otrzymujemy danej usługi mniej to gdzie tu mowa o opłatach bez zmian????

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

Tak jest już od dawna w wielu gminach, a więc nic nowego, w Mławie też śmieci nie są regularnie odbierane w miarę potrzeb, szczególnie plastiki i papier. Po osiedlach w czasie silnego wiatru często fruwają co lżejsze odpady, które mieszkańcy zostawiają pod pojemnikami, bo pojemniki przepełnione.
A propos śmieci:
DLACZEGO W MŁAWIE NIE MA POJEMNIKÓW BIO ŚMIECI?
DLACZEGO FIRMA NOVAGO NIE UZNAJE TEJ KATEGORII ŚMIECI?
Potem wielkie zdziwienie burmistrza, że szczury się rozmnażają – jak mają sprzyjające warunki to się i rozmnażają.
Firma Novago jak włoskie mafie zbija kokosy na śmieciach nie inwestując w to co nie przynosi profitów tylko czerpiąc zyski na maxa, np właśnie przez rzadsze odbieranie nieczystości.
W porze zimowej to ja rozumiem jeszcze, ale latem … takie podejście sprzyja rozwojowi wszelkiego typu robactwa i szczurów oczywiście też…

mławianin
mławianin
5 lata temu
Reply to  Jarząbek

No tak od czasu do czasu potrafisz napisać coś rozsądnego, i wartego uwagi, bardzo trafny komentarz po za jedną uwagą co do firmy NOVAGO do której nie pasuje słowo ‚” mafia ” po prostu pracują tak na co pozwalają im warunki/na ich usługi nie narzekam/ a do włoskiej mafii jest im bardzo daleko, a nam mieszkańcom bardzo wiele brakuje do zbioru i sortowaniu śmieci, postawiono kolorowe pojemniki, a kto z nich korzysta?–jedynie wandale którzy systematycznie je wywracają, wyrzucając ich zawartość, nie mówiąc już o niszczeniu koszy na śmieci, i jeszcze jedna uwaga do ciebie, co do zamieszczanych postów, powinieneś pamiętać że nie każdy pies ma na imię burek a po za tym wszystko OKEY.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu
Reply to  mławianin

Wow, zaskoczyłeś mnie tym komentarzem i to mile. 🙂
Jednak moim zdaniem brakuje pojemników na odpady bio, dlaczego inne firmy mogą je wystawiać swoim mieszkańcom, a Novago tego nie robi?
Ponadto niestety, śmieci to bardzo dochodowy interes, dlatego mafie włoskie się nimi zajmują, a Novago, cóż, proszę poczytać w internecie o tej firmie, można trafić na bardzo ciekawe informacje.

mławianin
mławianin
5 lata temu
Reply to  Jarząbek

Takiego postu się nie spodziewałem—ale dobre i to czas skończyć wojenki, i zacząć pisać do rzeczy, oceniać i poruszać nasze mławskie problemy, może dotrze to do mieszkańców, i zaczną inaczej patrzeć na nasze mławskie sprawy, których jest bez liku,/chociaż od czasu do czasu potrzebne jest ostrzejsze spojrzenie i krytyka naszych postów/ bo tak byśmy się zagłaskali, a chyba nie oto chodzi.Sprawę firmy NOVAGO jej powstania i wcześniej USKOMU oraz osób występujących w tej sprawie znam bardzo dobrze i nie muszę korzystać z internetu aby coś wiedzieć o tym biznesie i transakcji zawartej, ale nie czas o tym pisać, dalej uważam że słowo „mafia” to za duże słowo, nazwał bym to mławskie PPP ale to już było/cytat z RODOWICZ/ zacznijmy patrzeć na działania włodarzy miasta i powiatu, to co robią w dniach dzisiejszych, co pochwalić i co zganić, i tu mam trochę wątpliwości? czy portal te nasze uwagi nie zatrzyma, bo będzie się obawiał działań tych władz, ale już trochę za dużo się rozpisałem—DO NASTĘPNEGO SPOTKANIA/

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu
Reply to  mławianin

Rozejm – to mi się podoba. 🙂
Ja nie nazywam firmy Novago mafią, ona działa tylko jak mafia, czyli jak najmniej nakładów przy jak największych zyskach.Wiem, wszyscy tak działają, ale tu jest wyjątkowo duża rozbieżność.Śmieci coraz rzadziej odbierane i mówi się, ze to nie są podwyżki. Mieszkańcom gminy Szydłowo i tak trochę późno to wprowadzono, znam gminy gdzie ten proceder kwitnie od roku albo dwóch i ja rozumiem okresy chłodniejsze, ale lato??? – togo nie mogę pojąć, przecież tym sposobem rozwijają się jakieś grzyby, bakterie, zarazki i różnego rodzaju pasożyty: wszelkiej maści robactwo i szczury.
Może w końcu ktoś się zainteresuje dlaczego Novago nie zbiera śmieci BIO???
Dlaczego pojemniki na osiedlach, na szkło są co kilometr?

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x