Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
kurs profesjonalny opiekun
Logo
meblolux

Do niektórych miejscowości niedługo taniej będzie dojechać taksówką


Początek września, będący jednocześnie początkiem roku szkolnego, to zwiększone wydatki dla wielu rodzin, związane m.in. z dojazdem do szkół średnich, zlokalizowanych głównie w Mławie.  Niestety jeden z głównych przewoźników w komunikacji publicznej – mławski Mobilis od 1 września zmienił cennik na liniach lokalnych. Najbardziej wzrosły ceny biletów miesięcznych na krótkich i średnich odcinkach oraz ceny przejazdu na trasach o długości do 3 km.

Zarząd Mobilis Group PKS Mława tak tłumaczy swoją decyzję:

–  Ceny są uzależnione od liczby pokonywanych kilometrów. Koszt biletów jednorazowych zmienił się istotnie tylko w przypadku najkrótszego odcinka trasy (do 3km), w przypadku którego podróżni zamiast  3,5 zł zapłacą 4,6 zł. Pozostałe ceny zmienią się tylko nieznacznie lub pozostaną na tym samym poziomie.

W przypadku biletów miesięcznych – ceny biletów wzrosną od ok. 2% do ok. 8%, w zależności od pokonywanego dystansu i odcinka trasy. Dodatkowo koszty biletów miesięcznych na najdłuższych trasach zostaną obniżone, odpowiednio o ok. 0,5% oraz ok. 9 %. Przy tej okazji zachęcamy pasażerów do zakupu biletów miesięcznych, które zawsze są bardziej atrakcyjne cenowo od biletów jednorazowych.

Decyzja o zwiększeniu cen biletów jest zawsze biznesowo bardzo trudna. Pragniemy podkreślić, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby ww. zmiany były jak najmniej odczuwalne dla Pasażerów.

W związku z rosnącymi kosztami realizacji usług przewozowych nie byliśmy jednak w stanie utrzymywać ich dłużej na niezmienionym poziomie mimo zmian sytuacji gospodarczej.

Wzrost cen biletów nie oznacza w tym przypadku wzrostu poziomu dochodów Spółki Mobilis Group PKS Mława osiąganych ze sprzedaży biletów. Nowy cennik rekompensuje jedynie konieczne zmiany, wynikające z sytuacji makroekonomicznej oraz skorelowanych z nią, rosnących kosztów obsługi przejazdów. Wynikają one z czynników takich jak m.in. rosnące ceny paliwa, inflacja wpływająca na wzrost cen dóbr i usług w wielu sektorach gospodarczych, a także wzrost poziomu wynagrodzeń
i kosztów związanych z utrzymaniem pojazdów. Zgodnie z raportem NBP nt. inflacji, roczna dynamika wzrostu cen szacowana jest w przedziale: 1,6 –2,3% w 2017 r.Zgodnie z danymi GUS, wzrost cen paliw rdr (w okresie maj 2016-maj2017) wyniósł 7,6%.

Dla osób, które codziennie dojeżdżają do Mławy z pobliskich miejscowości 30 %  podwyżka to duży wydatek w domowym budżecie.

– Do niektórych miejscowości niedługo taniej będzie dojechać taksówką. Ale jest jedna ciekawostka, na trasie ze Szreńska do Mławy obniżyli ceny z 13 zł do 6 zł, bo tam mają konkurencję ze strony PKS Olsztyn – pisze do redakcji jeden z czytelników.

Warto tu również zauważyć, że Mobilis na wiosnę tego roku zawiesił i praktycznie zlikwidował kilkanaście kursów przede wszystkim lokalnych. To duża bariera dla tych, którzy np. chcieliby podjąć zmianową pracę w koreańskich spółkach.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

5
KOMENTARZE

1500
Ojej

Działalność tej firmie zapewnia Mlawska Komunikacja Miejska. To jest dla niej stały dochód, bez którego nie ma szans na utrzymanie.

Miron

Ciekawy jestem ile jeszcze będą podwyższać te bilety? Żeby chociaż poprawili standard podróżowania a nie wożą nas jak w zamierzchłych czasach.

Mały

Taniej już jest własnym samochodem. Dojeżdżam 10 km do pracy w Mławie, dojazd kosztuje mnie ok 10 zł w obie strony, czyli ok 200 zł miesięcznie. Natomiast bilet autobusowy kosztuje 15 zł w obydwie strony, a miesięczny 225 zł. Do tego samochodem jadę kiedy chcę, a na autobus trzeba wyjść dużo wcześniej i jest mała liczba kursów w ciągu dnia, a weekend nie ma wcale.

Wiesio

Koszty są wysokie, bo na kursy o niskiej frekwencji 5-10 osób wysyłane są autobusy dostosowane do przewozu 40-50 osób. Lepiej byłoby sprzedać ten złom i zainwestować w małe busy, nawet używane, komfort może nie najlepszy, ale za to koszt utrzymania niższy co mogłoby spowodować obniżkę cen biletów, a co najważniejsze utrzymanie połączeń.

Podroznik

Drugi problem to co się dzieje w autobusach, często z naszej winy, smród, bałagan, połamane fotele. Zimą można pomarzyć o cieple w autobusie bo kierowcy oszczędzają. Półgodzinna podróż do szkoły w mrozie. Życzliwość części kierowców tez daje wiele do życzenia.