Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Do niektórych miejscowości niedługo taniej będzie dojechać taksówką


Początek września, będący jednocześnie początkiem roku szkolnego, to zwiększone wydatki dla wielu rodzin, związane m.in. z dojazdem do szkół średnich, zlokalizowanych głównie w Mławie.  Niestety jeden z głównych przewoźników w komunikacji publicznej – mławski Mobilis od 1 września zmienił cennik na liniach lokalnych. Najbardziej wzrosły ceny biletów miesięcznych na krótkich i średnich odcinkach oraz ceny przejazdu na trasach o długości do 3 km.


Zarząd Mobilis Group PKS Mława tak tłumaczy swoją decyzję:

–  Ceny są uzależnione od liczby pokonywanych kilometrów. Koszt biletów jednorazowych zmienił się istotnie tylko w przypadku najkrótszego odcinka trasy (do 3km), w przypadku którego podróżni zamiast  3,5 zł zapłacą 4,6 zł. Pozostałe ceny zmienią się tylko nieznacznie lub pozostaną na tym samym poziomie.

W przypadku biletów miesięcznych – ceny biletów wzrosną od ok. 2% do ok. 8%, w zależności od pokonywanego dystansu i odcinka trasy. Dodatkowo koszty biletów miesięcznych na najdłuższych trasach zostaną obniżone, odpowiednio o ok. 0,5% oraz ok. 9 %. Przy tej okazji zachęcamy pasażerów do zakupu biletów miesięcznych, które zawsze są bardziej atrakcyjne cenowo od biletów jednorazowych.

Decyzja o zwiększeniu cen biletów jest zawsze biznesowo bardzo trudna. Pragniemy podkreślić, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby ww. zmiany były jak najmniej odczuwalne dla Pasażerów.

W związku z rosnącymi kosztami realizacji usług przewozowych nie byliśmy jednak w stanie utrzymywać ich dłużej na niezmienionym poziomie mimo zmian sytuacji gospodarczej.

Wzrost cen biletów nie oznacza w tym przypadku wzrostu poziomu dochodów Spółki Mobilis Group PKS Mława osiąganych ze sprzedaży biletów. Nowy cennik rekompensuje jedynie konieczne zmiany, wynikające z sytuacji makroekonomicznej oraz skorelowanych z nią, rosnących kosztów obsługi przejazdów. Wynikają one z czynników takich jak m.in. rosnące ceny paliwa, inflacja wpływająca na wzrost cen dóbr i usług w wielu sektorach gospodarczych, a także wzrost poziomu wynagrodzeń
i kosztów związanych z utrzymaniem pojazdów. Zgodnie z raportem NBP nt. inflacji, roczna dynamika wzrostu cen szacowana jest w przedziale: 1,6 –2,3% w 2017 r.Zgodnie z danymi GUS, wzrost cen paliw rdr (w okresie maj 2016-maj2017) wyniósł 7,6%.

Dla osób, które codziennie dojeżdżają do Mławy z pobliskich miejscowości 30 %  podwyżka to duży wydatek w domowym budżecie.

– Do niektórych miejscowości niedługo taniej będzie dojechać taksówką. Ale jest jedna ciekawostka, na trasie ze Szreńska do Mławy obniżyli ceny z 13 zł do 6 zł, bo tam mają konkurencję ze strony PKS Olsztyn – pisze do redakcji jeden z czytelników.

Warto tu również zauważyć, że Mobilis na wiosnę tego roku zawiesił i praktycznie zlikwidował kilkanaście kursów przede wszystkim lokalnych. To duża bariera dla tych, którzy np. chcieliby podjąć zmianową pracę w koreańskich spółkach.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ojej
Ojej
3 lata temu

Działalność tej firmie zapewnia Mlawska Komunikacja Miejska. To jest dla niej stały dochód, bez którego nie ma szans na utrzymanie.

Miron
Miron
3 lata temu

Ciekawy jestem ile jeszcze będą podwyższać te bilety? Żeby chociaż poprawili standard podróżowania a nie wożą nas jak w zamierzchłych czasach.

Mały
Mały
3 lata temu

Taniej już jest własnym samochodem. Dojeżdżam 10 km do pracy w Mławie, dojazd kosztuje mnie ok 10 zł w obie strony, czyli ok 200 zł miesięcznie. Natomiast bilet autobusowy kosztuje 15 zł w obydwie strony, a miesięczny 225 zł. Do tego samochodem jadę kiedy chcę, a na autobus trzeba wyjść dużo wcześniej i jest mała liczba kursów w ciągu dnia, a weekend nie ma wcale.

Wiesio
Wiesio
3 lata temu

Koszty są wysokie, bo na kursy o niskiej frekwencji 5-10 osób wysyłane są autobusy dostosowane do przewozu 40-50 osób. Lepiej byłoby sprzedać ten złom i zainwestować w małe busy, nawet używane, komfort może nie najlepszy, ale za to koszt utrzymania niższy co mogłoby spowodować obniżkę cen biletów, a co najważniejsze utrzymanie połączeń.

Podroznik
Podroznik
3 lata temu

Drugi problem to co się dzieje w autobusach, często z naszej winy, smród, bałagan, połamane fotele. Zimą można pomarzyć o cieple w autobusie bo kierowcy oszczędzają. Półgodzinna podróż do szkoły w mrozie. Życzliwość części kierowców tez daje wiele do życzenia.