Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dożynki Gminno – Parafialne w Wieczfni Kościelnej


Tegoroczne święto dziękczynienia za zebrane plony w gminie Wieczfnia Kościelna odbyło się w niedzielę 10 września. Tak jak stało się to już wieloletnią tradycją, najpierw delegacje poszczególnych sołectw przyniosły wieńce dożynkowe do parafialnego kościoła, aby za tegoroczne zbiory podziękować Bogu.


Mszy świętej przewodniczyli proboszczowie parafii Wieczfnia Kościelna ks. Sławomir Krasiński i parafii Grzebsk – ks. Krzysztof Dziadak. Homilię wygłosił ks. Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Po mszy św. barwny korowód dożynkowy przemaszerował na szkolny plac, gdzie odbyła się część oficjalna, a po niej również biesiadno – rozrywkowa dożynek. Korowód dożynkowy poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wieczfni Kościelnej. Za nią podążały poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych, a delegacje poniosły wykonane w sołectwach wieńce.

Część oficjalną rozpoczęła prezentacja misternie wykonanych z użyciem zbóż, roślin i owoców wieńców dożynkowych z sołectw z terenu gminy. Wśród nich znalazły się wieńce z sołectw Chmielewko, Długokąty, Grzybowo, Grzybowo – Kapuśnik, Kuklin, Kulany, Łęg, Pepłowo, Uniszki Zawadzkie, Wieczfnia Kościelna, Windyki, Zakrzewo Wielkie i Załęże. Po wniesieniu wieńców, wójt Jan Warecki w imieniu współgospodarzy dożynek proboszczów parafii Wieczfnia Kościelna ks. Sławomira Krasińskiego i parafii Grzebsk – ks. Krzysztofa Dziadaka powitał gości przybyłych na to wspólne świętowanie. Wśród nich znaleźli parlamentarzyści, władze samorządowe powiatu i  gmin, szefowie urzędów i instytucji administracji rządowej i samorządowej mających siedziby na terenie powiatu, dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy.

Wójt podkreślił, że docenia ciężką pracę rolników, która nie kończy się z dniem dożynek.  A choć plony w tym roku są w gminie niezłe, to w kraju w sierpniu pojawiły się kataklizmy, które dotknęły rolnictwo. Docenieniem tej ciężkiej pracy na roli były wręczone pięciu rolnikom odznaki honorowe – „Zasłużony dla rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa. Odznaczenia otrzymali: Sławomir Borkowski, Marek Kołakowski, Kazimierz Płoski, Wiesław Napiórkowski i Wiesław Płoski.

Zgodnie z dożynkową tradycją, poświęcony w kościele bochen chleba podzielony został wśród uczestników dożynek.

W części artystycznej koncertowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wieczfni Kościelnej, zespół Zbrucz z Ukrainy, a także uczniowie szkół, lokalne zespoły oraz przedstawicielki Koła Emerytów. Do tańca zagrały zespół Angel i Everest, a gwiazdą wieczoru była grupa Loverboy. Nie zabrakło stoisk gastronomicznych przygotowanych przez kilkanaście sołectw, gdzie gości częstowano lokalnymi przysmakami. Jak co roku swoje stoisko miało koło łowieckie. Był również grill, wystawa maszyn i płodów rolniczych, a dla najmłodszych wesołe miasteczko.

JK

« 1 z 6 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Megi
Megi
3 lata temu

to prawda świetna IMPREZA <3

mławianka
mławianka
3 lata temu

Ach. Wspaniale przygotowane dożynki. Pięknie zaprezentowane wieńce, zachwycająca scena „obfitości”… długo by wymieniać 🙂

Strażak
Strażak
3 lata temu
Reply to  mławianka

Dożynki super i długo by wymieniać….dużoo….zdrówka dla rolników,gości i organizatorów. Pozdrawiam wszystkich druchów z OSP gminy Wieczfnia Kościelna.