Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Czytanie „Wesela” przy weselnym stole


Miejska Biblioteka im. Bolesława Prusa w Mławie po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” zainicjowanej przez Prezydenta RP w 2012 roku. Tym razem w scenografii stosownie dobranej do tematyki dramatu w dość licznej grupie czytaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.


W sobotę (2 września br.) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Prusa w Mławie czytaliśmy tegoroczną „narodową literaturę” – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.  Na tę okoliczność biblioteczna sala zamieniła się w salę weselną podkrakowskiej wsi z początku XX wieku, nie tylko za sprawą postaci wystylizowanych na niektórych bohaterów tego dramatu, ale również za sprawą weselnego poczęstunku,  na weselnym stole.

Dorośli, młodzież starsza i młodsza, każdy mógł przeczytać wybrany fragment dzieła. Najmłodszym czytającym był uczeń IV klasy szkoły podstawowej.

Każdy uczestnik czytania otrzymał pamiątkowy certyfikat przygotowany przez bibliotekę, potwierdzający udział w Narodowym Czytaniu, a na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach książek był  składany pamiątkowy stempel. Czytaniu towarzyszył quiz dotyczący życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

RK

« 1 z 2 »

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gosc
Gosc
3 lata temu

Super!

Maniek
Maniek
3 lata temu
Reply to  Gosc

Kortlan jest swietnym organizatorem.
Bardzo go cenie ze swoja zona.

Zaiste
Zaiste
2 lata temu
Reply to  Maniek

Toż to biblioteka organizowała, a nie żaden Kortlan – chyba wyraźnie pisze.

hmm
hmm
2 lata temu
Reply to  Zaiste

Podobno około 40 % dorosłych Polaków ma problem z czytaniem ze zrozumieniem.

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu
Reply to  hmm

czytam i czytam, a nigdzie jednak nie widzę, że to ktoś inny organizował. 🙁
Czyż aż tak bardzo niedowidzę? – oświeć mnie „hmm”

hmm
hmm
2 lata temu
Reply to  Jarząbek

Może też należę do tych 40 %, Jarząbku, bo nie rozumiem, o co Ci chodzi. Odniosłem się do wypowiedzi „Zaiste”, z którym się zgadzam. W tekście jest napisane: Miejska Biblioteka im. Bolesława Prusa w Mławie po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” zainicjowanej przez Prezydenta RP w 2012 roku. Przystąpiła=zorganizowała. Tak to właśnie interpretuję, w przeciwieństwie do Mańka, który może nie zrozumiał albo nie przeczytał… albo jeszcze inne albo 🙂

A.K.
A.K.
2 lata temu
Reply to  hmm

A czy to ,,Wesele” ktoś rozumie sam z siebie a tyle osób się zachwyca. Dla mnie utwór ciężki. Chochoł i jego taniec w letargu doprowadzał do obłędu najbardziej światłe umysły w mojej klasie. Mnóstwo symboli. Z niechęcią wspominam dwie jedynki za analizę i wizję zawalenia przedmiotu tuż przed maturą. Na szczęście przyszło ,,Przedwiośnie” i udało się zrehabilitowac.

Jarząbek
Jarząbek
2 lata temu
Reply to  hmm

Jednak moim zdaniem, to Mańkowi coś się uroiło, a my jednak wraz z „Zaiste” nie mylimy się…
Utwór może i ciężki, pełen symboliki, ale piękny, patriotyczny.
Ja w dalszym ciągu zachwycam się Paniami z Biblioteki: jak one to robią? – codzienne obowiązki nie są wcale lekkie, a organizują tak wspaniałe, nastrojowe spotkania wśród regałów z książkami. Czasami mam wrażenie, że to Biblioteka wraz ze swoją załogą jest jedyną ostoją kultury w naszym mieście.
Brawo dla Pań 🙂
Szapo ba, drogie Panie, bez Was świat byłby uboższy.