Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Uroczystości pod Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich


1 września 1939 roku to data znana każdemu Polakowi. W naszych okolicach kojarzy się też przede wszystkim z Bitwą pod Mławą, a uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbywają się corocznie pod Mauzoleum Żołnierzy Września i Pomnikiem Piechura w Uniszkach Zawadzkich.


Tegoroczne  uroczystości 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy pod Mławą rozpoczęły się mszą św. polową koncelebrowana przez dziekana Dekanatu Mławskiego ks. dra Kazimierza Ziółkowskiego,  proboszcza parafii Wieczfnia Kościelna  – ks. Sławomira Krasińskiego oraz Kapelana 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej ks. ppłk Marka Wojnowskiego. Msza św. miała szczególnie uroczystą oprawę. Licznie przybyły poczty sztandarowe, oprawę muzyczną zapewniła Mławska Orkiestra Dęta. Uczestnicy uroczystości modlili się w intencji poległy na pozycji mławskiej żołnierzy Armii Modlin oraz w intencji obecnych żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

– Spotykamy się w najcenniejszym zakątku gminy Wieczfnia Kościelna, który jest poświęcony pamięci Żołnierzy Września 1939 r. Tradycyjnie spotykamy się tu w rocznicę wybuchu II wojny światowej by oddać hołd żołnierzom polskim walczącym na pozycji mławskiej. By pielęgnować pamięć historyczną o tamtych wydarzeniach – mówił wójt gminy Wieczfnia Kościelna Jan Warecki, jako gospodarz miejsca, witając przybyłych na uroczystość gości.

Wśród nich znaleźli się parlamentarzyści – poseł Anna Cicholska i senator Jan Maria Jackowski oraz przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego Krzysztof Bieńkowski. Obecne były władze samorządowe powiatu i miasta wraz ze starostą i burmistrzem, radni, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich. Zaprzyjaźnione z Mławą Bartoszyce reprezentowali oczywiście żołnierze 20. Bartoszyckiej Brygady  Zmechanizowanej ze swoim dowódcą płk dypl. Januszem Wiatrem oraz starosta bartoszycki Wojciech Prochocki.

Zebrani oddali hołd poległym w obronie Ojczyzny na mławskiej pozycji żołnierzom. Było ich znacznie więcej niż 864 dotychczas znanych. Jak podkreślił prof. Ryszard Juszkiewicz w swoim przemówieniu ciągle pojawiają się nowe nazwiska. On sam dysponuje już ponad pięćdziesięcioma dotychczas nieznanymi. Delegacje złożyły kwiaty pod  Mauzoleum Żołnierzy Września, a pod Pomnikiem Piechura upamiętniających ofiary Bitwy pod Mławą zapłonęły 864 znicze.

JK

« 1 z 2 »

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments