Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Bezpieczna droga do szkoły – już od poniedziałku


Przed nami ostatni wakacyjny weekend. Mławska policja zapowiada wzmożone działania kontrolne na drogach – wszystko o to by zapewnić bezpieczny powrót z wakacji – a już od poniedziałku rozpoczną się policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły”. W trosce o bezpieczeństwo dzieci, patrole policji będą towarzyszyć uczniom w pierwszych dniach września a działania profilaktyczne prowadzone będą przez cały rok szkolny.


Z policyjnych statystyk wynika, że w pierwszych dniach nowego roku szkolnego odnotowuje się wzrost zagrożenia wypadkami i kolizjami z udziałem dzieci i młodzieży, szczególnie w okolicach szkół. Dlatego wzmożone działania policji w okresie pierwszych dni września są jednym z ważniejszych przedsięwzięć, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.
Policjanci ruchu drogowego będą kontrolować tzw. gimbusy, a więc autobusy dowożące dzieci do szkół. Sprawdzany będzie stan techniczny tych pojazdów, wyposażenie oraz uprawnienia kierujących  pojazdami. Drogówka skontroluje też rodziców i opiekunów – a dokładnie, w jaki sposób dowożą oni dzieci do szkół, czy stosowane są foteliki, siedziska oraz pasy bezpieczeństwa.
W pierwszym tygodniu września,  większość policjantów ruchu drogowego  będzie pełnić służbę przy szkołach, zwłaszcza tam gdzie występuje duże natężenie ruchu drogowego. Funkcjonariusze drogówki pomogą najmłodszym przejść przez jednię i pokażą jak najbezpieczniej to zrobić. Odwiedzą też szkoły, gdzie spotkają się z dziećmi, aby nauczyć je bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególną uwagę funkcjonariusze poświęcą najmłodszym, którzy po raz pierwszy rozpoczną naukę.
Kierujący, popełniający wykroczenia w rejonie szkół muszą się liczyć z surowymi karami.

Policjanci dokonają także ponownego sprawdzenia rejonu szkół, gdzie stwierdzono uchybienia co do oznakowania drogi oraz bezpieczeństwa pieszych. W sumie skierowano 20 wniosków do zarządców. Kontroli poddano drogi w okolicach zespołów placówek oświatowych, szkół podstawowych, przedszkoli oraz  szkół ponadgimnazjalnych. W sumie policjanci przeprowadzili 49 takich kontroli.  Lustracja zakończyła się w środę 23 sierpnia. Najczęściej wskazywane przez policjantów uchybienia, to brak widocznego  oznakowania poziomego, brak znaku A-17 (dzieci), brak znaku D-6 (przejście dla pieszych), brak tablic ostrzegających T-27 (tzw. Agatka), brak barierek ochronnych odgradzających chodnik od jezdni przy wyjściu z terenu placówki.

Policjanci apelują do rodziców i opiekunów dzieci – pamiętajmy, że prowadząc dziecko do szkoły uczymy je jednocześnie zachowania i poruszania się po drodze. Jeżeli rodzic lub opiekun przejdzie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, dziecko będzie postępować tak samo. Jeżeli mama czy tata przechodzą na czerwonym świetle, dzieci powtórzą ten błąd. Jeżeli dorośli bagatelizują zapinanie pasów bezpieczeństwa, tym bardziej zrobią to dzieci. Warto też przypomnieć, że dzieci, które nie ukończyły siódmego roku życia, po drodze publicznej mogą poruszać się wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.

Działania profilaktyczno – edukacyjne, prowadzone będą przez cały rok szkolny. Przygotowane przez policję zajęcia poświęcone będą nie tylko bezpieczeństwu ruchu drogowego ale także innym zagrożeniom tj. cyberprzemoc, przemoc rówieśnicza czy problem dopalaczy. Zagrożenia dzieci i młodzieży będą również  tematem spotkań z rodzicami uczniów.

źródło: st.asp. Anna Pawłowska KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x