
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
W niedzielę 20 sierpnia, dokładnie w 97. rocznicę tego wydarzenia, na skrzyżowaniu ulic Pałacowej i Warszawskiej odbyła się inscenizacja bitwy o Białystok. Pamięć o bitwie z sierpnia 1920 roku utrwalana w formie inscenizacji w historii Białegostoku ma miejsce po raz drugi.
Była to prawdziwa lekcja historii, w której wzięło udział 140 rekonstruktorów z całej Polski , obwodu Kaliningradzkiego, Białorusi oraz nasza grupa rekonstrukcyjna jedyna jako cywilna. Można było także podziwiać dwie repliki czołgów Renault FT 17 ( które uczestniczyły w filmie „ Bitwa Warszawska”) , sowiecki samochód tzw. Puciłowski Austin, a także bryczki i konie . Zaś w miejscu pokazu zostały zainstalowane 3 telebimy , na których można było obejrzeć przebieg bitwy. Wcześniej wyświetlano zdjęcia archiwalne dotyczące wojny polsko- bolszewickiej z lat 1919-20 i opatrzone komentarzem historycznym.
Głównym celem organizatorów ( Urząd Miasta , Muzeum Wojska oraz Stowarzyszenie „ Czemu by nie”) było w wizualny sposób przybliżyć największą bitwę w historii Białegostoku , która przyczyniła się w pośredni sposób, do tego że Polska stała się państwem niepodległym, a najazd bolszewików na Polskę został powstrzymany .Inscenizacja oddaje hołd polskim żołnierzom, a w szczególności bohaterskiemu dowódcy I batalionu Pierwszego Pułku Piechoty Legionów Józefowi Mariańskiemu , który zginął w czasie walk.
Rekonstrukcja została przeprowadzona z dbałością o szczegóły , wcześniej przygotowanej scenerii i wykorzystaniu widowiskowych wybuchów. Spektakl choć w strugach ulewnego deszczu przyciągnął wielu turystów i mieszkańców miasta . Na początku cywile (mławska grupa) w strojach z epoki przechadzała się po placu odgrywając codzienne życie miasta , nie przeczuwając co za chwilę może się wydarzyć . Następnie był odtworzony przebieg samej bitwy w huku strzałów , wybuchów, walki w ręcz , budowania barykad , podczas ataków polskich oddziałów i kontrataków przeważających liczebnie wojsk sowieckich. Po zakończeniu widowiska wszystkie grupy rekonstrukcyjne przemaszerowały obok głośno klaszczących zebranych , aby udać się na plac przed Muzeum Wojska . Tam można było z bliska obejrzeć wozy bojowe , porozmawiać i zrobić fajną fotkę z uczestnikami widowiska ( w tym czasie wiele pracy mieli nasi aktorzy ) oraz spróbować wojskowej grochówki .
Wcześniej zaś mławianie mogli zwiedzić centrum Białegostoku i obejrzeli min Pałac Branickich z ogrodem , ratusz , kościół farny i regionalne muzeum . Mławska grupa mogła się zaprezentować w Białymstoku po raz drugi dzięki zaproszeniu Białostockiej Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „ Kresy”. Takie zaproszenie otrzymaliśmy także już na przyszły rok .
źródło i fot. Janusz Dębski członek GRHLC Mława
KOMENTARZE