Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławska grupa rekonstrukcyjna w Białymstoku


OLYMPUS DIGITAL CAMERA


W niedzielę  20 sierpnia, dokładnie w 97. rocznicę tego wydarzenia, na skrzyżowaniu ulic  Pałacowej i Warszawskiej odbyła się inscenizacja bitwy o Białystok. Pamięć o bitwie z sierpnia 1920 roku utrwalana w formie inscenizacji w historii Białegostoku ma miejsce po raz drugi.

 Była to prawdziwa  lekcja historii, w której  wzięło udział 140 rekonstruktorów z całej Polski , obwodu Kaliningradzkiego, Białorusi oraz nasza grupa rekonstrukcyjna jedyna jako cywilna. Można było także podziwiać dwie repliki czołgów Renault  FT 17 ( które uczestniczyły w filmie „ Bitwa Warszawska”) , sowiecki samochód  tzw. Puciłowski Austin, a także bryczki i konie . Zaś w miejscu pokazu zostały zainstalowane 3  telebimy , na których można było obejrzeć przebieg bitwy. Wcześniej wyświetlano  zdjęcia archiwalne dotyczące wojny polsko- bolszewickiej z lat 1919-20 i opatrzone komentarzem historycznym.

Głównym celem organizatorów ( Urząd Miasta , Muzeum Wojska oraz Stowarzyszenie „ Czemu by nie”) było w wizualny  sposób  przybliżyć największą bitwę w historii Białegostoku , która przyczyniła się w pośredni sposób, do tego że Polska stała się państwem niepodległym, a najazd bolszewików na Polskę został powstrzymany .Inscenizacja oddaje hołd polskim żołnierzom, a w szczególności bohaterskiemu  dowódcy I batalionu Pierwszego Pułku  Piechoty Legionów  Józefowi  Mariańskiemu , który zginął w czasie walk.

Rekonstrukcja została przeprowadzona z dbałością o szczegóły , wcześniej przygotowanej scenerii i wykorzystaniu widowiskowych wybuchów. Spektakl choć w strugach ulewnego deszczu przyciągnął wielu turystów i mieszkańców  miasta . Na początku cywile (mławska grupa) w strojach z epoki przechadzała się po placu odgrywając codzienne życie miasta , nie przeczuwając co za chwilę może się wydarzyć . Następnie był odtworzony przebieg samej  bitwy w huku strzałów , wybuchów, walki w ręcz , budowania barykad , podczas ataków polskich oddziałów i kontrataków przeważających liczebnie wojsk sowieckich. Po zakończeniu widowiska wszystkie grupy rekonstrukcyjne przemaszerowały obok głośno klaszczących zebranych , aby udać się na plac przed Muzeum Wojska . Tam można było z bliska obejrzeć wozy bojowe , porozmawiać i zrobić fajną fotkę z uczestnikami widowiska ( w tym czasie wiele pracy mieli nasi aktorzy ) oraz  spróbować  wojskowej grochówki .

Wcześniej zaś mławianie mogli zwiedzić centrum Białegostoku i obejrzeli min Pałac Branickich z ogrodem , ratusz , kościół farny i regionalne muzeum . Mławska grupa mogła się zaprezentować  w Białymstoku po raz drugi dzięki zaproszeniu  Białostockiej Konnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „ Kresy”. Takie zaproszenie  otrzymaliśmy także już na przyszły rok .

                          źródło i fot. Janusz Dębski członek GRHLC Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x