Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Miasto Mława z wdzięcznym sercem zwraca się z podziękowaniem do was


Oficjalną część obchodów  97. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia 2017 r. (wtorek) rozpoczęła o godz. 10 – tej Msza Święta w intencji Ojczyzny – odprawiona w Kościele Świętej Trójcy. Po niej poczty sztandarowe, parlamentarzyści, władze samorządowe powiatu i miasta, przedstawiciele organizacji kombatanckich i stowarzyszeń przemaszerowali na cmentarz parafialny pod pomnik ofiar wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku, gdzie złożyli kwiaty.


Wśród osób, które zabrały głos pod pomnikiem, oprócz poseł Anny Cicholskiej i burmistrza Sławomira Kowalewskiego był też prof. Ryszard Juszkiewicz. Przypomniał okoliczności towarzyszące wyzwalaniu Mławy w dniu 22 sierpnia 1920 r. i przeczytał przytoczoną poniżej treść adresu, jaki wystosowała ówczesna Rada Miejska do 144 Pułku Strzelców Kresowych, którzy wyzwolili nasze miasto.  

Miasto Mława z wdzięcznym sercem zwraca się z podziękowaniem do was drodzy bohaterzy, którzy piersiami i krwią przelaną oswobodziliście nas od okrutnego wroga. Zapewniamy Was, że Miasto Mława z wdzięcznym sercem zwraca się z podziękowaniem do was, że dzień 21 sierpnia 1920 roku na zawsze pozostanie pamiętny w uczuciach jakie żywimy do swoich wybawców.

-Zastanawiam się, czy nie należałoby wrócić do tego, co przyrzekali nasi poprzednicy, aby specjalnie ten dzień uczcić i wprowadzić do kalendarza ważnych świąt naszego miasta – mówił na zakończenie prof. Juszkiewicz.

JK

« 1 z 2 »

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

W przypadku gdyby ktoś zamierzał udać się Wyszyn rowerem lub samochodem trasą przez Olesin przecinając DK. Nr.7 na wysokości kładki dla pieszych,Ul.Warszawską i DW 544 skręcając w ul.Topolową lub DW 615 na C-nów przez Trzciankę może napotkać małą niespodziankę w postaci w dalszym ciągu zamkniętego i częściowo udrożnionego jak się wydaje przez zniecierpliwionych użytkowników ruchu drogowego wiaduktu kolejowego w Wyszynach.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Najlepszą okazją do zapoznania się z miejscem posługi duszpasterskiej Śp.Ks.St.Szulborskiego może być udział w Mszy Świętej o godz. 17:00 w kościele parafialnym,w którym znajduje się tablica z 1928 roku ku czci zamordowanego proboszcza i poległych w obronie niepodległości Polski w 1920 roku parafian w osobach Ignacego Przystupa,Romana Sobczaka i Franciszka Lewandowskiego.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Obok grobu ks.St.Szulborskiego w kwaterach wojennych pochowane są szczątki 32 żołnierzy 49 pułku piechoty zebrane w 1934 roku z okolicznych pól bitewnych w pobliżu Wyszyn,Wiśniewa,Woli Szydłowskiej i obydwu Otoczni.Przed 1939 rokiem tradycyjne obchody rocznicowe odbywały się z udziałem kompanii honorowej WP z Ciechanowa przy licznym udziale władz i społeczeństwa i trzeba mieć nadzieję powrotu do tych tradycji.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Najbliższa okazja,by dać świadectwo swojej pamięci będziemy mieli w dniu 22 sierpnia/wtorek/ przybywając na grób Śp. księdza Stanisława Szulborskiego, proboszcza parafii Wyszyny zamordowanego w dniu 22 sierpnia 1920 roku,byłego wikariusza Mławy,Lipowca Kościelnego i byłego proboszcza Żurominka Kapitulnego.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Nawet w internecie trudno jest odnaleźć opisy tych dni z naszych terenów i gdyby nie działalność i prace Pana Profesora wiele osób być może by o tym zapomniało tak jak się zapomina o wielu bezimiennych,niszczejących i często bezimiennych mogiłach naszych bohaterów ,którzy oddali rzecz najcenniejszą – swoje życie.Śpiewanie wojskowych pieśni to jedno,a drugie to iść na groby, zapalić świeczkę i chwilę się zadumać. Na grobach tych można spotkać i odczytać wzorem Termopil napis o treści: PRZECHODNIU! – POWIEDZ OJCZYŹNIE,ŻE WIERNI JEJ PRAWOM – TU SPOCZYWAMY podobnie jak późniejszy napis w Wiźnie-PRZECHODNIU POWIEDZ OJCZYŹNIE, ŻEŚMY WALCZYLI DO KOŃCA,SPEŁNIAJĄC SWÓJ OBOWIĄZEK czy pod Monte Casino PRZECHODNIU POWIEDZ POLSCE,ŻEŚMY POLEGLI WIERNI W JEJ SŁUŻBIE.Taki już jest los żołnierza.

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

„Liczne mogiły poległych w 1918 roku oraz wojnie 1920 roku, zachowane na wielu cmentarzach w granicach naszego powiatu do dziś są wymownym świadectwem świadectwem niełatwej przeszłości” to cytat z niewielu zdań o tych czasach zawartych w subiektywnym przewodniku powiatu mławskiego TRADYCJA MAZOWSZA podczas gdy inne wydarzenia zajmują wręcz całe rozdziały

Krzysztof Bruździak
Krzysztof Bruździak
4 lata temu

Można czyć zakłopotanie patrząc na pewne widoczne dysproporcje w obchodach i kultywowaniu pamięci 1920 i 1939 roku,podczas gdy ukryty potencjał,ważne wydarzenia,stoczone bitwy i epopeja walczących oddziałów zasługują na chociaż cykliczną rekonstrukcje walk z tego okresu na miarę bitwy pod Sarnowo Górą lub nawet w większym charakterze./Przepraszam za brak sygnowania własnym nazwiskiem poniższego wpisu oznaczonego anonimowo/.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Pan prof.dr.hab.R.Juszkiewicz jak zwykle pokazał swoją klasę swoim wystąpieniem i poruszającym apelem o powrót do tego co przyrzekali nasi poprzednicy rajcy Rady Miejskiej Mława w 1920r by w sposób szczególny świętować w Mławie dzień 21 sierpnia 1920r jako dzień oswobodzenia przez 144 pp., wprowadzając ten dzień do stałego kalendarza ważnych obchodów rocznicowych i świąt w naszym mieście.Sądzę,że nie tylko moja skromna osoba wyrazi duże uznanie i poparcie dla tego apelu zaś władze nie tylko naszego miasta to uszanują. Należy się to zarówno z szacunku dla pamięci tych bohaterskich i wygranych dni ale i z szacunku dla ogromnych dokonań Pana Senatora.

Mławianin
Mławianin
4 lata temu

Czyżby rdzenni mieszkańcy miasta Mławy–zapomnieli o swych wybawcach, szukam uporczywie ich wśród uczestników zgromadzenia oddającego pamięć tamtym dniom, i spostrzegam ich bardzo niewielu / bo większość z uczestników to mieszkańcy okolicznych wiosek i gmin/ ale można na zdjęciach dostrzec etatowych aktywistów mławskich, którzy z racji swych obowiązków, systematycznie biorą udział w każdej imprezie, która upamiętnia rocznice, dobre i to że kultywują pamięć bohaterów tamtych czasów. RDZENNI MIESZKAŃCY MIASTA MŁAWY OBUDZCIE SIĘ BO ZA CHWILĘ BĘDZIECIE RZĄDZENI w większości przez gminnych aktywistów !!!!!!

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x