Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

Miasto Mława z wdzięcznym sercem zwraca się z podziękowaniem do was


Oficjalną część obchodów  97. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia 2017 r. (wtorek) rozpoczęła o godz. 10 – tej Msza Święta w intencji Ojczyzny – odprawiona w Kościele Świętej Trójcy. Po niej poczty sztandarowe, parlamentarzyści, władze samorządowe powiatu i miasta, przedstawiciele organizacji kombatanckich i stowarzyszeń przemaszerowali na cmentarz parafialny pod pomnik ofiar wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku, gdzie złożyli kwiaty.

Wśród osób, które zabrały głos pod pomnikiem, oprócz poseł Anny Cicholskiej i burmistrza Sławomira Kowalewskiego był też prof. Ryszard Juszkiewicz. Przypomniał okoliczności towarzyszące wyzwalaniu Mławy w dniu 22 sierpnia 1920 r. i przeczytał przytoczoną poniżej treść adresu, jaki wystosowała ówczesna Rada Miejska do 144 Pułku Strzelców Kresowych, którzy wyzwolili nasze miasto.  

Miasto Mława z wdzięcznym sercem zwraca się z podziękowaniem do was drodzy bohaterzy, którzy piersiami i krwią przelaną oswobodziliście nas od okrutnego wroga. Zapewniamy Was, że Miasto Mława z wdzięcznym sercem zwraca się z podziękowaniem do was, że dzień 21 sierpnia 1920 roku na zawsze pozostanie pamiętny w uczuciach jakie żywimy do swoich wybawców.

-Zastanawiam się, czy nie należałoby wrócić do tego, co przyrzekali nasi poprzednicy, aby specjalnie ten dzień uczcić i wprowadzić do kalendarza ważnych świąt naszego miasta – mówił na zakończenie prof. Juszkiewicz.

JK

« 1 z 2 »

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

9 - liczba komentarzy w artykule "Miasto Mława z wdzięcznym sercem zwraca się z podziękowaniem do was"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Krzysztof Bruździak
Gość

W przypadku gdyby ktoś zamierzał udać się Wyszyn rowerem lub samochodem trasą przez Olesin przecinając DK. Nr.7 na wysokości kładki dla pieszych,Ul.Warszawską i DW 544 skręcając w ul.Topolową lub DW 615 na C-nów przez Trzciankę może napotkać małą niespodziankę w postaci w dalszym ciągu zamkniętego i częściowo udrożnionego jak się wydaje przez zniecierpliwionych użytkowników ruchu drogowego wiaduktu kolejowego w Wyszynach.

Krzysztof Bruździak
Gość

Najlepszą okazją do zapoznania się z miejscem posługi duszpasterskiej Śp.Ks.St.Szulborskiego może być udział w Mszy Świętej o godz. 17:00 w kościele parafialnym,w którym znajduje się tablica z 1928 roku ku czci zamordowanego proboszcza i poległych w obronie niepodległości Polski w 1920 roku parafian w osobach Ignacego Przystupa,Romana Sobczaka i Franciszka Lewandowskiego.

Krzysztof Bruździak
Gość

Obok grobu ks.St.Szulborskiego w kwaterach wojennych pochowane są szczątki 32 żołnierzy 49 pułku piechoty zebrane w 1934 roku z okolicznych pól bitewnych w pobliżu Wyszyn,Wiśniewa,Woli Szydłowskiej i obydwu Otoczni.Przed 1939 rokiem tradycyjne obchody rocznicowe odbywały się z udziałem kompanii honorowej WP z Ciechanowa przy licznym udziale władz i społeczeństwa i trzeba mieć nadzieję powrotu do tych tradycji.

Krzysztof Bruździak
Gość

Najbliższa okazja,by dać świadectwo swojej pamięci będziemy mieli w dniu 22 sierpnia/wtorek/ przybywając na grób Śp. księdza Stanisława Szulborskiego, proboszcza parafii Wyszyny zamordowanego w dniu 22 sierpnia 1920 roku,byłego wikariusza Mławy,Lipowca Kościelnego i byłego proboszcza Żurominka Kapitulnego.

Krzysztof Bruździak
Gość
Nawet w internecie trudno jest odnaleźć opisy tych dni z naszych terenów i gdyby nie działalność i prace Pana Profesora wiele osób być może by o tym zapomniało tak jak się zapomina o wielu bezimiennych,niszczejących i często bezimiennych mogiłach naszych bohaterów ,którzy oddali rzecz najcenniejszą – swoje życie.Śpiewanie wojskowych pieśni to jedno,a drugie to iść na groby, zapalić świeczkę i chwilę się zadumać. Na grobach tych można spotkać i odczytać wzorem Termopil napis o treści: PRZECHODNIU! – POWIEDZ OJCZYŹNIE,ŻE WIERNI JEJ PRAWOM – TU SPOCZYWAMY podobnie jak późniejszy napis w Wiźnie-PRZECHODNIU POWIEDZ OJCZYŹNIE, ŻEŚMY WALCZYLI DO KOŃCA,SPEŁNIAJĄC SWÓJ OBOWIĄZEK czy… Czytaj więcej »
wpDiscuz