Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Mariusz Dziubiński DariuszLampkowski kandydat do Rady Powiatu Mławskiego kandydat do Rady Miasta Mława wybory samorządowe 2018
Logo
Cezary Kądrzycki kandydat do Rady Miasta Mława
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Zaproszenie na obchody Święta Wojska Polskiego


Burmistrz i Przewodniczący Rady Miasta Mława serdecznie zapraszają w dniu 15  sierpnia 2017 r. (wtorek) na uroczystości religijno – patriotyczne z okazji obchodów 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Dnia Wojska Polskiego

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

W programie:

10.00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny – Kościół Świętej Trójcy. Po Mszy Św, uroczysty przemarsz ulicami Mławy na cmentarz parafialny

przemówienie okolicznościowe, złożenie wiązanek i wieńców na grobie ofiar wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku

16.00 – Koncert „Gdy piosenka szła do wojska, to śpiewała cała Polska”- Artystyczny Zespół Seniorów „Cantare”, Mławska Orkiestra Dęta

Święto Wojska Polskiego – to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992 r.

Inicjatorem ustanowienia Święta Wojska Polskiego był ówczesny Senator RP, prof. Ryszard Juszkiewicz, mławski historyk.

Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Matki Bożej, dla którego ustawodawca wprowadził wolne.

Bitwa Warszawska była momentem przełomowym nie tylko w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. ale zdecydowała o dalszych losach cywilizacji europejskiej na dziesięciolecia, a może nawet setki lat. Zdecydowała o tym, czy Polacy i inne narody Europy będą mogli żyć w kulturze chrześcijańskiej i w oparciu wartości humanistyczne, czy poddani zostaną indoktrynacji komunistycznej, która pozbawi ich prawa własności, prawa decydowania o własnym losie, prawa do indywidualnego dążenia do szczęścia.

Znany brytyjski polityk i historyk lord D’Abernon słusznie określił Bitwę Warszawską jako 18 najważniejszą bitwę w dziejach świata. Zwycięstwo wojska polskiego w tej bitwie i pokonanie Armii Czerwonej w wojnie roku 1920 uratowało Europę przed bolszewizacją.

O przebiegu bitwy zdecydował i kierował działaniami wojsk polskich Naczelny Wódz – Marszałek Józef Piłsudski. To dzięki jego determinacji, ofiarności i męstwu żołnierza polskiego osiągnięte zostało wspaniałe zwycięstwo, które przesądziło o wyniku wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku. Dzięki temu zwycięstwu uratowana została, odzyskana po 123 latach niewoli niepodległość Polski.

W naszej „Małej Ojczyźnie” symbolem tamtych przełomowych dni są groby na cmentarzach po żołnierzach poległych w walkach z Armią Czerwoną. Jednym z nich w Mławie jest pomnik żołnierzy 49 pułku piechoty, bestialsko zamordowanych pod Stupskiem i Wolą Szydłowską, oraz okolicach Szydłowa przez czerwonoarmistów wycofujących się z terenów północnego Mazowsza.

źródło:UMM

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

1
KOMENTARZE

1500
mławianin

Z OSTATNIEJ CHWILI ??? w Mławie minister Macierewicz będzie wręczał stopnie GENERALSKIE, warto zobaczyć tego nawiedzonego ministra od zadań specjalnych????? Władze miasta zaskoczone takim wyróżnieniem!!!!