Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Koniec ery listonosza? Coraz popularniejsza emerytura i renta „na konto”


Otrzymywanie emerytury na konto bankowe jest wygodne, zwłaszcza w sezonie wakacyjnych wyjazdów. Przelew jest także bezpieczniejszy – brak większej gotówki w domu ochroni nas przed kradzieżą oraz niektórymi oszustwami.


Wybranie przelewu jako formy otrzymywania emerytury staje się coraz popularniejsze. Na terenie działania płockiego oddziału ZUS przekazuje się w ten sposób już 66% świadczeń emerytalno-rentowych. Być może wpływa na to fakt, że świadczeniobiorcy przekonują się do bezpieczeństwa oraz wygody posiadania konta w banku. Zapewne ma to również związek z tym, że z każdym rokiem do grona emerytów i rencistów dołączają osoby przyzwyczajone do usług świadczonych przez banki.Trudno jest im wyobrazić sobie codzienność bez robienia przelewów czy też płacenia w sklepie kartą płatniczą – przekonali się do korzystania z elektronicznej gotówki i nie chcą z niej rezygnować.

Jeżeli zamiast wizyty listonosza wybierzemy przekazywanie emerytury na konto w banku, to mamy pełny dostęp do swoich środków gdziekolwiek byśmy się nie udali. Szczególnie pomocne wydaje się to właśnie teraz, gdy korzystając z ciepłych miesięcy wybieramy się na bliższe lub dalsze wakacyjne wycieczki i wyjazdy. Konto bankowe daje mam wtedy niezależność i swobodę.Przelew na konto to także bezpieczeństwo. Wiele mówi się teraz o różnego rodzaju oszustwach, których ofiarami padają najczęściej właśnie osoby starsze. Trzymanie wszystkich pieniędzy w domu wiąże się z dużym ryzykiem, a dzięki posiadaniu rachunku bankowego nie narażamy oszczędności na kradzież trzymaniem ich w przysłowiowej skarpecie.O bezpieczeństwo tej formy przekazywanie świadczeń dba również sam ZUS. Działające w Polsce instytucje finansowe podlegają ścisłej kontroli. Jeżeli Komisja Nadzoru Finansowego zawiesi działalność takiego podmiotu, to ZUS natychmiast wstrzymuje przekazywanie świadczeń. Zawiadamia także opinię publiczną, aby świadczeniobiorcy pobierający w ten sposób świadczenie skontaktowali się z najbliższą jednostką ZUS. Emerytura jest wtedy przesyłana na nowy numer rachunku bankowego, który wskaże emeryt.

Jak zmienić sposób wypłaty świadczenia? Usługę możemy uruchomić w najbliższej placówce ZUS. Wystarczy wypełnić formularz ZUS ER WZD-01 (dostępny m.in. na stronie www.zus.pl), a następnie złożyć go osobiście lub listownie w ZUS. Odpowiednią dyspozycję przekazywania emerytury lub renty na konto bankowe możemy także wydać w naszym banku.

źródło: Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x