Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Kolejne próby internetowego oszustwa na naszym terenie  


Nie otwierajcie załącznika do tego maila!!! – ostrzega jeden z naszych czytelników, który otrzymał pocztą elektroniczną fakturę do zapłacenia, z załączonym plikiem XLS.


Chcę ostrzec Czytelników przed mailami ze złośliwym oprogramowaniem.Na skrzynkę mailową przychodzi niewinny list, z fakturą rozliczeniową za konkretny miesiąc 2017 r. List podpisany jest konkretnym imieniem i nazwiskiem, podany jest numer telefonu, który rozpoczyna się od cyfr 508. Do  listu dołączony jest załącznik- niby faktura, który zawiera złośliwe oprogramowanie – jakiegoś wirusa, który uszkadza system. Nie otwierajcie go, natychmiast usuńcie list z poczty.

Muszę przyznać, że korespondencja brzmi całkiem wiarygodnie, nawet sam zastanawiałem się, co to za faktura, i miałem chęć otworzyć. Ale przeanalizowałem swoje e- faktury, sprawdziłem w pamięci firmy, z którymi w ten sposób współpracuję, wygląd tych faktur, znalazłem także w internecie informację o próbie wyłudzania danych. Jednak kilku moich znajomych się na to nabrało i stracili wszystkie dane w komputerze – pisze do redakcji czytelnik.

Z pozoru wiadomość jest dość wiarygodna dla osób, które prowadzą firmę lub działalność gospodarczą. Treść maila nadesłanego przez czytelnika brzmiała tak:

Witam, przesyłam Państwu dwa załączniki

Wystawię fakturę w oryginale po otrzymaniu przelewu, z dniem przelewu- bardzo proszę potwierdzić kiedy płatność będzie realizowana.

Jeżeli pozostają jakiekolwiek braki do uzupełnienia po mojej stronie, proszę okontakt.

z wyrazammi szacunku

Imię i nazwisko

tel.508 …..

Temat: rozliczenie lipec 2017 ( lub inny miesiąc)

Data:

Nadawca

O tym nowym oszustwie informował portal Niebezpiecznik.pl. Takie lub podobne wiadomości zawierające wirusa podpisane są danymi należącymi do prawdziwych osób! Zawierają złośliwy załącznik o formacie XLS.  Wiadomości podpisane są imieniem i nazwiskiem prawdziwej osoby wraz z losowym, a autentycznym numerem telefonu.  Numery telefonu są generowane w obrębie puli 508- 101- XXX. Wiadomości rozsyłane przez internetowych oszustów zawierają skrypt (makro) wraz z prośbą o weryfikację danych. Po otworzeniu załącznika i włączeniu skryptów na komputerze instaluje się złośliwe oprogramowanie a cyberprzestępcy otrzymają informację o naszych danych. Eksperci ostrzegają przed pobieraniem faktur, a tym bardziej przed włączeniem plików w wersji „do edycji”.

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
Mario
4 lata temu

Wszystkie e-faktury przysyłane są w pdf, nawet te pobierane od dostawców usług.

otrzegam
otrzegam
4 lata temu

już dwa takie wyrzuciłam do kosza

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x