Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Sławomir Kowalewski kandydat na burmistrza Mława 2018 samorządowcy Mława powiat mławski
Logo
Czarnecka Bielska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Kolejne próby internetowego oszustwa na naszym terenie  


Nie otwierajcie załącznika do tego maila!!! – ostrzega jeden z naszych czytelników, który otrzymał pocztą elektroniczną fakturę do zapłacenia, z załączonym plikiem XLS.

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Chcę ostrzec Czytelników przed mailami ze złośliwym oprogramowaniem.Na skrzynkę mailową przychodzi niewinny list, z fakturą rozliczeniową za konkretny miesiąc 2017 r. List podpisany jest konkretnym imieniem i nazwiskiem, podany jest numer telefonu, który rozpoczyna się od cyfr 508. Do  listu dołączony jest załącznik- niby faktura, który zawiera złośliwe oprogramowanie – jakiegoś wirusa, który uszkadza system. Nie otwierajcie go, natychmiast usuńcie list z poczty.

Muszę przyznać, że korespondencja brzmi całkiem wiarygodnie, nawet sam zastanawiałem się, co to za faktura, i miałem chęć otworzyć. Ale przeanalizowałem swoje e- faktury, sprawdziłem w pamięci firmy, z którymi w ten sposób współpracuję, wygląd tych faktur, znalazłem także w internecie informację o próbie wyłudzania danych. Jednak kilku moich znajomych się na to nabrało i stracili wszystkie dane w komputerze – pisze do redakcji czytelnik.

Z pozoru wiadomość jest dość wiarygodna dla osób, które prowadzą firmę lub działalność gospodarczą. Treść maila nadesłanego przez czytelnika brzmiała tak:

Witam, przesyłam Państwu dwa załączniki

Wystawię fakturę w oryginale po otrzymaniu przelewu, z dniem przelewu- bardzo proszę potwierdzić kiedy płatność będzie realizowana.

Jeżeli pozostają jakiekolwiek braki do uzupełnienia po mojej stronie, proszę okontakt.

z wyrazammi szacunku

Imię i nazwisko

tel.508 …..

Temat: rozliczenie lipec 2017 ( lub inny miesiąc)

Data:

Nadawca

O tym nowym oszustwie informował portal Niebezpiecznik.pl. Takie lub podobne wiadomości zawierające wirusa podpisane są danymi należącymi do prawdziwych osób! Zawierają złośliwy załącznik o formacie XLS.  Wiadomości podpisane są imieniem i nazwiskiem prawdziwej osoby wraz z losowym, a autentycznym numerem telefonu.  Numery telefonu są generowane w obrębie puli 508- 101- XXX. Wiadomości rozsyłane przez internetowych oszustów zawierają skrypt (makro) wraz z prośbą o weryfikację danych. Po otworzeniu załącznika i włączeniu skryptów na komputerze instaluje się złośliwe oprogramowanie a cyberprzestępcy otrzymają informację o naszych danych. Eksperci ostrzegają przed pobieraniem faktur, a tym bardziej przed włączeniem plików w wersji „do edycji”.

red.

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

2
KOMENTARZE

1500
Mario

Wszystkie e-faktury przysyłane są w pdf, nawet te pobierane od dostawców usług.

otrzegam

już dwa takie wyrzuciłam do kosza