Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Uwaga! Barszcz Sosnowskiego rośnie też w Mławie i okolicach


Barszcz Sosnowskiego to roślina niebezpieczna dla zdrowia ludzi, powodująca ciężko gojące się poparzenia. W soku tej rośliny występują groźne dla ludzi związki – furanokumaryny. Unoszą się w powietrzu i osadzają się na wilgotnej skórze – zwłaszcza w lecie. Jeżeli już doszło do poparzenia, trzeba jak najszybciej przemyć skórę mydłem i od razu skontaktować się z lekarzem. Trzeba też unikać kontaktu skóry ze słońcem.


Na stronie internetowej www.barszcz.edu.pl pojawiła się interaktywna mapa miejsc, gdzie występują rośliny kaukaskich barszczy. Wśród zgłoszonych punktów występowania tej groźnej dla zdrowia rośliny, w naszych okolicach znajduje się Mława, Rumoka, Wyszyny Kościelne, Lipowiec Kościelny, Wieczfnia Kościelna, Dzierzgowo, Rzęgnowo i Iłowo.

Mapę opracował zespół ekspertów, którzy od 2001 roku prowadzą badania dotyczące oceny skali inwazji barszczu Sosnowskiego. Jeżeli znacie miejsce gdzie rośnie ta groźna roślina, można to zgłosić ekspertom. Na stronie znajdziecie również inne przydatne informacje, m.in. jak odróżnić barszcz od innych roślin, obejrzeć galerię zdjęć,  poznać toksyczne właściwości barszczy oraz inne obce gatunki roślin inwazyjnych.

Zobacz link do strony tutaj.

źródło:PSSE w Mławie

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gość......
Gość......
4 lata temu

W Szumsku też występuje

maja
maja
4 lata temu

Nie chciałabym spotkać tego na spacerze.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  maja

To nie łaź po chaszczach 😛

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x