Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Policja przypomina rowerzystom


Zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego to jedno z priorytetowych zadań Policji. Do grupy tej zaliczamy pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów czyli osoby, które w czasie wypadku nie są chronione przez karoserię pojazdu. Bezpieczeństwo na drodze to suma zachowań wszystkich uczestników ruchu drogowego.


Mławscy policjanci prowadzą działania pn. „Mój rower – moje życie”, które potrwają do 22 września. Działania dotyczące tej akcji realizowane są w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”. W związku z daną akcją w miesiącu lipcu  funkcjonariusze mieli pod szczególnym nadzorem zachowanie rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. Natomiast kierowcy samochodów, którzy w sposób nieprawidłowy zachowywali się w stosunku do rowerzystów i motocyklistów musieli liczyć się z poniesieniem konsekwencji prawnych swego zachowania. Podczas przeprowadzanych lipcowych kontroli policjanci KPP Mława ujawnili 33 nietrzeźwych rowerzystów a ponadto wykroczenia popełniane przez rowerzystów, tj. nieprawidłowe oświetlenie, jazda wzdłuż przejścia dla pieszych czy jazda po chodniku.

W związku z prowadzonymi działaniami chcielibyśmy przypomnieć, że uprawnione do prowadzenia roweru bez posiadania specjalnego dokumenty są osoby, które ukończyły 18 lat. Poniżej tego wieku należy zdać specjalny egzamin, dzięki któremu otrzymamy kartę uprawniającą nas do jazdy rowerem.

Dzieci do 10 roku życia mogą jeździć rowerem jedynie pod opieką dorosłych. Do 7 roku życia dzieci powinny być przewożone rowerami w specjalnie do tego przystosowanych fotelikach.

Obowiązkiem rowerzysty jest korzystanie ze ścieżek rowerowych. W przypadku braku ścieżki dla rowerów bądź pobocza (lub jego niedostosowania do jazdy rowerem) można wjechać na jezdnię i trzymać się prawej strony pasa ruchu. Dopiero szykując się do skrętu w lewo, można zjechać do osi jezdni.

Jazda po chodniku jest zasadniczo zabroniona. Prawo dopuszcza jednak sytuacje, kiedy możliwe jest warunkowe z niego korzystanie. Z chodnika zatem skorzystać można gdy:

 • towarzyszy nam młodsze niż 10 lat dziecko;
 • znajdujemy się na drodze, na której dopuszczalna prędkość przekracza 50 km/h, nie ma wydzielonej ścieżki dla rowerzystów, a chodnik ma szerokość przynajmniej dwóch metrów;
 • występują złe warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, mgła).

Jednak w tych przypadkach należy pamiętać, iż pieszy na chodniku ma zawsze pierwszeństwo!

Przepisy dają rowerzyście pierwszeństwo na przejazdach rowerowych w momencie, gdy prowadzący samochód skręca z drogi głównej w prawo bądź w lewo. Należy pamiętać, że na drodze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, dlatego podczas każdego manewru powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Jeśli jesteś kierowcą roweru masz prawo wyprzedzać wolno jadące bądź stojące w korku pojazdy zarówno z lewej, jak i prawej strony.

Każda zmiana pasa bądź skręt w lewo, czy w prawo powinna być sygnalizowana w odpowiedni, wyraźny sposób. Najczęściej jest to po prostu ruch ręki.

 • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
 • Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
 • Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
 • Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
 • Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia rower powinien posiadać:

 • co najmniej jeden sprawnie działający dzwonek lub inny sygnał do ostrzegania o stonowanym dźwięku.

Dodatkowo jeżeli poruszamy się naszym rowerem po zmroku powinniśmy mieć:

 • elementy świecące ciągle lub migające o kształcie innym niż trójkąt.

Ponadto, jeżeli chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo na rowerze (choć nie jest to prawnie nakazane), dobrze wyposażyć nasz jednoślad w:

 • dowolną ilość odblasków w szprychach
  • odblaski w pedałach
  • pasek odblaskowy na oponach
  • kask
  • kamizelkę odblaskową.

źródło: KPP Mława

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Rowerzysta
Rowerzysta
5 lata temu

Prosimy o więcej ścieżek rowerowych na których w sposób bezpieczny będziemy mogli poruszać się na rowerze.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x