Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Żniwa w skansenie” z udziałem mławskich rekonstruktorówW niedzielę 6 sierpnia, w Muzeum Wsi Mazowieckiej  w Sierpcu, odbyła się cykliczna impreza pt. „Żniwa w skansenie”, w której wzięło udział  kilka tysięcy mieszkańców Mazowsza i Polski. Wśród osób występujących w inscenizacji znalazło się 21 osób z „Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława”.

W czasie trwania imprezy można było obejrzeć między innymi inscenizację obrzędów żniwnych na polu w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Boczki Chełmińskie” z Kocierzewa k . Łowicza, pokazy dawnych prac żniwnych , wiejskiego rzemiosła i rękodzieła oraz wiejskich zajęć  gospodarskich. Zaś na kiermaszu można było spróbować i zakupić produkty regionalne np. chleby i sery wiejskie a także nabyć przedmioty  ludowego rękodzieła artystycznego.  W zabytkowym, drewnianym  kościółku z Drążewa odbyła się uroczysta msza św. w intencji żniwiarzy i obwitych plonów . Na spragnionych i głodnych czekała orzeźwiająca woda i miętą i mniszkiem, kawa zbożowa oraz pajda  chleba z masłem i kiszonym ogórkiem . Tradycyjnie nie brakowało chętnych do jazdy wozem, bryczką i w siodle. Dla słuchaczy i odpoczywających gości w amfiteatrze przygrywał zespół muzyki ludowej „Kapela Pana Jacka”.

W tej corocznej  imprezie znacząca była obecność i rola członków  „Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława”. 21 osób stosownie do epoki przebranych w stroje chłopskie, dziedzica,cyganki,żebraczki  i z rekwizytami w postaci wózka,kosy,sierpa, koszyków wiklinowych, chodzili  od zagrody do zagrody.  Na polu w czasie żniw odgrywali też wcześniej przygotowane scenki z życia ludności wiejskiej, cieszące się zainteresowaniu zebranych widzów i nagradzane gromkimi brawami. Nie obyło się bez setek wspólnych zdjęć, tych pojedynczych i grupowych z naszymi rekonstruktorami – aktorami oraz bardzo ciekawych i pochlebnych opinii na temat ich profesjonalnej  gry i ubioru .

Jako że jesteśmy stałymi bywalcami imprez sierpeckich i zawsze doceniani przez dyrekcję i pracowników skansenu będzie nas można zobaczyć już na początku września w czasie wykopek w skansenie . A najbliższy wyjazd grupy przewidziany jest do Białegostoku na 20 sierpień na rekonstrukcję wydarzeń związanych z wojną 1920 r.

źródło i fot. Janusz Dębski GRHLC Mława.

oprac. red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mławianin
Mławianin
4 lata temu

Super !!! GRHLC MŁAWA !!!

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x