Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mazzal tow zabrzmiało w Radzanovii


Stowarzyszenie Radzanovia w nawiązaniu do tej  jeszcze tak nieodległej historii Radzanowa, w której żyły obok siebie społeczności polska i żydowska, przygotowało inscenizację przedwojennego ślubu  żydowskiego. W sobotnie popołudnie 5 sierpnia w miniskansenie Radzanovia na własne oczy zobaczyć można było charakterystyczne i niezmienne od wieków zwyczaje towarzyszące temu obrządkowi. Przewodnikiem, narratorem a także nauczycielką żydowskich pieśni była Teresa Wrońska, kierownik muzyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie.  


Żydzi przed wojną stanowili dużą część mieszkańców Radzanowa. Stowarzyszenie Radzanovia już we wcześniej przygotowywanych inscenizacjach jak choćby tej przedwojennego targu nawiązywało do radzanowskiej wielokulturowości. O tej historii mówiła na początku inscenizacji Agnieszka Rychcik – Nowakowska.

Naprzeciwko siebie stały dwa Domy Boże – katolicki i mojżeszowy. I one stoją do dzisiaj naprzeciwko siebie. Tutaj odbywały się wesela i pogrzeby. Pragniemy aby dzisiaj to miejsce, ta nasza Radzanovia stała się symbolem domów wszystkich przedwojennych Żydów, którzy wiedli spokojne życie wyznaczone przez rytm świąt, uroczystości rodzinnych i zwykłych codziennych spraw. Pamiętamy o tych, którzy żyli tu przed nami i zapisali się w pamięci naszych babć i dziadków. To było tak niedawno. W pamięci jeszcze mamy obraz dawnego polsko – żydowskiego Radzanowa. Poprzez tę inscenizację ślubu żydowskiego chcemy kolejnym pokoleniom pokazać i przybliżyć kulturę Żydów – mówiła  Agnieszka Rychcik – Nowakowska.

Widzowie zobaczyć mogli charakterystyczne zwyczaje, jak np. podpisywanie kontraktu ślubnego (ketuby), wejście pod baldachim (chuppę),  modlitwę Siedmiu Błogosławieństw, czy przypomnienie o zburzeniu Świątyni w Jerozolimie poprzez zgniecenie kielicha nogą.

Jako aktorzy w inscenizacji wystąpili członkowie i przyjaciele Radzanovii. Oprawę muzyczną zapewnili muzycy z Teatru Żydowskiego.

Patronat honorowy nad przygotowaną inscenizacją objęły: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Fundacja Nissemnbaumów i Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

JK

« 1 z 4 »
« 1 z 3 »

Zobacz także…

Radzanovia. Hej ha niewiele będzie we wsi wesele

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x