Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Co się kryje w miejskiej fontannie? Kąpiel na własne ryzyko!


Jakość wody wypływająca z fontanny w obiegu zamkniętym nie podlega kontroli sanitarno-higienicznej. Taka woda w obiegu zamkniętym może krążyć i kilka tygodni. Służby sanitarne nie badają wody z tego typu obiektów, są one elementem architektury oraz pełnią funkcje ozdobne.


Kąpiel w fontannach może być ryzykowna, bowiem woda nie jest poddawana procesom dezynfekcji a występujące w niej drobnoustroje mogą powodować zmiany skórne oraz negatywnie oddziaływać na układ pokarmowy w przypadku konsumpcji takiej wody. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, które mają słabszą odporność. Przecież niektórzy w takich miejscach mogą nawet załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptactwo i zwierzęta – zwłaszcza psy.

Aerozole wokół fontann w czasie panujących wysokich temperatur mogą być źródłem zakażenia bakteriami z rodzaju Legionella. Bakterie z rodzaju Legionella występujące w różnorodnych naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych, są czynnikiem wywołującym legionelozę – niebezpieczną chorobę zakaźną (niezaraźliwą). W środowisku naturalnym bytują i namnażają się wewnątrz komórek ameb, natomiast w organizmie człowieka – w makrofagach pęcherzyków płucnych. Mikroorganizmy przyczepiają się do pęcherzyków powietrza znajdujących się w wodzie i wraz z nimi wynoszone są nad powierzchnię wody w postaci aerozolu. Do zakażenia pałeczkami z rodzaju Legionella dochodzi poprzez wdychanie skażonego aerozolu wodno-powietrznego.
Jeśli ktoś się w nich kąpie, robi to na własne ryzyko, bo sanepid nie sprawuje nad nimi żadnej kontroli.

Według epidemiologów, w pozostawionych poza wszelką kontrolą zbiornikach wodnych może swobodnie bytować nawet 30 różnych drobnoustrojów. Są to wszelkiego typu bakterie kałowe (np. escherichia coli, enterokoki), bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki ropy błękitnej czy pałeczki legionelli. Miejsca te są pełne zanieczyszczeń fizjologicznych, takich jak włosy, łupież, złuszczony naskórek, resztki kału i moczu.

źródło: PSSE Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
emeryt
emeryt
5 lata temu

a jak to wytlumaczyc dzieciaczkom?

Ferdek
Ferdek
5 lata temu

Bo kiedy są upały po 30 stopni zamiast włączyć dzieciom kurtyny wodne cho ciaz ze spryskiwaczy to lepiej patrzeć jak dzieciaki ratują się jak mogą

mlawianin
mlawianin
5 lata temu

To jest pamiątka, jedna z wielu która została po byłym Burmistrzu/obecnie Skarbnik/ H.Antczaku, tylko patrzeć jak za chwilę przybędzie następna, pasaż handlowy przy domu towarowym, przynajmniej na emeryturze będzie miał chłopina co wspominać, i czym się pochwalić, powinny być tabliczki o pomysłodawcach.

kaczor donald
kaczor donald
5 lata temu

Mając się za pedanta i perfekcjonistę, na pewno władze miasta ustawiły tabliczki z informacją o szkodliwości używania wody do kąpieli i spożycia przez ludzi.

Gronek
Gronek
5 lata temu
Reply to  kaczor donald

Kiedyś szło im lepiej, Muława była za płotem, a teraz raczej okazjonalnie mławianie mają dostęp do małej fontanny. Teraz już wiem, że to dla dobra mieszkańców.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x