Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mławscy rekonstruktorzy w Działdowie


fot.: Janusz Dębski


W minioną sobotę (29 lipca) w Parku Honorowych Dawców Krwi w Działdowie odbyła się inscenizacja historycznej bitwy pod Tannenbergiem z 1914 roku.

W widowisku wzięło udział ponad 100 wojskowych i cywilnych rekonstruktorów z Polski  i nie tylko. Między innymi można było zobaczyć obozowe życie żołnierzy, różnorodną broń z tamtego okresu, a także pokazy musztry i uzbrojenia oraz pokazy kawaleryjskie przygotowane przez członków Stajni „Tarpan” z Korbońca k/Mławy.

W oddzielnej części parku odbywał się równolegle piknik historyczny, na którym można było nabyć wszystko, co związane z bitwą i okresem I wojny światowej (książki, przewodniki, starocie itp.).

Głównym celem organizatorów (Urząd Miasta i Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie) było uhonorować i przypomnieć wszystkich poległych, a w szczególności Polaków walczących po przeciwnych stronach.

Kulminacyjnym punktem imprezy była inscenizacja bitwy, gdzie wystrzelono kilka tysięcy amunicja hukowej, którą obejrzała ponad tysięczna widownia.

W tym wielkim przedsięwzięciu ważnym ogniwem był udział Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława (25 osób). Przebrani przeważnie w stroje chłopskie brali czynnie udział w różnych scenach bitwy oraz głośno oklaskiwani podczas końcowego przemarszu wszystkich rekonstruktorów. Nie zabrakło również wspólnych rozmów i zdjęć z mieszkańcami Działdowa. Wcześniej zaś, po wspólnej konsumpcji wojskowej grochówki, mławscy aktorzy poprzebierani w stroje z różnych epok wybrali się na spacer i zwiedzanie Działdowa, wzbudzając wielkie zaciekawienie i zainteresowanie przechodniów.

Po rozmowach i pochwałach naszej grupy za profesjonalizm organizatorzy zaprosili nas na przyszły rok kiedy to odbędą się w Działdowie setne rocznice zakończenia I wojny światowej i odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dziękujemy i napewno będziemy.

Ja tam byłem, com zobaczył to na piśmie i na zdjęciach przedstawiłem.

autor: Janusz Dębski członek GRHLC Mława.

zdjęcia:  Janusz Dębski

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
mławianka
mławianka
4 lata temu

Super!

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

17 nie 25

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x