Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dziś Święto Patrona Kierowców


fot. Pixabay


Dzisiaj, swoje imieniny obchodzi św. Krzysztof, który jest patronem m.in. kierowców, turystów, żeglarzy, biegaczy, górników złota, stolarzy, sprzedawców owoców, ogrodników, siedzib ludzkich, chrześcijańskiej młodzieży, Ameryki i Wilna.

Święty Krzysztof miał się urodzić w Kanaanie pod koniec II wieku w rodzinie pogańskiej. Prawdopodobnie pochodził z miejscowości Samon w rzymskiej prowincji Licji położonej w Azji Mniejszej (dzisiejsza Turcja).

Legenda mówi, że rodzice dali mu na imię Reprobus, co miało znaczyć Odrażający. Był bardzo brzydki. Miał olbrzymi wzrost, potężne ciało i niekształtną głowę. Odznaczał się także nadludzką siłą. Jak głoszą podania, postanowił zaciągnąć się na służbę u najpotężniejszego władcy. Najpierw zaciągnął się w władcy swojej krainy. Przekonał się jednak, że król bardzo boi się szatana, przyjął więc służbę u niego. Potem okazało się, że szatan boi się Chrystusa. To sprawiło, że zainteresował się Chrystusem, poznał Jego naukę i przyjął chrzest. Za pokutę postanowił osiedlić się na Jordanem i przenosić ludzi przez rzekę na swych potężnych ramionach.

Pewnej nocy usłyszał, że dziecko prosi o przeniesienie na drugi brzeg. Wziął je na ramiona i zaczął nieść. Dziecko stawało się coraz cięższe, tak, że w pewnym momencie Reprobusowi groziło utonięcie. Dotarł jednak do drugiego brzegu i spytał „Kim jesteś?”. Usłyszał: „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając mnie, dźwigasz cały świat”. Na pamiątkę tego zdarzenia Reprobus miał otrzymać greckie imię Christophoros, co oznacza „niosący Chrystusa”. Legenda głosi , że Pan Jezus przywrócił Krzysztofowi normalny wygląd. Św. Krzysztof poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 roku.Pierwsze historyczne przekazy o kulcie św. Krzysztofa pochodzą z V i VI w.

Na wizerunkach najczęściej przedstawiany jest jako młodzieniec lub olbrzym przechodzący przez rzekę, który na barkach niesie Dzieciątko Jezus, a w ręku trzyma kostur podróżny albo maczugę.

Z okazji Święta Patrona Kierowców Kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu ks. kan. Mirosław Dragiel skierował apel dotyczący poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Apel zostanie odczytany dzisiaj na mszach świętych we wszystkich parafiach dekanatu mławskiego.

RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x