Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Masło mocno podrożało. W Mławie smarujemy cieniej


Od ponad miesiąca masło w mławskich sklepach bardzo mocno podrożało. Obecnie za kostkę płacimy 6 – 7 zł, podczas gdy zupełnie niedawno płaciliśmy 4,5 – 5,8 zł. Mławskie sklepy nie są wyjątkiem. Tak dzieję się w całej Polsce, a nawet w całej Europie. Czy to wina sklepikarzy, producentów czy może polityków? Jak mławscy konsumenci radzą sobie z tym problemem?


Był czas, że popularne były u nas margaryny i mixy. Jednak od dłuższego już okresu ludzie coraz chętniej kupowali masło. Zwracali uwagę przy zakupach na zawartość tłuszczu, wybierali te lepsze. Po skoku cen masła, w tej chwili jego kostka kosztuje ponad 6 zł, choć bardzo ostrożnie stosujemy tu marże. Ten skok ceny od razu jest odczuwalny przy zakupach. Spadła sprzedaż, klienci ostatnio coraz chętniej kupują po pół kostki – opowiada Pani Beata, właścicielka osiedlowego sklepu spożywczego.

Skoro to nie polityka sprzedawców odpowiada za wzrost ceny, to może cena podbijana jest na etapie obrotu hurtowego? Zapytaliśmy w jednej z mławskich hurtowni.

My nie bazujemy na dużych zapasach. Jako dystrybutor nie mamy tu warunków do przechowywania dużych zapasów masła. Stąd praktycznie od razu musimy zareagować na wzrost cen, a cena wyraźnie wzrosła. Jeszcze miesiąc temu wynosiła ok. 5 zł netto, obecnie ponad 5,50 zł. netto. Patrząc w zestawienia widać wyraźnie, że rysuje się trend spadkowy ilości sprzedawanego masła. Co też zastanawiające, nie widać równocześnie wzrostu ilości sprzedaży margaryn. Wygląda więc na to, że „cieniej smarujemy” trochę żartobliwie dodaje kierownik jednej z mławskich hurtowni. Mój rozmówca, na marginesie dyskusji o cenie masła dodaje; Dobrze, że nie drożeje w ten sposób piwo, bo to dopiero byłoby niezadowolenie społeczne.

Z tych wypowiedzi wynika, że raczej powściągamy swoje apetyty, niż zmieniamy nawyki żywieniowe i wracamy do tańszej margaryny.

Według Michała Żuławińskiego, analityka z Bankier.pl, przyczyny tak dużego skoku ceny masła są złożone. Autor analizy przypomina, że w 2015 r. Unia Europejska zniosła kwoty mleczne dla rolników. Zwiększona na skutek tego podaż spowodowała widoczny w pierwszej połowie 2016 roku spadek cen mleka i produktów. To z kolei powoduje, że nie tylko w UE, ale również w USA, Australii, Argentynie czy Nowej Zelandii produkowano mniej masła. Kolejnym czynnikiem były decyzje producentów o przeznaczaniu mleka na produkcję np. serów czy pełnotłustego mleka w proszku, zamiast masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Równocześnie wyraźnie wzrósł popyt na produkty mleczne, w tym masło ze strony bardzo istotnego kraju – Chin. Do tego dodać trzeba eksport masła na rynek rosyjski, zwiększony popyt na masło na rynku rodzimym i nie można też wykluczyć popytu ze strony spekulantów.

Za ostatnimi podwyżkami cen masła stoją siły globalnych trendów popytu i podaży. Wzrost opłacalności handlu masłem to ważny sygnał dla wytwórców, którzy do jego produkcji skierują więcej zasobów. Jeżeli nie wystąpią nieprzewidziane czynniki jednorazowe (embargo, pomór bydła itp.), a politycy tym razem powstrzymają się od ręcznego sterowania tą gałęzią gospodarki, wówczas rynek zareaguje, a ceny masła znów spadną – konkluduje Michał Żuławiński.

źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Maslo-mocno-podrozalo-Wyjasniamy-skad-wziely-sie-takie-ceny-Analiza-7532966.html

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
marta
marta
4 lata temu

mniej masła-mniej cholesterolu=zdrowiej

ziomal
ziomal
4 lata temu

Najlepsze jest masło roślinne–POLECAM.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  ziomal

Dla dzieci nie zalecane są margaryny – niestety.
Wolę mniej wydać na wędliny a używać do smarowania pieczywa masło, jest zdrowsze.
Tak, że nie musisz nic polecać innym, jeśli lubisz niezdrowo się odżywiać, to rób to nadal, ale nie polecaj innym.

maseło
maseło
4 lata temu
Reply to  Anonimowo

Dokładnie, skład „dobrego” masła a margaryny różni się diametralnie. W margarynie jest pełno substancji polepszających smak i zapach, dodatkowo emulgatory, stabilizatory, barwniki… Lista jest długa. Im mniej przetworzone, tym zdrowiej.

bubu
bubu
4 lata temu

jak kogoś nie stać na masło to zostaje margaryna ,my Polacy tylko narzekamy

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  bubu

Możesz używać i smalcu, nikt ci nie broni 😀 – na pewno zdrowszy od wszelkiej maści margaryn.

masło
masło
4 lata temu

Podrożało 🙁 odczuwalnie dla kieszeni nie tylko w Mławie niestety.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x