Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Za pięć lat musisz wymienić stary piec węglowy lub zapłacisz grzywnę


Stare piece węglowe o niskiej sprawności nie mieszczące się w klasach 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 (tzw. kopciuchy) będą mogły być eksploatowane do 31 grudnia 2022 r. Te spełniające wymagania dla klasy 3 lub 4 według tej normy, będą mogły funkcjonować do 31 grudnia 2027 r. Użytkownicy kominków, pieców, nagrzewnic mogą je eksploatować do 31 grudnia 2022 r., chyba, że osiągają one sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. lub zostaną wyposażone w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu. To najważniejsze dla mieszkańców konsekwencje planowanej uchwały antysmogowej. A wszystko to w celu ograniczenia szkodliwego oddziaływania groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza.


Samorząd Województwa Mazowieckiego rozpoczyna konsultacje z samorządami powiatów, miast, gmin i ich mieszkańcami tzw. uchwały antysmogowej. Planuje się, że uchwała wejdzie w życie 1 listopada 2017 r. A zatem wszystkie instalacje grzewcze, które będą instalowane od 1 listopada 2017 r. powinny spełniać wymagania rozporządzeń unijnych. Właściciele urządzeń zainstalowanych przed 1 listopada 2017 r. będą mieli czas na dostosowanie ich do nowych wymogów. Projekt uchwały zostanie poddany konsultacjom społecznym oraz opiniowaniu przez samorządy powiatowe i gminne.

Aby stan powietrza na Mazowszu mógł ulec poprawie, zdaniem ekspertów, konieczne jest wprowadzenie pewnego typu ograniczeń, co do jakości instalacji grzewczych, jak i spalanych w nich paliw. Rodzaje instalacji, których uchwała ma dotyczyć to w szczególności kotły, w których spalane są paliwa, dostarczające ciepło do kaloryferów w budynkach oraz ogrzewacze typu kominki, piece, nagrzewnice powietrza. Właściciele tych instalacji powinni móc wykazać, że ich piece spełniają określone w uchwale wymagania.

Na poziomie krajowym brak jest regulacji dotyczących jakości paliw stałych dopuszczonych do stosowania. Dlatego w projekcie uchwały wprowadzono ograniczenia, co do stosowania paliw stałych.

Na Mazowszu planuje się zakazać spalania: mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu 0-3 mm wynosi powyżej 15 proc. oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.

Ponadto projekt uchwały wprowadza rozwiązania techniczne dla kotłów, w których spalane są paliwa. Proponuje się dopuszczenie do eksploatacji instalacji, w których możliwie jest wyłącznie automatyczne podawanie paliwa. Uchwała dopuszcza także eksploatację instalacji dostarczających ciepło do systemu centralnego ogrzewania (w szczególności kotłów) pod warunkiem braku technicznych lub ekonomicznych możliwości podłączenia obiektu budowlanego do sieci ciepłowniczej centralnej lub sieci gazowej.

Uchwała nie wprowadza okresów obowiązywania ograniczeń i zakazów – mają one obowiązywać przez cały rok.

Zadania kontrolne będą prowadzone przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, straże gminne, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, policję, inspektorów nadzoru budowlanego. Sankcją karną stosowaną w przypadku naruszenia postanowień uchwały, określoną w ustawie Prawo ochrony środowiska, jest kara grzywny.

Mława od tego roku wspiera wymianę starych pieców grzewczych. Od 19 lipca, kiedy rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o udzielenie dotacji, wpłynęło ich ponad 70, podczas gdy środków w budżecie wystarczy dla około 20.

źródło: UMWM

red.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesio
Wiesio
4 lata temu

Wszystko fajnie, tylko skąd mam wziąć 10 tyś zł na nowy kocioł?

Mławiak
Mławiak
4 lata temu
Reply to  Wiesio

Są kotły c.o. 5 klasy 12-14 kW 3700 zł wystarczy poszukać dolnego palenia.

Vision
Vision
4 lata temu
Reply to  Mławiak

Chyba kolega Mławiak nie czytał tej uchwały, kocioł musi być z automatycznym podawaniem paliwa, nie dotyczy to tylko kotłów zgazowujących, ale do tego konieczny jest bufor ciepła. Poza tym jeśli ktoś ma przyłącze gazowe to nie będzie mógł zainstalować kotła na paliwo stałe.

Zybi
Zybi
2 lata temu
Reply to  Wiesio

Zmień pracę lub weź kredyt jak to ktoś kiedyś powiedział. A tak na poważnie to skąd weźmiesz na lekarzy jak zachorujesz od tych spalin?

kot
kot
4 lata temu

jest to w jakiś sposób słuszne, ale powinniśmy jeszcze instalować więcej paneli słonecznych, małych wiatraków przydomowych.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x