Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mława. Święto brygady, musztra paradna, piknik militarny, pokazy i koncerty


Tegoroczne uroczystości już przygotowywane przez setki osób będą podobne do wcześniejszych, ale nie zabraknie nowych elementów, które urozmaicą widowisko. Oficjalne uroczystości 78. rocznicy II wybuchu wojny światowej oraz Bitwy pod Mławą odbędą się w piątek, 25 sierpnia z udziałem kompanii honorowej oraz żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Bartoszycka Brygada będzie obchodziła w Mławie swoje coroczne święto!


Minister Obrony Narodowej z dniem 15 lipca 1995 roku polecił 20 Brygadzie Zmechanizowanej przyjąć dziedzictwo i z honorem kontynuować tradycje:

– 2 Dywizji Litewsko- Białoruskiej 1918-1920,
– 20 Dywizji Piechoty walczącej pod Mławą,
– przyjąć nazwę „BARTOSZYCKA” oraz imię Hetmana Wincentego Gosiewskiego
– doroczne święto obchodzić w dniu 3 września.

Wspólną decyzją dowódcy jednostki płk dypl. Janusza Wiatra oraz burmistrza Sławomira Kowalewskiego święto brygady w 2017 roku odbędzie się w Mławie.

Z tej okazji w piątek 25 sierpnia na mławskim rynku od godz. 17.00 odbędzie uroczysty Apel.

Na rynku oprócz kompanii honorowej, pocztów sztandarowych zobaczymy kilka pododdziałów wojska, orkiestrę garnizonową z Siedlec, razem około 200 żołnierzy.

Od godz. 10.00 będzie trwał piknik militarny na który już zapraszamy koneserów i pasjonatów wojskowych. Co zobaczymy na pikniku? AHS Kraba z Węgorzewa, czołg 2A5 Leopard z jednostki z Wesołej, czołg PT-91 Twardy z Braniewa, Skorpion 3, z Bartoszyc przyjedzie BWP – 1, BRDM – 1 Szakal, sekcja strzelców wyborowych, drużyna zmechanizowana.

Niebywałą atrakcją będzie pokaz musztry paradnej – to szczególna odmiana musztry opracowywana na potrzeby pokazów publicznych.

Inscenizacja nalotu bombowego na Mławę odbędzie się w tradycyjnej formule. Reżyserem tegorocznego widowiska jest Mariusz Tarnożek. W domu kultury odbyły się już pierwsze warsztaty.

Drugiego dnia obchodów również nie zabraknie atrakcji. Piknik Militarny będzie trwał od godzin porannych. Przy strefie gastronomicznej ustawiona zostanie scena gdzie od południa będą odbywały się koncerty. Poza mławskimi występami zobaczymy grupę dzieci z Klubu Wojskowego z Bartoszyc, które zaprezentują nam program żołnierski, a dorośli coverowy program zespołu The Shadows.

A po rekonstrukcji na scenie zaprezentuje się zespół historyczno – patriotyczny FORTECA. To formacja z ciekawym pomysłem na muzykę. Rockowo – metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowało się w docelowy przekaz. A nie jest on banalny. Początkowo grupa czerpała teksty z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej, tj.: K.K. Baczyński, W. Broniewski, czy F. Konarskiego, od kilku lat tworzą własne teksty. Historia okresu okupacji jest jedynym motywem ich twórczości.

FORTECA o sobie: „Nie chcemy, aby patriotyzm był pojmowany jedynie jako martyrologia, czy gra polityczna. Jesteśmy patriotami i chcemy poprzez swoją twórczość pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadziły do miejsca, w którym się teraz znajdujemy. Mamy nadzieję, że nasze utwory przybliżą Wam te losy. Patrzymy wstecz, ale także w przyszłość. To od nas, młodych ludzi zależy przyszłość naszej Ojczyzny, dlatego:
Nie pozwólmy Zapomnieć
Nie pozwólmy Przekłamać
Nie pozwólmy Powtórzyć”

Serdecznie zapraszamy na tegoroczne obchody wybuchu II wojny światowej. W nowej formule rekonstrukcyjnej odbędą się już dziesiąty raz.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x