Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Pochwała wyobraźni


Fot. pixabay


Na pierwszy rzut oka, wydawać by się mogło, że wyobraźnia to zdolność przydatna jedynie w naszym bardzo osobistym świecie. To jednak nie jest cała prawda. Bo czy wyposażeni w nią jesteśmy wszyscy? Tę kwestię pozostawić wypada badaczom złożoności ludzkiej natury. Jeżeli wierzyć mądrości ludowej, to można postawić tezę, że niektórzy jej nie posiadają, lub posiadają w stopniu niewystarczającym. Myślę, że wielokrotnie byliśmy świadkami, a może nawet stroną rozmowy podczas której padł zarzut „jesteś bez wyobraźni”. A może przeciwnie, niektórzy posiadają ją w nadmiarze i  ktoś powiedział nam, że mamy ją zbyt bujną? Na pewno wśród naszych znajomych możemy zetknąć się z osobami o wyobraźni bujnej, bogatej jak i ubogiej, którym sprawia trudność wyobrazić sobie lub wymyślić coś, co choć trochę odbiega od rzeczywistości.

Słownik PWN definiuje pojęcie wyobraźnia jako zdolność do tworzenia wyobrażeń twórczych, przewidywania, uzupełniania i odtwarzania oraz zdolność przedstawiania sobie zgodnie z własną wolą sytuacji, osób, przedmiotów, zjawisk, itp. nie widzianych dotąd.

W powszechnej świadomości ogromną wyobraźnię przypisujemy konstruktorom, wynalazcom, artystom i ogólnie dzieciom. To właśnie pośród nich nie jest czymś niestosownym rozmowa o rzeczach niezbyt realnych, wymyślonych, barwnych, czasem mrocznych. Nie chciałbym, żeby to, co za chwilę napiszę zabrzmiało jak totalna krytyka czasów obecnych. Oceniam jednak, że przed erą smartfonów dzieci miały więcej bodźców stymulujących jej rozwój. Mam tu na myśli przede wszystkim czytanie książek i „stare” gry i zabawy. To w twoich rękach i w głowie ożywiane były proste przedmioty przedmioty często codziennego użytku, a ty mogłeś zrobić z nimi wszystko, i wymyślać zdarzenia fantastyczne. Ot choćby taka gra w wyścigi kolarskie kapslami. Mistrzostwa świata w piłce nożnej z kartką papieru i zwykłą kostką do gry. Rozgrywanie takich meczów miało w sobie specyficzny klimat, musiałeś mieć choć odrobinę wyobraźni. Trudno to porównać do dzisiejszej gry w FIFĘ. Tu tylko klikasz, choć oczywiście, emocje są tu obecne.

Oczywiście dzieciństwo, to okres, który w życiu człowieka kiedyś się kończy i potem, już w dorosłym życiu sami decydujemy jak i czy używać będziemy naszej wyobraźni. Można snuć tu rozważania o różnych rodzajach wyobraźni, twórczej, odtwórczej, czynnej czy biernej.  Na pewno w sezonie wakacyjnym będziemy mieć możliwość zwiedzania ciekawych miejsc, może obcowania więcej niż na co dzień z kulturą i sztuką. I tu na pewno warto również naszą wyobraźnię uruchomić.  Jednak w rozpoczętym już sezonie wakacyjnym jest jeden bardzo ważny rodzaj wyobraźni. Wyobraźnia na drodze. Można by pewnie postawić nawet taką tezę, że przyczyną wszystkich wypadków jest brak dostatecznego przewidywania skutków swojego zachowania – a więc brak wyobraźni. To są skutki czasem naprawdę tragiczne. Jako ilustrację przywołam tu sprawę, w której niedawno w mławskim sądzie zapadł wyrok.

Młoda dziewczyna jadąc z prędkością zgodną z przepisami – jak tłumaczył oślepiona słońcem – na przejściu dla pieszych przejechała dwoje ludzi, z których  jedna poniosła śmierć. Takich przykładów nawet tylko z terenu naszego powiatu można by mnożyć. A więc: więcej wyobraźni w życiu i na pewno na drodze!

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x