Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Obowiązkowa opłata za radio i telewizję?


fot. Pixabay


Resort kultury ma już gotowy projekt dotyczący nowej ustawy abonamentowej. Składka na radio i telewizję ma być powszechna, wynosić maksymalnie 8 zł i być odprowadzana od PIT i KRUS – poinformował PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

„Projekt dotyczący systemowych zmian poboru opłaty abonamentowej jest już gotowy. W ciągu kilku najbliższych tygodni okaże się, czy będzie on wymagał notyfikacji w Komisji Europejskiej” – powiedział Lewandowski. Jak dodał, w najbliższym czasie resort kultury wdroży komunikat o pomocy publicznej dla mediów.

„To taka specjalna procedura, która dotyczy finansowania mediów ze środków publicznych w UE, w której zobowiązujemy się do tego, co to jest misja publiczna i na co mają dokładnie iść pieniądze z abonamentu. Ten komunikat powinien być wdrożony w ciągu kilku tygodniu i powinien ułatwić nam rozmowy z Unią w odniesieniu do notyfikacji” – mówił wiceszef MKiDN.

Nawiązując do zawartych w projekcie propozycji zmian Lewandowski poinformował, że opłata abonamentowa będzie to pomiędzy 6 a 8 zł od osoby doliczane co miesiąc do składki PIT lub KRUS (w zależności od tego w jakiej formie rozlicza się dana osoba).

„Składkę będzie odprowadzana co miesiąc podobnie jak to jest obecnie w przypadku składki zdrowotnej. Taki jest plan” – powiedział Lewandowski.

Zaznaczył jednocześnie, że ostateczna wartość miesięcznej opłaty będzie znana dopiero, gdy podliczona zostanie liczba osób zwolnionych z uiszczania tej opłaty. „W ramach pomocy publicznej, a za taką Unia uważa abonament radiowo-telewizyjny, możemy udzielić wszystkim państwowym mediom wsparcia nieprzekraczającego 3 mld zł rocznie. W związku z tym musimy ustalić stawkę na takim poziomie, żeby suma wpłat nie przekroczyła tej wartości” – tłumaczył.

Jak dodał środki te będą odprowadzane do funduszu, którym tak jak obecnie będzie zarządzała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i to ona będzie w dalszym ciągu rozdzielać pieniądze z abonamentu pomiędzy publiczne radio i telewizję.

Zgodnie z założeniami resortu kultury nowe przepisy miałyby wejść w życie od stycznia 2019 r.

mp/

źródło: www.kurier.pap.pl

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Survival
Survival
4 lata temu

kolejny podatek PLUS, Bravo Pisodemokracjo

kaba
kaba
4 lata temu

„W ramach pomocy publicznej, a za taką Unia uważa abonament radiowo-telewizyjny, możemy udzielić wszystkim państwowym mediom wsparcia nieprzekraczającego 3 mld zł rocznie.”
MOŻEMY nie znaczy MUSIMY

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu

Abonament płacą dorosłe osoby, ale bywa, że w rodzinie są 3 albo 4 osoby dorosłe pracujące, a więc w tych rodzinach abonament wzrośnie, ale” za to abonamentu nie będzie płaciła patologia i… kler

nieLubięPisU
nieLubięPisU
4 lata temu

Niech jeszcze opodatkują puszczanie bąków.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu

Super
rodzina 3-osobowa zapłaci od 16 – 24 zł miesięcznie, czyli rocznie od 216 do 288zł – drobiażdżek.
Dla porównania w tym roku abonament rtv wynosił za cały rok 245 zł,
jak z powyższego wynika faktycznie nastąpi „kolosalna Obniżka” abonamentu, no chyba, że liczy się tylko osoby dorosłe…

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x