Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Podyskutuj. Czy broń palna jest dla wszystkich?


Od pewnego czasu w Polsce podejmowana jest dyskusja, czy powinniśmy mieć prawo dostępu do broni palnej, tak jak mają Amerykanie, czy Szwajcarzy. A ilu mieszkańców naszego powiatu dysponuje bronią? Trudno tu o precyzyjne dane. Policja niestety nie prowadzi statystyki wydanych zezwoleń na posiadanie broni w rozbiciu na powiaty. Znane są jedyne dane zbiorcze z terenu województwa mazowieckiego. Wynika z nich, że w mazowieckim niecałe 28 osób na 10 tys. dorosłych posiada legalnie broń, choć liczba ta rośnie.


Broń łowiecka, sportowa, ochrony osobistej, czy wreszcie pamiątkowa i kolekcjonerska. Dziś na posiadanie broni palnej każdego z tych rodzajów (z wyjątkiem broni czarnoprochowej) konieczne jest  pozwolenie. Jest ono wydawane na konkretny cel, np. sportowy czy kolekcjonerski. Trzeba przejść badanie lekarskie, psychologiczne i sprawdzian na strzelnicy. Koszt samych opłat za procedurę i badania to grubo ponad 1 000 zł, a koszt broni zależy już tylko od jej rodzaju i zasobności naszej kieszeni. Może to być już np. pistolet za 500 zł, karabinek za 5 tys, czy wypasiony karabin za 15 tys.

Najtrudniej jest uzyskać pozwolenie na broń do ochrony osobistej. Należy tu wykazać „stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia” – co nie jest łatwe. Dlatego najczęstszą i cieszącą się największą popularnością ścieżką jest ubieganie się o pozwolenie na broń do celów sportowych. Wymaga to członkostwa w klubie strzeleckim i uzyskania tam patentu strzeleckiego oraz licencji strzeleckiej, które uprawniają do ubiegania się o pozwolenie na broń do celów sportowych. Jak już wspomnieliśmy, według danych KWP w Radomiu na Mazowszu w roku 2015 pozwolenie na broń miało 11364, a w 2016 – 11964 osoby.

W Mławie działa Klub Strzelectwa Sportowego „Kaliber”, zrzeszający około 100 osób posiadających oczywiście broń, nie są to jednak tylko osoby z naszego powiatu. Dni otwarte tegoż klubu zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem i to nie tylko samych mężczyzn. Często przychodzą „liznąć” strzelania całe rodziny, łącznie z kobietami. Wiceprezes klubu Zbigniew Głażewski o posiadaniu broni mówi krótko: „Gdy broń w domu, to mało jest amatorów cudzych jabłek.” Swoją tezę podpiera przykładami z własnego życia i doświadczenia, ale też historiami członków klubu.

Swobodny dostęp do broni ma swoich zwolenników, jak np. Wojciech Cejrowski czy Mariusz Max Kolonko. Postulują oni by odwrócić dzisiejszy stan. Jako podstawowe prawo ustanowić możliwość swobodnego posiadania broni i cofać je jedynie w uzasadnionym przypadku. Znany polski policjant Dariusz Loranty zauważa,  w krajach gdzie jest powszechny dostęp do broni, mamy do czynienia z mniejszą liczbą napadów z jej użyciem. Po prostu ich sprawcy obawiają się silnej obrony.

Przeciwnicy z kolei na ogół uważają, że społeczeństwo polskie nie dojrzało dostatecznie do rozsądnego korzystania z takiego prawa. Obawiają się zachowań prowadzących do tragicznych zdarzeń jak w Norwegii, Francji czy wreszcie w samym USA.

Oczywiście sam dostęp do broni, to jeszcze nie wszystko. Aby jej móc śmiało użyć w obronie życia, zdrowia czy mienia konieczna byłaby zmiana przepisów kodeksu karnego. I taką zapowiada minister Ziobro, proponując zniesienie kary za przekroczenie granic obrony koniecznej.  Od pewnego czasu zresztą łagodzone są rygory związane z bronią, np. można już przenosić broń sportową w taki sposób jak broń ochrony osobistej.  Czy zapowiadane zmiany to krok w kierunku swobodnego dostępu do broni? Podpisy pod petycją o wpisanie tej zasady do planowanej zmiany konstytucji RP zbiera Max Kolonko. A co Wy o tym sądzicie? Jesteście za, czy przeciw swobodnemu posiadaniu broni? Zapraszamy do zagłosowania w sondzie na stronie głównej portalu.

JK

Jako ciekawostkę można dodać, że na terenie Warszawy od 5 do 7 lipca, czyli w czasie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa, obowiązywać będzie zakaz noszenia broni przez osoby prywatne. Zakaz wynika z rozporządzenia wydanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka. Jego naruszenie stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą aresztu lub grzywny do 5 tys. zł.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
normals
normals
4 lata temu

Bardziej niebezpieczni są nieodpowiedzialni kierowcy pijani za kierownicą niż przeciętny Kowalski posiadacz broni

Populista
Populista
4 lata temu

Dostęp do broni bynajmniej nie ma bezpośredniego odbicia w liczbie przestępstw z ich użyciem. Proszę spojrzeć na statystyki z całego świata:comment image W Czechach gdzie dostęp do broni jest dużo łatwiejszy, zabójstw z użyciem broni jest mniej niż w Polsce. To samo w Szwajcarii. Proszę zwrócić uwagę że czarnoprochowa broń palna jest od lat dostępna w Polsce bez zezwolenia i nie było z jej użyciem żadnego spektakularnego przestępstwa. I nie mówimy tutaj o 17 wiecznych rusznicach, ale do tej kategorii należą również repliki 6 strzałowych rewolwerów z końca XIX wieku, które komfortem oddawania strzałów nie odbiegają wiele od współczesnej broni palnej.

Leszek Nowak
Leszek Nowak
4 lata temu

Ja osobiście chciałbym mieć broń, bo w kraju, gdzie wyczynianie różnych hec pod wpływem substancji chemicznie alternatywnych stało się dla wielu jeśli jeszcze nie religią, to na pewno sposobem na życie, nie czuję się bezpiecznie. Nieraz już przez takie „wpływowe” persony byłem zaczepiany – na przykład gdy o 4.00 rano szedłem na autobus, by dotrzeć na uczelnię, a owe persony wracały dopiero do domów z różnych spirytualnych imprez. Ja akurat miałem szczęście i na spotkaniach z nimi nie ucierpiałem, ale wiele innych osób – jak np. przechodzień z Grzebskiego – tyle szczęścia już nie miało. Chciałbym więc mieć broń. Jednak z drugiej strony, jeśli dać broń do ręki owym „wpływowym” osobom (które często – jak bohaterowie Ewangelii – nie wiedzą, co czynią), zrobi nam się rzeź na ulicach i w ogóle strach będzie wyjść z domu. Z dwojga złego więc wolę, by utrzymać obecny stan prawny.

Troglo
Troglo
4 lata temu

Proste pytanie, dlaczego Szwajcarii nikt nigdy nie najechał? Tak każdy dorosły mężczyzna ma w domu broń i odbywa szkolenia dwa razy w roku, nie potrzeba żadnych obcych armii okupujących teren żeby czuć się bezpiecznie. Polska jest jednym z najbardziej rozbrojonych krajów na świecie, na 100 mieszkańców przypada 1,3 szt. broni. Prawo do broni winno być zapisane w konstytucji jak to kiedyś było.

Anonimowo
Anonimowo
4 lata temu
Reply to  Troglo

Nie tylko z tego powodu, ze w domu każdy ma broń. W wojnie szacuje się koszty. Nie jest opłacalne zdobywanie małego, górzystego kraju. Poza tym od lat mieściły i mieszczą się tam instytucje finansowe a prowadząc wojnę trzeba miec do nich dostęp. Dotyczy to wszystkich stron konfliktu.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x