Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

PKP nie zmodernizuje dworca w Mławie?


Czy istniejący budynek dworca PKP Mława Miasto zostanie zmodernizowany, czy może rozebrany i pobiegnie tędy przedłużenie Alei św. Wojciecha? Ważą się losy ostatecznej koncepcji i trwają rozmowy w tej sprawie.


Stan obecny wszyscy mieszkańcy miasta, a sądzę, że również korzystający z tej stacji przejezdni goście doskonale znają i trudno nazwać go wygodnym, funkcjonalnym, czy bezpiecznym. Dziś istniejący budynek dworca Mława Miasto jest znacznie oddalony od peronów. Nie ma więc mowy, żeby spokojnie poczekać sobie w poczekalni, a kupno biletu i przejście z budynku dworca na peron w kierunku Warszawy to cała wyprawa, pasażer ma do pokonania wiadukt, zdarzało się również, że z nie działającą windą.

PKP od dłuższego już czasu zapowiada i podejmuje działania związane z modernizacją dworców kolejowych. Wśród dworców które mają być modernizowane na linii 9 na odcinku Warszawa Wschodnia – Gdynia Główna Osobowa znalazła się również Mława Miasto. PKP zakłada finansowanie inwestycji ze środków unijnych, a więc kończyłyby się one do roku 2023. Równocześnie PKP prowadzi rozmowy w sprawie przekazywania na rzecz samorządów nieruchomości i obiektów, które spółka uznaje za możliwe do przekazania. Takie rozmowy trwają również z Miastem Mława.

– Dworzec Mława Miasto planowany jest do nieodpłatnego przekazania na rzecz samorządu na cele związane z transportem. W przypadku przejęcia obiektu przez samorząd, dworzec zostanie wyłączony z planów inwestycyjnych PKP S.A. Obecnie trwają podziały geodezyjne nieruchomości, na której znajduje się dworzec. Planujemy, że obiekt zostanie przekazany samorządowi w przyszłym roku. Istnieje możliwość wyburzenia obiektu przez samorząd, pod warunkiem, że w planowanym centrum komunikacyjnym zostaną zachowane funkcje transportowe – informuje Aleksandra Grzelak z Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Promocji PKP S.A.

Tymczasem mławski ratusz już od ponad dziesięciu  lat zmaga się z wypracowaniem realnej koncepcji budowy tzw. dworca zintegrowanego. W grudniu ubiegłego roku zlecił opracowanie analizy w zakresie wyboru modelu prawnego dla przedsięwzięcia budowa zintegrowanego dworca wraz z centrum handlowo usługowym w okolicy peronów przystanku Mława Miasto. W budżecie miasta już znalazła się budowa Alei św. Wojciecha, biegnącej wzdłuż torów kolejowych w stronę ulicy Kościuszki. Na tę inwestycję miasto starało się pozyskać środki unijne, jak dotąd bezskutecznie. Budowa jednak ruszy, przeznaczono na nią środki własne. Burmistrz Sławomir Kowalewski podczas ostatniej sesji rady miasta zapowiedział również możliwość przedłużenia tej drogi w kierunku obecnej „siódemki”. Ta zapowiedź oznacza, że realne jest przejęcie nieruchomości z budynkiem dworca od PKP.

Ponieważ do dziś nie są znane szczegółowe plany ewentualnej modernizacji dworca przez PKP, ani szczegółowa koncepcja dworca zintegrowanego trudno jest powiedzieć, która koncepcja byłaby dla pasażerów a także mieszkańców bardziej korzystna. Na pewno jednak koszty modernizacji dworca poniosłaby PKP. Koszt budowy dworca zintegrowanego, nawet jeżeli powstałby w praktykowanej ostatnio formule partnerstwa publiczno – prywatnego również poniesie miasto, wnosząc atrakcyjne bądź co bądź tereny inwestycyjne. Choć ostateczne rozstrzygnięcie kwestii koncepcji dworca Mława Miasto jest już bardzo blisko, to musimy jeszcze trochę poczekać na ostateczne decyzje miasta i PKP.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
14 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu

To jest ostatnia szansa dla Mławy. Dworzec niedaleko centrum zamiast na rubieżach podniósłby rangę miasta. I oczywiście dworzec powstałby na koszt PKP przy peronach. Pociągi pospieszne i ex PKP Intercity mogą zatrzymywać się na MM ale jest jeden warunek: prawdziwa poczekalnia przy peronach. To standard w usłudze PKP IC. Obecnie PKP Intercity nie może sobie pozwolić na taki standard jak na MM. To zraziłoby do podróżowania z IC. Dlatego właśnie pociągi tego przewoźnika nie zatrzymują się na MM. Jeśli będą biletomaty to PKP będzie miało wymówkę aby nie budować przyzwoitej poczekalni dworcowej z kasą biletową. Tak, czynna kasa powoduje że budynek nie jest dewastowany. A więc pod rozwagę panie i panowie radni: co wolicie drogę dla dewelopera na koszt Mławian czy dworzec dla Mławian ale na koszt PKP. Czyżbyście nie chcieli żeby wykształceni Mławianie mogli dojeżdżać do pracy w Warszawie w 1 godzinę i płacili podatki w Mławie. Czy wolicie żeby tak jak do tej opuszczali na zawsze Mławę, bo nie każdy z wykształceniem wyższym chce pracować całe życie na taśmie produkcyjnej w fabryce. Patrzcie na Łódź ta sama odległość do Warszawy a ludzie dojeżdżają codziennie i nieźle na tym wychodzą. Dlaczego Mławianom miałby się to nie udać. Ale trzeba chcieć działać panie burmistrzu, zamiast się uśmiechać i kłamać.

Zonk
Zonk
5 lata temu

Mława to miasto coraz bardziej absurdalne

Raiden
Raiden
5 lata temu

Dworzec zintegrowany to nic innego niz Centrum Handlowe z mala kasa biletowa, wiatami dla autobusow i busow. Al sw.W. zas bedzie droga dla miejscowego dewelopera wybudowana za miejskie pieniadze. Oto cala sztuczka.

Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu
Reply to  Raiden

W kwestii mieszkań, jest taka plotka w UM, ze miejscowi notable zakupili mieszkania w intratnej lokalizacji i korzystnej cenie w centrum miasta.

niezależny
niezależny
5 lata temu

ale za to będziemy mięli nowy zegar na ratuszu :p

Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu
Reply to  niezależny

I wielką pieczarkę w parku 🙂

wesoła nuta
wesoła nuta
5 lata temu
Reply to  Anonimowo

oraz dedykowaną piosenkę o Mławie w wykonaniu Megitzy!

Obserwator
Obserwator
5 lata temu
Reply to  wesoła nuta

Oraz Skwer Parkowy przy ul. Dworcowej inny niz ten na ktory glosowali mieszkancy

Żaba
Żaba
5 lata temu
Reply to  Obserwator

a także superaśną oczyszczalnię ścieków i jak na razie najdłuższy kontrakt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w kraju 😎

Marek
Marek
5 lata temu
Reply to  Żaba

Czyli jesteśmy wyjątkowi. Oczywiście pieczara to najbardziej ogórkowy ze wszystkich tematów 🙂

Żaba
Żaba
5 lata temu
Reply to  Marek

moim zdaniem najbardziej ogórkowy byłby temat o małosolnych 🙂 Małe rzeczy potrafią być wyjątkowe jak my, jak cała Mława, zależy jak na to spojrzeć. Miłego dnia 🙂

vision
vision
5 lata temu

Uwzględniając odległość dworca od peronów należy rozebrać ten budynek i zainstalować na peronach biletomaty.
Co do dworca zintegrowanego to pomysł kompletnie nie zrozumiały, co tam będzie się zatrzymywać? Pociągi Intercity zostaną na Wólce, a autobusom dalekobieżnym czasowo nie będzie opłacać się wjeżdżać w głąb miasta. Pozostają jedynie autobusowe połączenia lokalne, których jest coraz mniej oraz pociągi KM. Może jakaś polemika w tej kwestii?

kot
kot
5 lata temu
Reply to  vision

biletomaty, i …za przeproszeniem …kibel!

potrzeba
potrzeba
5 lata temu
Reply to  kot

jak przypili to za słup! (słuszna uwaga)

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x