Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Niedziałki. Pamięć o „Puszczyku” i jego żołnierzach trwa


5 lipca 2017 minęło 64 lata od tragicznego dnia, gdy siedmioosobowy oddział Wacława Grabowskiego „Puszczyka” stoczył swoją ostatnią walkę z 1300 osobowymi siłami komunistycznej bezpieki, w zagubionej wśród lasów miejscowości Niedziałki. I jak co roku przy ustawionym tam obelisku, licznie zjawili się ci, którzy pamięć o Żołnierzach Wyklętych i „Puszczyku” chcą pielęgnować.  


Uroczystości rozpoczęła msza św. polowa odprawiona przez ks. Krzysztofa Szwejkowskiego proboszcza parafii św. Mikołaja w Lipowcu Kościelnym. W imieniu organizatorów przybyłych gości powitał wójt gminy Lipowiec Kościelny Jarosław Goschorski. Pomimo, że miejscowość Niedziałki administracyjnie przynależy do powiatu żuromińskiego i gminy Kuczbork-Osada, to właśnie gmina Lipowiec Kościelny w sposób szczególny opiekuje się i dba o to miejsce pamięci.

Do zebranych przemówił wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk. Podkreślił, że działania Instytutu związane z poszukiwaniem miejsca pochówku szczątków oddziału „Puszczyka” będą kontynuowane. Zaakcentował, że wierzy w to, że w nieodległej przyszłości uda się spotkać na uroczystości symbolicznego pochówku szczątków poległych w Niedziałkach żołnierzy niepodległościowego Podziemia. W późniejszej rozmowie z Codziennikiem Mławskim doprecyzował, że działania poszukiwawcze wznowione zostaną w przyszłym roku.

Głos zabrał również prof. Ryszard Juszkiewicz, który przypomniał m.in. przeprowadzone w dużym zakresie, choć bezskuteczne poszukiwania szczątków żołnierzy „Puszczyka” przeprowadzone na dziedzińcu dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Mławie.  W imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odczytany został list okolicznościowy oraz wręczone medale „Pro Patria”. To wyróżnienie otrzymali Krystyna Wydra i Olga Grabowska prezes Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego, stryjeczna wnuczka Wacława Grabowskiego „Puszczyka”. Pamięć żołnierzy tu poległych, a także wszystkich, którzy oddali życie za Ojczyznę, zebrani uczcili Apelem Poległych i złożeniem kwiatów pod pomnikiem. W koncercie pieśni patriotycznych wystąpił chór z klubu seniora Gorące Serca z Lipowca Kościelnego. Integralną częścią uroczystości stała się  inscenizacja obławy i ostatniej walki oddziału „Puszczyka” przygotowana przez  Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich imienia Hetmana Lwa Sapiehy i Grupę Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy.

W walce pod Niedziałkami polegli:

Władysław Grabowski „Puszczyk”

Piotr Grzybowski „Jastrząb” ze wsi Mosaki Rukle, gm. Krasne, pow. Maków Mazowiecki (rolnik, żołnierz NZW),
Henryk Barwiński „August” z Krępy, gm. Turza Mała (kolega Puszczyka, z zawodu leśnik, żołnierz AK),

Lucjan Krępski „Rekin” z Sosnowa, gm. Bartołdy, pow. Ciechanów (rolnik, żołnierz NZW),

Antoni Tomczak „Malutki” z Dąbku, gm. Stupsk (rolnik, uczestnik wojny obronnej w 1939 r., żołnierz ZWZ-AK).

W szpitalu w Mławie zmarli z ran

Feliks Gutkowski „Gutek” z Krępy (żołnierz AK-ROAK, z zawodu listonosz),

Kazimierz Żmijewski „Jan” ze wsi Pszczółki, gm. Grudusk (rolnik, uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz ZWZ-AK).

W lutym 1953 r. zmarł z wycieńczenia

Władysław Barwiński „Sowa” z Krępy, gm. Turza Mała (leśnik, żołnierz ZWZ-AK od połowy 1940 r.).

Pomoc udzielaną partyzantom przypłaciła śmiercią również Marianna Jeziorska ps. „Grześ”.

Organizatorami tegorocznych obchodów w Osadzie Niedziałki byli Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowy Związek Żołnierzy AK Obwód w Mławie, Gmina Lipowiec Kościelny oraz Stowarzyszenie Historyczne Mazowsza Północnego.

JK

« 1 z 4 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
pit
pit
6 lata temu

Cześć i Chwała Bohaterom ! Pamiętamy .

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x