Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Musisz mieć tabliczkę z numerem budynku i skrzynkę pocztową


Urząd miasta przypomina właścicielom nieruchomości o obowiązku zamontowania na frontowej ścianie budynku tabliczki z numerem nieruchomości. Drugim obowiązkiem jest posiadanie i umieszczenie w dostępnym miejscu skrzynki pocztowej.


Otrzymujemy sygnały od przedstawicieli firm kurierskich, że na wielu nieruchomościach w Mławie brakuje numerów porządkowych budynków oraz skrzynek pocztowych na ogrodzeniach. Problem istnieje, mimo upomnień stosowanych przez Straż Miejską. Dlatego przypominamy, że brak numeru jest wykroczeniem i może skutkować mandatem do 250 zł. Niezamontowanie w dostępnym miejscu skrzynki na listy może kosztować właściciela domu nawet 10 tys. zł!

Zgodnie z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne z 17 maja 1989 r.,  tabliczka powinna być zamontowana na ścianie frontowej budynku w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu numeru nieruchomości. Poza liczbą porządkową powinna zawierać także nazwę ulicy lub placu. Art. 47 b pkt 4 przytaczanej ustawy mówi, że w przypadku, gdy budynek jest położony w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem trzeba umieścić także na ogrodzeniu.

Brak tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości jest odnotowany także jako wykroczenie przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu w Kodeksie wykroczeń. Zgodnie z zawartą w art. 64. informacją, może skutkować karą grzywny do 250 zł. Przepisy kodeksu wykroczeń wskazują również konieczność oświetlenia numeru domu. Nie dopełnienie tego obowiązku skutkuje taką sama karą, jak brak numeru na budynku.
Architekt miejski opracował wzór mławskiej tabliczki z numerem porządkowym budynku. Na białym polu znajduje się duży, wyraźny numer, nad nim nazwa ulicy lub placu. Pod numerem, na granatowym pasku – nazwa osiedla. Prototyp mławskiej tabliczki wisi na frontowej ścianie ratusza. Zachęcamy mieszkańców do wykonywania oznaczeń nieruchomości zgodnie z przedstawionym wzorem.

Wraz z początkiem stycznia 2013 roku znowelizowana została ustawa Prawo pocztowe, w której jest mowa o obowiązku posiadania i umieszczenia skrzynki pocztowej przez odbiorców korespondencji. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu lub współwłaścicielu nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny. Skrzynka pocztowa musi być umieszczona przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnodostępnej części nieruchomości, np. na bramce wejściowej do posesji lub ogrodzeniu, tak aby kurier lub listonosz mógł zostawić przesyłkę także pod nieobecność lokatorów. Brak skrzynki pocztowej może skutkować np. nieodebraniem korespondencji urzędowej w wyznaczonym terminie. Adresat przesyłki, który nie ma skrzynki pocztowej, nie może domagać się przywrócenia terminu, ponieważ nie ma możliwości podważenia prawidłowości doręczenia powiadomienia o przesyłce.

Ustawa reguluje także rozmiary skrzynek. Ich wielkość powinna  umożliwiać umieszczenie wewnątrz przesyłki listowej o wymiarach 229mm x324mm, o łącznej grubości co najmniej 6cm. Skrzynka musi posiadać odpowiednich rozmiarów  otwór wrzutowy:
•    nie mniej niż 325mm i nie więcej niż 400mm w przypadku skrzynek, w których przesyłki listowe umieszczane są dłuższą krawędzią przesyłki,
•    nie mniej niż 230mm i nie więcej niż 280mm w przypadku skrzynek, w których przesyłki listowe umieszczane są krótszą krawędzią przesyłki.
Brak skrzynki może skutkować karą finansową. Osoba, która nie dopełni swoich obowiązków, a jest zobowiązana do zamontowania i posiadania skrzynki oddawczej, zgodnie z  Art.127 ustawy Prawo pocztowe, może liczyć się z grzywną od 50 złotych  do 10.000 złotych. Karę określa prezes  UKE, biorąc pod uwagę szkodliwość czynu.

źródło: UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Jasiek
Jasiek
3 lata temu

Slyszalem wlasnie, ze trzeba mieć obowiazkowo skrzynkę na listy i numer na dom. Ale tych obowiązków i przepisów. Mogę polecić taki sklep co ma i tabliczki i skrzynki.[wymoderowano] ja kupiłem fajną skrzynkę

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x