Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Krewni kompozytora Victora Younga w Mławie


Krewni słynnego amerykańskiego kompozytora Victora Younga, który swoje dzieciństwo spędził w Mławie, odwiedzili nasze miasto w poszukiwaniu śladów przodków. Towarzyszyli im pianista jazzowy i kompozytor, a także wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu związany również z Uniwersytetem Zielonogórskim – Kuba Stankiewicz oraz Ewa Banaś – prezes fundacji ProArt.


Do Mławy przyjechały wnuczki siostry Victora Younga, Elisa Hill-Holm i Victoria Fromberg Davis,  mąż drugiej z nich – Steve Davis oraz ich dzieci – córka Allie i syn Andrew. Goście z Los Angeles zwiedzili cmentarz żydowski przy ul. Warszawskiej oraz ulicę Browarną, gdzie przed II wojną światową mieścił się browar należący do przodków Victora Younga – małżeństwa Segał. Dzieje tych miejsc przybliżyli im mławski kolekcjoner i miłośnik historii Jarosław Janiszewski oraz Rzecznik Prasowa Urzędu Miasta Mława Magdalena Grzywacz. Kopię aktu urodzenia jednego z mławskich przodków Younga przekazała Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Marzena Lipińska.

W ratuszu z Amerykanami spotkał się Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Rozmawiał z gośćmi m.in. o mławskich korzeniach Victora Younga oraz innych słynnych osobach, które się tu urodziły lub mieszkały, m.in. o kompozytorce Tekli Bądarzewskiej, lekarce Annie Tomaszewicz-Dobrskiej i malarce Sarze Lipskiej. Przekazał niektóre z ciekawostek na temat Mławy i opowiedział o kilku jej honorowych obywatelach: Ignacym Mościckim, Janie Pawle II i Lechu Wałęsie. Był pod wrażeniem tego, że krewni Victora Younga przemierzyli wiele tysięcy kilometrów, by w Mławie szukać śladów po swym słynnym przodku.

Amerykanom wyjątkowo podobał się zabytkowy park mławski. Pozowali do zdjęć na tle Dębu Niepodległości, przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, później także przy Mławskiej Skrzyni Czasu.  Odwiedzili Miejski Dom Kultury, gdzie spotkali się z Dyrektor placówki Katarzyną Kaszubą i Dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie Wilhelmem Taraszkiewiczem. Wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób można przybliżyć mławianom i Polakom osobę Victora Younga. Przedstawili gościom pomysł festivalu twórczości kompozytora, na dofinansowanie którego Fundacja ProArt wspólnie z Miejskim Domem Kultury w Mławie, przy wsparciu Burmistrza Miasta Mława i dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej w Mławie, złożyli w ubiegłym roku wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo że nie zyskał on wsparcia ministerstwa, pomysł uznano za bardzo interesując, wart tego, by ponownie próbować go zrealizować.

Victor Young (ok. 1900-1956) był amerykańskim kompozytorem muzyki filmowej. Dzieciństwo spędził w Polsce, zwłaszcza w Mławie, skąd wywodzili się jego przodkowie. Ukończył Konserwatorium Warszawskie. Był jednym z najwybitniejszych i najbardziej płodnych twórców amerykańskiej muzyki filmowej. Aż 22 razy nominowano go do Nagrody Akademii. Oscara otrzymał dopiero pośmiertnie, za „W 80 dni dookoła świata” (1956). Na swoim koncie ma muzykę m.in. do tak słynnych obrazów, jak „Jeździec znikąd” czy „Komu bije dzwon”.

źródło i fot.:UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x