Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Akt oskarżenia przeciw byłemu proboszczowi ze Szreńska skierowany do sądu


Prokuratura Rejonowa w Płońsku zakończyła prowadzone od  prawie roku postępowanie przeciwko byłemu proboszczowi parafii Szreńsk, ks. Piotrowi B. Postępowanie zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Mławie. Ksiądz został oskarżony o dopuszczenie się innych czynności seksualnych wobec dwóch nieletnich (poniżej 15-go roku życia) wówczas dziewcząt, podczas sprawowania funkcji proboszcza w Skępem oraz w Szreńsku. Oskarżony nie przyznaje się do winy.

KSP Mława nabór

– W przypadku pierwszej nieletniej, sprawa dotyczy 2003 roku oraz lat 2008 – 2011. W przypadku drugiej, okresu od sierpnia 2015 do maja 2016 r.,  gdzie oskarżony, w krótkich odstępach czasu, z góry powziętym zamiarem, nadużywając zaufania z racji zawodu i pozycji, dopuścił się zarówno wobec pierwszej jak i drugiej małoletniej innych czynności seksualnych, przy czym wobec tej drugiej – wielokrotnie.  Jest to przestępstwo z art. 199 par. 3 KK w zbiegu z art. 200 par.1 KK i takie właśnie zarzuty zostały postawione – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Płocku, Iwona Śmigielska-Kowalska.

 

– Zarówno w Skępem jak i w Szreńsku rodzice nieletnich angażowali się w działalność w parafii i pozostawali w bliskich kontaktach z księdzem, stąd bliższa znajomość z nieletnimi. W akcie oskarżenia zawarty jest szczegółowy opis zachowań oskarżonego, ze względu jednak na dobro osób uczestniczących w tej sprawie nie chcemy go ujawniać. W przypadku Szreńska zabezpieczono telefony, gdzie zachowała się treść  wiadomości tekstowych wymienianych z nieletnią. Obydwie nieletnie były badane przez biegłych, którzy nie stwierdzili zaburzeń  postrzegania, zapamiętywania i powtarzania. Również oskarżony badany był psychiatrycznie, posiada zdolność do czynności prawnych i może odpowiadać za swoje czyny. Zarówno obrońca jak i oskarżony zapoznał się z aktami,  nie zaprzecza bliskiej znajomości z nieletnimi, nie przyznaje się jednak do zarzucanych czynów  – dodaje prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska.

Kiedy sprawa trafi na wokandę, trudno na razie powiedzieć. Należy jednak przypuszczać, że nie wcześniej jak za kilka miesięcy. Prawdopodobny jest też scenariusz, że mławski sąd, z racji tej, że ksiądz Piotr B. pochodzi z Mławy, tu mieszka jego rodzina, nie będzie chciał tej sprawy prowadzić.

JK

Sprawa księdza Piotra B. ma swój początek w czerwcu 2016 r., kiedy to sam zgłosił się do Biskupa Płockiego i przyznał się do czynów niemoralnych z osobą niepełnoletnią. Biskup 21 czerwca 2016 roku odwołał go z funkcji proboszcza w Szreńsku i zawiesił we wszystkich funkcjach duszpasterskich.

30 czerwca rodzice nieletniej z parafii Szreńsk złożyli zawiadomienie do prokuratury, wnosząc jednocześnie o wyłączenie prokuratury mławskiej.

Sprawa trafiła do  prokuratury płońskiej, która 15 lipca 2016 wszczęła postępowanie. Tu  zgłosiła się jeszcze jedna osoba, która była molestowana przez oskarżonego. W tym czasie ks. Piotr B. przebywał w Szczecinie.

Tam właśnie 16 grudnia 2016 usłyszał zarzuty dotyczące dopuszczenia się innych czynności seksualnych wobec dwóch osób nieletnich. Na wniosek prokuratury ks. Piotr B. został w grudniu 2016 tymczasowo aresztowany i przebywa w areszcie w Szczecinie, w tym czasowo na oddziale szpitalnym.

26 czerwca oskarżony został zapoznany z aktami sprawy.

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

15 - liczba komentarzy w artykule "Akt oskarżenia przeciw byłemu proboszczowi ze Szreńska skierowany do sądu"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Zadziwiony
Gość

Jak to Sąd może nie chcieć prowadzić sprawy?
To Sąd może tak sobie wybierać co chce , a czego nie chce prowadzić?
Zadaniem Sądu jest chyba niezależne i uczciwe wydanie wyroku w tej sprawi–czy ksiądz Piotr.B jet ulepiony z innej gliny??? Pospolitego złodzieja z Mławy osądzą , a księdza już nie??
Czegoś tutaj nie rozumiem ???
Proszę o wyjaśnienie tej kwestii!!!!

JHM
Gość

Ileż plugastwa w tych komentarzach, jak ochoczo zabija się oszczerstwem człowieka a nawet grupę ludzi czyli duchowieństwo chociaż wyrok jeszcze nie zapadł.Warto zwrócić uwagę na zdanie z artykułu „Obydwie nieletnie były badane przez biegłych, którzy nie stwierdzili zaburzeń postrzegania, zapamiętywania i powtarzania” Nadto jak można dawać wiarę płockiej skorumpowanej prokuraturze, która po zabójstwie powiedziała „lepiej sprawy nie drążyć bo więcej osób zginie” i umorzyła śledztwo

Il

Kill
Gość

fakt jest taki że 80 % tych batmanów ma coś na swoim koncie. Począwszy od dzieci, nastolatek skończywszy na gosposiach w rezultacie potomstwie. W Boga wierzyłem i wierzył będę ale do kiecaja nie miałem nigdy nic…….. nawet szacunku. Kasę wyłudzać wiedzą jak i nic więcej.

wpDiscuz