Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Akt oskarżenia przeciw byłemu proboszczowi ze Szreńska skierowany do sądu


Prokuratura Rejonowa w Płońsku zakończyła prowadzone od  prawie roku postępowanie przeciwko byłemu proboszczowi parafii Szreńsk, ks. Piotrowi B. Postępowanie zakończyło się skierowaniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w Mławie. Ksiądz został oskarżony o dopuszczenie się innych czynności seksualnych wobec dwóch nieletnich (poniżej 15-go roku życia) wówczas dziewcząt, podczas sprawowania funkcji proboszcza w Skępem oraz w Szreńsku. Oskarżony nie przyznaje się do winy.


– W przypadku pierwszej nieletniej, sprawa dotyczy 2003 roku oraz lat 2008 – 2011. W przypadku drugiej, okresu od sierpnia 2015 do maja 2016 r.,  gdzie oskarżony, w krótkich odstępach czasu, z góry powziętym zamiarem, nadużywając zaufania z racji zawodu i pozycji, dopuścił się zarówno wobec pierwszej jak i drugiej małoletniej innych czynności seksualnych, przy czym wobec tej drugiej – wielokrotnie.  Jest to przestępstwo z art. 199 par. 3 KK w zbiegu z art. 200 par.1 KK i takie właśnie zarzuty zostały postawione – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Płocku, Iwona Śmigielska-Kowalska.

 

– Zarówno w Skępem jak i w Szreńsku rodzice nieletnich angażowali się w działalność w parafii i pozostawali w bliskich kontaktach z księdzem, stąd bliższa znajomość z nieletnimi. W akcie oskarżenia zawarty jest szczegółowy opis zachowań oskarżonego, ze względu jednak na dobro osób uczestniczących w tej sprawie nie chcemy go ujawniać. W przypadku Szreńska zabezpieczono telefony, gdzie zachowała się treść  wiadomości tekstowych wymienianych z nieletnią. Obydwie nieletnie były badane przez biegłych, którzy nie stwierdzili zaburzeń  postrzegania, zapamiętywania i powtarzania. Również oskarżony badany był psychiatrycznie, posiada zdolność do czynności prawnych i może odpowiadać za swoje czyny. Zarówno obrońca jak i oskarżony zapoznał się z aktami,  nie zaprzecza bliskiej znajomości z nieletnimi, nie przyznaje się jednak do zarzucanych czynów  – dodaje prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska.

Kiedy sprawa trafi na wokandę, trudno na razie powiedzieć. Należy jednak przypuszczać, że nie wcześniej jak za kilka miesięcy. Prawdopodobny jest też scenariusz, że mławski sąd, z racji tej, że ksiądz Piotr B. pochodzi z Mławy, tu mieszka jego rodzina, nie będzie chciał tej sprawy prowadzić.

JK

Sprawa księdza Piotra B. ma swój początek w czerwcu 2016 r., kiedy to sam zgłosił się do Biskupa Płockiego i przyznał się do czynów niemoralnych z osobą niepełnoletnią. Biskup 21 czerwca 2016 roku odwołał go z funkcji proboszcza w Szreńsku i zawiesił we wszystkich funkcjach duszpasterskich.

30 czerwca rodzice nieletniej z parafii Szreńsk złożyli zawiadomienie do prokuratury, wnosząc jednocześnie o wyłączenie prokuratury mławskiej.

Sprawa trafiła do  prokuratury płońskiej, która 15 lipca 2016 wszczęła postępowanie. Tu  zgłosiła się jeszcze jedna osoba, która była molestowana przez oskarżonego. W tym czasie ks. Piotr B. przebywał w Szczecinie.

Tam właśnie 16 grudnia 2016 usłyszał zarzuty dotyczące dopuszczenia się innych czynności seksualnych wobec dwóch osób nieletnich. Na wniosek prokuratury ks. Piotr B. został w grudniu 2016 tymczasowo aresztowany i przebywa w areszcie w Szczecinie, w tym czasowo na oddziale szpitalnym.

26 czerwca oskarżony został zapoznany z aktami sprawy.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
15 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Zadziwiony
Zadziwiony
7 lata temu

Jak to Sąd może nie chcieć prowadzić sprawy?
To Sąd może tak sobie wybierać co chce , a czego nie chce prowadzić?
Zadaniem Sądu jest chyba niezależne i uczciwe wydanie wyroku w tej sprawi–czy ksiądz Piotr.B jet ulepiony z innej gliny??? Pospolitego złodzieja z Mławy osądzą , a księdza już nie??
Czegoś tutaj nie rozumiem ???
Proszę o wyjaśnienie tej kwestii!!!!

JHM
JHM
7 lata temu

Ileż plugastwa w tych komentarzach, jak ochoczo zabija się oszczerstwem człowieka a nawet grupę ludzi czyli duchowieństwo chociaż wyrok jeszcze nie zapadł.Warto zwrócić uwagę na zdanie z artykułu „Obydwie nieletnie były badane przez biegłych, którzy nie stwierdzili zaburzeń postrzegania, zapamiętywania i powtarzania” Nadto jak można dawać wiarę płockiej skorumpowanej prokuraturze, która po zabójstwie powiedziała „lepiej sprawy nie drążyć bo więcej osób zginie” i umorzyła śledztwo

Il

Kill
Kill
7 lata temu

fakt jest taki że 80 % tych batmanów ma coś na swoim koncie. Począwszy od dzieci, nastolatek skończywszy na gosposiach w rezultacie potomstwie. W Boga wierzyłem i wierzył będę ale do kiecaja nie miałem nigdy nic…….. nawet szacunku. Kasę wyłudzać wiedzą jak i nic więcej.

Mława
Mława
7 lata temu

30 lat jest księdzem i ma znajomości… ona ma 15 lat. Jak myślicie komu uwierzą? Koledzy z Mławy pomogą po cichu!

Murarz
Murarz
7 lata temu

Na takich „Panów” tylko dwie cegły szamotowe zadziałają – jeden plask i do końca życia sopranem śpiewa, a i po głowie głupoty nie chodzą…

Mławianka
Mławianka
7 lata temu

Wstyd dla całej rodziny, miasta i kapłaństwa. Zwyrodnialec 🙁

Adam
Adam
7 lata temu

Myślę że zostanie dobrze osadzony znam go i wiem że ten człowiek nie nadaje się na ksiedza

z bliska
z bliska
7 lata temu

z kogo ksiądz robi debila z siebie czy z ludzi, przyznał się a teraz co zapomniał o tym

Kazo
Kazo
7 lata temu
Reply to  z bliska

Z Ciebie na pewno nie robi, bo kompletny z Ciebie debil z bliska

z bliska
z bliska
7 lata temu
Reply to  Kazo

Kazo już ci pisałem przestań robić ze mnie DEBILA I IDIOTĘ jak sam nim jesteś, z takimi śmieciami jak TY baranie na tym portalu spotkałem się po raz pierwszy, możesz pisać o mnie co ci tylko ślina na ten parszywy jęzor przyniesie, i pamiętaj że nigdy na takie teksty nie będę milczał, bo winieneś wiedzieć ŻE MILCZENIE JEST CNOTĄ IDIOTÓW—WEZ SOBIE TĄ RADĘ DO SERCA, i nie tylko ty, bo jest wielu takich jak ty którzy ciągle mnie banują, a JA przed takimi idiotami będę się bronił.bo najgorszą rzeczą jest to abym milczał i nie odpowiadał na takie posty jak twój. A WIĘC DEBILU KAZO OPAMIĘTAJ SIĘ!!!!

Think more
Think more
7 lata temu
Reply to  z bliska

„Z bliska” wiesz, czasami lepiej milczeć i być podejrzewanym o to, ze jest się głupim niż odezwać się i rozwiać wszystkie wątpliwości.
Czy Ty człowieku wiesz co znaczy słowo: „BAN”, „banować”.
Zajrzyj do słownika języka polskiego, ewentualnie Wikipedii i przestań w końcu bredzić, bo tego co piszesz nie da się czytać. Wszystkich nas już mdli od twoich komentarzy.

z bliska
z bliska
7 lata temu
Reply to  Think more

Zemdliło mnie po twoim poście, no ale cóż i z tym trzeba się mierzyć, jak widzisz jeszcze do tej pory admin jeszcze mnie nie zablokował dostepu na swym forum a więc piszę myślę że sam winieneś zajrzeć do słownika, i wiedzieć że BAN to zarządca okręgu wojskowego na Węgrzech, a ja zgodnie z zasadą Jarosława że w Warszawie będziemy mieli Budapeszt po malutku przygotowuje się do tych zasad, i używam rozumowania Węgierskiego, nie zważając na znaczenie tych słow chociaż żadnym zarządcą nie jestem, ale z dwojga złego wolę już drobne monety ban, myślę że wiesz gdzie one występują, nigdy bym cie nie podejrzewał o to że odezwałeś się i rozwiałeś wszystkie wątpliwości o swoim stanie umysłowym, i raczej powinieneś milczeć.

z bliska
z bliska
7 lata temu
Reply to  z bliska

nie masz innego nicku tylko musisz podszywać się pod mój, nie rób ze mnie idioty jak sam nim jesteś!!

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x